کیفیت اینترنت در دولت سیزدهم بهبود داشته

وزارت ارتباطات گزارش یکساله خود را منتشر کرد

وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش یکساله خود را منتشر کرده است. در این گزارش که تنها بخشی از آن با عنوان “چکیده گزارش” یاد شده از اقدامات این وزارتخانه در استقرار دولت الکترونیک و وضعیت اینترنت اطلاعاتی ارائه شده است.  این گزارش مدعی بهبود کیفیت اینترنت در یکسال گذشته است، در حالی که وضعیت فعلی اینترنت و شکایت کاربران از کندی و اختلال چیز دیگری را حکایت می‌کند. ظاهرا در این گزارش هیچ اشاره‌ای به مشکلات شبکه و بروز اختلالات چند ساعته در دیتا سنترهای کشور نشده است. اختلالاتی که گزارش فنی و مفصل آن را چندی پیش ابرآروران ارائه داد.

یک نیمه سال در قطعی و اختلال اینترنت

 

بخش‌هایی از این گزارش را در ادامه می‌خوانیم:

شکل‌گیری دولت الکترونیک و استقرار دولت هوشمند: به منظور تحقق دولت یکپارچه هوشمند، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به پیشنهاد این وزارتخانه، ترتیباتی برای اجرای این مساله پیشنهاد شد که با مساعدت مجلس تبدیل به قانون شد. بر اساس «بند و تبصره هفت قانون بودجه»، کلیه دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی مکلف شده اند که تا پایان شهریور ۱۴۰۱ اقدام به راه اندازی پنجره واحد خدمات هوشمند خود کنند و حداقل سی درصد از خدمات پرکاربرد خود را به صورت کاملا غیر حضوری و برخط به مردم ارائه دهند.

بر اساس همین تبصره، وزارت ارتباطات مکلف شده است که تا پایان دی ماه ۱۴۰۱ با تجمیع پنجره های دستگاهی، اقدام به راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند نماید. خوشبختانه با تلاش و مجاهدت همکاران سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و نیز تعدادی از دستگاههایی که پنجره خدمات خود را راه اندازی کرده اند، هم اکنون نسخه آزمایشی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در آدرس my.gov.ir راه اندازی شده است که مردم می توانند با یک بار احراز هویت به تمام خدمات ۲۰ دستگاه ملی که به این پنجره متصل شده اند دسترسی پیدا کنند. انشالله تا پایان شهریور ماه طبق قانون، کلیه دستگاهها به این درگاه متصل خواهند شد.

بهبود کیفیت اینترنت: بر اساس آمارهای مراجع جهانی از جمله سایت Speedtest،  در ۹ ماه گذشته، سرعت اینترنت ثابت و همراه بهبود داشته است. میانه‌ی سرعت اینترنت همراه از ۲۱.۸ مگابیت بر ثانیه در شهریور ۱۴۰۰  با افزایش حدوداً ۲۲ درصدی به ۲۷ مگابیت بر ثانیه در تیر ماه ۱۴۰۱ رسیده است. همچنین میانه‌ی سرعت اینترنت ثابت از ۹.۲۸ مگابیت بر ثانیه در شهریور ماه ۱۴۰۰ به ۱۰.۲ در تیر ماه ۱۴۰۱ رسیده است که نشان دهنده افزایش حدوداً ده درصدی است. این آمار در آدرس زیر قابل مشاهده است: (https://www.speedtest.net/global-index/iran ).

این نتایج حاصل اقدامات متعددی است که گزارش آن آمده است. برخی از مهمترین این اقدامات عبارت است از :

  • پروژه مهم «فیبرنوری منازل و کسب و کارها» شروع شده است و در چند شهر به بهره برداری رسیده است و در این شهرها سرعتهای نزدیک به هزار مگابیت بر ثانیه به مردم داده شده است. به مرور انشالله ظرف سه سال آینده ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری در کشور فراهم خواهد شد.
  • در اختیار قرار دادن و عملیاتی کردن فرکانس جدید ۲۳۰۰ مگاهرتز در اپراتورهای تلفن همراه
  • تنوع بخشیدن به مسیرهای تامین اینترنت کشور به منظور کاهش قطعی ها

رونق اقتصاد فضای مجازی: یکی از وعده های ریاست محترم جمهور «رونق اقتصادی فضای مجازی» و یا به عبارتی «توسعه اقتصاد دیجیتال» بود. برای راهبری این موضوع و بهره‌گیری حداکثری از ظرفیتهای فناوری ارتباطات و اطلاعات و فضای مجازی در توسعه اقتصادی کشور،  هیات دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۸ دی ماه ۱۴۰۰  طی مصوبه شماره  ۵۹۳۶۹/۱۲۳۳۱۳ با تشکیل «کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال» با مسئولیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضویت ۸ نفر از اعضای دولت و با اختیارات اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی موافقت کرد. این کارگروه با ده کمیته تخصصی تاکنون دهها جلسه اصلی و کمیته های تخصصی داشته است و مصوبات مهمی همچون هوشمند سازی فرآیند صدور مجوز برای کسب و کارها را داشته است. هدف گذاری این کارگروه برنامه ریزی برای دستیابی سهم ده درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی تا پایان دولت سیزدهم است.

رایگان کردن اینترنت برای اقشار آسیب پذیر: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته یک بسته اینترنت ۵۰ گیگ برای یکسال برای سرپرست خانوارهای سه دهک پایین درآمدی در نظر گرفته شده است. سامانه ثبت نام از افراد متقاضی در تیرماه راه اندازی شد و نزدیک به یک میلیون نفر سرپرست خانوار از مشمولین طرح ثبت نام شده اند که از اول مرداد ماه این بسته برایشان فعال شده است.

 

در بخش دیگری از این گزارش از “سالم سازی” فضای اینترنت برای کودکان و نوجوانان یاد شده؛ یعنی فعال شدن اجباری Safe Search  توسط اپراتورهای کشور برای کاربران فعال شد و جنجال و حواشی بسیاری به پا کرد.

هنوز معلوم نیست که نسخه کامل این”چکیده گزارش” منتشر خواهد شد یا نه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.