فروشگاهی به دور از کلیشه‌های رایج

داستان زندگی  دو خواهر آفریقایی از انگیزه مادر شدن تا راه‌اندازی فروشگاه آنلاین 

بیاندا گومدا و بال مابانگا دو خواهرند که اواخر سال ۲۰۱۴ تقریبا همزمان داشتند دختردار می‌شدند. وقتی با هم برای خرید سیسمونی بیرون می‌رفتند فکری به سرشان زد. بیاندا می‌گوید: «وقتی راه افتادیم برای خریدن لباس‌های دخترانه، متوجه شدیم که چیزهای صورتی و رنگ‌های روشن در بازار زیاد است. خیلی مشهود بود! ما دنبال چیزی بودیم که کمی خنثی‌تر باشد.»

فهمیدند جامعه به فروشگاه آنلاینی نیاز دارد که لباس‌های کودک راحت و مد روز را فارغ از جنسیت و مناسب سن و سال او عرضه کند. این شد که سایت اسکیت اندکندی «Skates and Candy» راه افتاد تا بچه‌ها و پدرومادرهای آفریقای جنوبی را از شر کلیشه‌های صورتی و آبی خلاص کند. هرچه باشد، خودشان مادر بودند و می‌دانستند دنبال چه می‌گردند و بازار چه چیزی کم دارد.

آن‌ها پروژه جدیدشان را از اوایل ۲۰۱۵ شروع کردند، یعنی بعد از شش ماه اول زندگی نوزادانشان. تا نوامبر همان سال دیگر رسیده بودند پای معامله. بیاندا و بال برای مدل‌های لباس کودک خود تقریبا از همه‌چیز و همه‌جا الهام می‌گیرند؛ از شبکه‌های اجتماعی و مجلات گرفته تا تلویزیون و فیلم‌های سینمایی. وارد عرصه تولید لباس هم شده‌اند. «در اصل همان لباس‌هایی را تولید می‌کردیم که خودمان می‌خواستیم برای بچه‌هایمان بخریم.»

بیاندا می‌گوید: «ما طراح آموزش‌دیده نیستیم، برای همین هم وقتی ایده‌ای به ذهنمان می‌رسد می‌رویم پیش طراح تولیدی‌مان تا الگو را سرهم کند.» البته این دو خواهر در تمام فرایند تولید حضور جدی دارند؛ از انتخاب پارچه و رنگ گرفته تا طراحی نهایی.«بچه‌هایمان منبع اصلی الهام ما هستند و ایجاد این سایت بدون آن‌ها میسر نبود. عاشق این هستیم که بچه‌هایمان نقش بزرگی در این سایت بازی می‌کنند و از این بی‌نظمی خوشمان می‌آید.»

شاید برایتان جالب باشد:
مامان کارآفرین کیست و چطور رشد می‌کند؟

بیاندا و بال تمام وقت خود را صرف اسکیت اندکندی می‌کنند. بیاندا همان وقتی که فهمید حامله است از کارش استعفا داد، بال هم پشت سرش. شروع کسب‌وکار از صفر البته آسان نیست. بیاندا می‌گوید که بخشی از موفقیت خود را مدیون رسانه‌های اجتماعی هستند، گرچه مدام در حال بررسی روش‌های مختلف بازاریابی هستند. یکی از مشکلات اصلی سر راهشان پیدا کردن تولیدی مناسب بود. «پیدا کردن کسی که کار خودش را بلد باشد و نخواهد وقت و پول و پارچه شما را تلف کند سخت است. تا حالا چهار مورد را از سر گذرانده‌ایم.»

اسکیت اندکندی
آن‌ها می‌گویند: «راه انداختن کسب‌وکار شخصی سخت است و اگر عاشق کاری که می‌کنی نباشی، راحت تسلیم می‌شوی. ما روزهای سختی داشتیم اما چیزی که باعث می‌شود ادامه دهیم عشق ما به این حرفه و عزم ما برای رسیدن به هدف‌هاست.»

کارکنان تیم اسکیت اندکندی همین دو خواهرند به‌علاوه دو کارمند؛ یکی ادمین سایت و دیگری طراح گرافیک.
توصیه بیاندا به کسانی که آرزوی کارآفرینی دارند این است که حتما عاشق کاری باشند که می‌کنند. می‌گوید: «راه انداختن کسب‌وکار شخصی سخت است و اگر عاشق کاری که می‌کنی نباشی، راحت تسلیم می‌شوی. ما روزهای سختی داشتیم اما چیزی که باعث می‌شود ادامه دهیم عشق ما به این حرفه و عزم ما برای رسیدن به هدف‌هاست.»

شاید برایتان جالب باشد:
چرا کف سر زنان موفق صاف است؟

بیاندا قبول دارد که کسب‌وکار خانوادگی سختی‌های خودش را دارد. او و بال باید جلو اصطکاک بین خودشان را بگیرند. اما جدای از دغدغه‌های کم‌اهمیت، این دو خواهر انگار جادوی راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق را آموخته‌اند.

این زوج کاری برنامه‌های بزرگی برای سایتشان دارند. می‌خواهند تا پایان سال بخش تولید را وارد شرکت خود کنند و با اضافه کردن جنبه‌های جدید مثل دکور کودک، برند خود را گسترش دهند. «می‌خواهیم برندمان بیشتر یک برند سبک زندگی باشد و همچنان آنلاین.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.