آرزوهای نیوُ

گپی کوتاه با ناصر غانم‌زاده، بنیان‌گذار استارتاپ نیوُ 

استارتاپ نیوُ در حوزه مالی و حسابداری فعالیت می‌کند و از سال ۹۴ با همت ناصر غانم‌زاده، از قدیمی‌های فعالین اکوسیستم استارتاپی کار خود را آغاز کرده است. با غانم‌زاده درباره اتفاقات سال ۹۸ گپی کوتاه زدیم.

در سال ۹۸ چه اتفاقی در اکوسیستم استارتاپی ایران، شما را خوشحال و یا ناراحت کرد؟

من با خبر جذب سرمایه‌ چند استارتاپ خوشحال شدم. ناراحت‌کننده‌ترین بخش خبر شکست استارتاپ‌ها و تعدیل نیروهای بعضی دیگر بود که البته این در هر اکوسیستم استارتاپی چیزی طبیعی است.

عجیب‌ترین اتفاق اکوسیستم در سال ۹۸؟

سال ۹۸ پر از اتفاق‌های عجیب بود. اقتصاد کشور به شدت کوچک‌تر شد. سرمایه‌گذارهای «جسور» جسارتشان را از دست دادند و به شدت، کمتر سرمایه‌گذاری کردند.

اگر بخواهید در سال ۹۸یک فرد تأثیرگذار در اکوسیستم را معرفی کنید، چه کسی را معرفی می‌کنید؟

نمی‌دانم.

سال ۹۸ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در یک جمله سال ۹۸ متاسفانه سال ناامیدی بود. سرمایه‌گذاری کمتر و کمتر شد. خبرهای پی در پی شکست استارتاپ‌ها شنیده می‌شد و از سوی دیگر اخبار سیاسی و اقتصادی ناخوشایند، بسیار ناامید کننده بود.

دولت چه کارهایی می‌توانست انجام دهد اما انجام نداد؟

دولت می‌توانست روی مسائل زیرساختی به ویژه قانون‌گذاری، تسهیل فرآیندهای راه‌اندازی و اداره‌ کسب‌وکارها  بیشتر کار کند که طبق معمول نکرد. آن‌ها به جای کمک کارهای سطحی و جوسازانه انجام دادند. فرآیندهای رانت‌ساز و آمارهای غیرموثق از جمله کارهایی است که دولت در سال ۹۸ انجام داده است.

اخبار اکوسیستم استارتاپی ایران را در سایت آی‌چیزها بخوانید

شخصا از کدام مسئول انتظار دارید؟

دیگر از هیچکدام از مسئولین دولتی انتظاری ندارم؛ در واقع انتظار این است که کاری نکنند یا به بیان دقیق‌تر بیش از این خرابکاری نکنند.

از مسئولان مرتبط با اکوسیستم چه خواسته‌ای دارید؟

اکوسیستم که مسئول ندارد!

بهترین استارتاپ سال ۹۸ از نظر شما کدام بوده است؟

نمی‌دانم.

چه آرزویی برای اکوسیستم در سال ۹۹دارید؟

از یک سو آرزو دارم که سرمایه‌های بیشتری وارد اکوسیستم شوند به همراه سرمایه‌گذاران هوشمند‌تر و از سوی دیگر آرزو دارم، آگاهی و دانش کارآفرینان بیشتر شود.

و یک آرزویی برای استارتاپ خودتان؟

برای استارتاپ خودمان، نیوُ، آرزویم این است که بتوانیم، هرچند اندک، وارد بازار جهانی شویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.