آرزوهای جاجیگا

گپ‌وگفت نوروزی بابک سهرابی، بنیانگذار جاجیگا با آی‌چیزها

جاجیگا، استارتاپی در زمینه رزرواسیون آنلاین اقامتگاه‌های مردمی است. با بابک سهرابی، بنیانگذار این استارتاپ مصاحبه‌ای ترتیب دادیم تا برایمان از اکوسیستم استارتاپی در سال 98 بگوید.

در سال 98 خوشحالکننده‌ترین و ناراحتکننده‌ترین اتفاق در اکوسیستم برای شما چه چیزی بود؟

خوشحال‌کننده‌ترین اتفاق اکوسیستم در اوایل سال 98، ابلاغ مصوبه هیئت دولت برای جلوگیری از فیلترشدن وب‌سایت‌ها و استارتاپ‌ها بود که در نتیجه نسبت به روند سال‌های گذشته، فیلتر شدن وب‌سایت‌ها کاهش پیدا کرد. اتفاق ناراحت‌کننده که در روند رشد فضای استارتاپی اختلال ایجاد می‌کند، زیاد داریم! ولی مهم‌ترین آن قطعی اینترنت است که برای فضای استارتاپی مخصوصا استارتاپ‌های مبتنی بر وب و آنلاین، ناامیدکننده بود.

عجیب‌ترین اتفاق اکوسیستم در سال 98 چه چیزی بود؟

فعلا چیزی در ذهن ندارم ولی هیچ اتفاقی در ایران برای ما جای تعجب ندارد.

اگر بخواهید در سال 98یک فرد تأثیرگذار در اکوسیستم را معرفی کنید، چه کسی را معرفی می‌کنید؟

اکوسیستم فضایی ندارد که یک نفر یا دو نفر را به عنوان100درصد تاثیرگذار معرفی کنیم. افراد زیادی تلاش می‌کنند که هر کدام به نوعی تاثیرگذار هستند و در بازه 20-40 درصد به لحاظ تاثیرگذاری قرار دارند. شاید آقای رضا الفت‌نسب را در اتحادیه بتوان به‌عنوان فعال و اثرگذار معرفی کرد.

ارزیابیتان نسبت به اکوسیستم در سال 98چیست؟

اکوسیستم استارتاپی ایران بسیار جوان است. سال 98 سال سختی بود و روزی نبوده که ما با یک چالش و خبرناگواری مواجه نبوده باشیم. سال 98، سال پوست کلفت شدن استارتاپ‌ها بوده است. استارتاپ‌هایی که پوست کلفت بودند و دست از تلاش برنداشتند، فکر کردند، راهکار پیدا کردند؛ توانستند ادامه دهند و امیدوارم که این روند مثبت‌تر شود و ادامه‌دار باشد.

دولت چه کارهایی می‌توانست انجام دهد اما انجام نداد؟

دولت کارهای زیادی می‌توانست انجام دهد اما متاسفانه با وجود اینکه بنظر می‌رسد، خیلی‌ها به ضرورت توجه به فضای استارتاپی،کسب‌وکارها و بخش خصوصی با توجه به بحث تحریم‌ها و محدود شدن فروش نفت، واقف شده‌اند ولی خیلی اقدامات محدود، بدون ریسک‌پذیری و دور از جسارت انجام می‌دهند. دولت ضعیف عمل کرده و از انتظارات ما در زمینه رشدی که فضای استارتاپی و فضای کسب‌وکار می‌تواند داشته باشد، خیلی فاصله دارد. همچنان هم با کم‌کاری‌ها و ندانم‌کاری‌ها رشد کندتر می‌شود.

گپ‌وگفت‌های نوروزی را از اینجا دنبال کنید:

آرزوهای تریپ‌ساز

آرزوهای صحراداران

آرزوهای اینستاچاپ

آرزوهای شیراز تخفیف

مشخصا از کدام مسئول انتظار دارید؟

شخص رئیس جمهوری را می‌توان نام برد.

از مسئولان مرتبط با اکوسیستم چه خواسته ای دارید؟

پیگیری‌ها و اقداماتشان جسورانه نیست و خیلی ضعیف عمل می‌کنند. بایستی خیلی محکم‌تر و پرفشارتر جلو بروند. همانطور که استارتاپ‌ها در این تلاطمی که وجود دارد راه را باز می‌‌کنند و پیش می‌روند. مسئولین مرتبط با اکوسیستم هم بایستی همین طور پرتوان و جسورانه ظاهر شوند، تصمیم بگیرند، پیگیری کنند و سدها را بشکنند تا کار با سرعت جلو برود.

چه آرزویی برای اکوسیستم در سال ۹۹دارید؟ همچنین چه آرزویی برای استارتاپ خودتان؟

آرزوی ما برای فضای کسب‌وکار و اکوسیستم و استارتاپ خودمان و ایران یکسان است. آرامش، ثبات و امید. اگر  این موارد فراهم شود می‌توان کار کرد و ساخت. فضای جامعه در حال حاضر برای ساختن مناسب نیست بلکه فضای رکود و سقوط است.

بهترین استارتاپ سال ۹۸ از نظر شما کدام بوده است؟

همه استارتاپ‌هایی که در این فضای نامساعد تلاش می‌کنند تا پیش روند و رشد کنند. مثل ما که در سال 98 چند برابر رشد را تجربه کریدم. هرچند نسبت به چیزی که باید اتفاق می‌افتاد نصف شدیم ولی رشد را ادامه دادیم و دست از تلاش هم برنمی‌داریم. این استارتاپ‌ها که در این شرایط رشد و تلاش کردند، راهکار پیدا کردند تا خدماتشان را با کیفیت‌تر سریع‌تر و در دسترس‌تر قرار دهند بهترین هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.