آرزوهای چونک

محمد شهاب شهوازیان، مدیر ارشد اجرایی چونک در گپ و گفت نوروزی با آی‌چیزها از توقعش از مسئولان اکوسیستم می‌گوید

محمد شهاب شهوازیان ۳۲ ساله، دانشجوی دکترای مخابرات است که مدیر ارشد اجرایی چونک است. به گفته شهوازیان، تیم چونک با فرهنگ‌سازی سعی کرده نگاه مردم به صنایع‌دستی صرفا تزئینی نباشد.

در سال ۹۸ خوشحال‌کننده‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین اتفاق در اکوسیستم برای شما چه بود؟

به نظر من، ادغام‌هایی که در اکوسیستم انجام شد مثل ادغام تخفیفان و نت‌برگ جزء اتفاقات خوشحال‌کننده‌ بود، چراکه با این کار در اکوسیستم تمرین کردیم که ادغام صورت بگیرد. اما تلخ‌ترین اتفاق در سال ۹۸، این بود که تعدادی از استارتاپ‌های مورد علاقه‌ام به‌دلایلی شکست خوردند.

از نظر شما عجیب‌ترین اتفاق اکوسیستم استارتاپی در سال ۹۸ چه بود؟

رفتن سعید رحمانی از ایران بود، این موضوع برای من عجیب بود و دوست نداشتم این اتفاق بیفتد.

اگر بخواهید در سال  ۹۸ از فرد تأثیرگذار اکوسیستم نام‌ ببرید، از چه کسی اسم می‌برید؟

علیرضا صادقیان، چون با تلاش‌ها، منطق و تفکر او چیلوری و ریحون و از آن طرف هم نت‌برگ و تخفیفان ادغام شدند. در کل دانش خوبی از ادغام در اکوسیستم به‌وجود آمد که این موضوع برای من جذاب بود.

اکوسیستم استارتاپی را در سال ۹۸، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سال۹۸، سال خوبی حداقل برای اکوسیستم نبود. به‌ویژه در پایان سال در حوزه گردشگری اتفاقات عجیب‌وغریبی افتاد. هزینه‌ها به‌شدت بالا رفت و از طرفی قدرت خرید مردم پایین آمد، در نتیجه استارتاپ‌های زیادی را از دست دادیم، اما اتفاقاتی که امسال افتاد مقداری به بلوغ اکوسیستم کمک کرد، چون تعدادی از استارتاپ‌ها که باد کرده بودند یا شوآف زیادی داشتند، عملا از بین رفتند. در سال ۹۸، کیفیت دانش و مهارت‌آموزی در اکوسیستم بالا رفت، بنابراین افراد لایق جایگاه خود را در میان استارتاپ‌ها پیدا کردند.

 دولت چه کارهایی می‌توانست انجام دهد، اما نکرد؟

دولت بهتر از این می‌توانست عمل کند، اما دولت نمایشی عمل کرد و همچنان مشکلاتی که استارتاپ‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، باقی است، از امور دارایی و مالیاتی گرفته تا طرح‌های نوآفرینی که هنوز عملیاتی نشده است. دولت تلاش کرد که به فضای نوآوری کمک کند، اما تلاش‌هایش در حیطه و سیستم فکری خودش بود، درواقع بیشتر نمایشی بود تا کمکی برای استارتاپ‌ها باشد. اما همین که اکوسیستم را به رسمیت می‌شناسند و  با دادن وام‌ به استارتاپ‌ها کمک می‌کنند، جای شکر دارد.

مشخصا از کدام مسئول انتظار دارید؟

از مسئول خاصی توقعی ندارم.

از آدم‌های مرتبط با اکوسیستم چه خواسته‌ای دارید؟

از آدم‌های دست‌اندرکار در اکوسیستم انتظار دارم که کمک کنند که اکوسیستم مسیر رشد خود را سریع‌تر طی کند و به سمت بلوغ حرکت کند. به عقیده من، برخی‌ از شوآف‌ها و دلالی‌ها در اکوسیستم بیش از استانداردش است و این موضوع به کسب‌وکارهای آنلاین آسیب می‌زند. اجازه دهند استارتاپ‌ها براساس ارزش‌های واقعی خود تلاش کنند. همچنین سرمایه‌گذاران خطرپذیر با همدلی بیشتری با استارتاپ‌ها کار پیش ببرند.

چه آرزویی برای اکوسیستم در سال ۹۹دارید، چه آرزویی برای استارتاپ خودتان؟

آرزویم این است اکوسیستم هر چه زودتر به بلوغ برسد و استارتاپ‌های بیشتری در حوزه‌های هوش مصنوعی، فین‌تک، بلاک‌چین و… رشد کنند و به درآمدزایی نزدیک شوند. همچنین شاهد استقبال مردم از استارتاپ‌ها باشیم.

از نظر شما بهترین استارتاپ سال ۹۸ کدام بوده است؟

تپسی، چون خوب رشد کرده و توانسته سهم خود را از بازار بگیرد. همچنین اپ خوبی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.