آرزوهای اینستاچاپ

مرتضی بیات، بنیان‌گذار اینستا چاپ در گپ‌وگفت نوروزی با آی‌چیزها از اتفاق‌های ۹۸ می‌گوید تا آروزهای سال۹۹

اینستا چاپ استارتاپی در حوزه چاپ آنلاین  تصاویر مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی است که از سال ۹۵ آغاز بکار کرده است. با مرتضی بیات بنیانگذار این استارتاپ به گفت‌وگو نشستیم تا برایمان از رویکردهای اکوسیستم استارتاپی در سال ۹۸ بگوید.

در سال ۹۸ خوشحالکننده‌ترین و ناراحتکننده‌ترین اتفاق در اکوسیستم برای شما چه چیزی بود؟

اصلا خبر مثبتی در سال ۹۸ وجود نداشت که «ترین» هم داشته باشد، بدترین اخبار قطع اینترنت و البته اخبار مربوط به برجام بود.

عجیب‌ترین اتفاق اکوسیستم در سال ۹۸ چه چیزی بود؟

قطعی اینترنت؛ در عین ناباوری

اگر بخواهید در سال ۹۸یک فرد تأثیرگذار در اکوسیستم را معرفی کنید، چه کسی را معرفی میکنید؟

افراد داخل سیستم اصلا تاثیرگذار نیستند، تاثیرگذاران بر اکوسیستم همه خارج از اکوسیستم هستند! افراد داخل اکوسیستم بیشتر در توهم تاثیرگذار بودن بر سیستم هستند!

ارزیابیتان نسبت به اکوسیستم در سال ۹۸چیست؟

اکوسیستم تعریفی دارد که خیلی به آنچه که ما اکوسیستم می‌نامیم اطلاق نمی‌شود. اما فضای استارتاپی ۹۸ فضای ریاضت و ریزش بود و سال بعد هم همین خواهد بود و احتمالا آن‌ها که امسال و سال بعد زنده بمانند رهبران مارکت خودشان می‌شوند.

دولت چه کارهایی می‌توانست انجام دهد اما انجام نداد؟

اصلی‌ترین کاری که دولت می‌تواند انجام دهد این است که کاری نکند‌، البته بسیار هم کار سختی است!

مشخصا از کدام مسئول انتظار دارید؟

حضور دولت و دعوت از دولتمردان برای حضور در اکوسیستم و دست نیاز دراز کردن به سوی دولت از داخل اکوسیستم به مثابه ورود غیر بومی‌ها به یک زیستگاه بومی است که نظم اکوسیستم و آن زیستگاه را به هم می‌زند!

از مسئولان مرتبط با اکوسیستم چه خواسته‌ای دارید؟

از نظر من و تیمم یکی از الزامات موفقیت، نداشتن انتظار از هیچ‌کس است و تا الان یکی از دلایل عقب افتادگی اکوسیستم و مشکلات متعددش ناشی از انتظارات و امیدهای واهی است که به دولت و حکومت دارد.

عنوان مسئول ‌اکوسیستم کمی مبهم است، با توجه به اتفاقات روی داده در دو سال اخیر هیچ فردی دارای سمت مسئول (باب مفعول سوال، یعنی فردی که در برابر سمت و وظایف خود مورد سوال قرار می‌گیرد و پاسخ متعهدانه می‌دهد ) در اکوسیستم (چه نهادی صنفی مثل نظام صنفی، اتحادیه و انجمن ها) و چه در دولت و بخش‌های به ظاهر مرتبط (مثل سازمان فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات) وجود ندارد که بخواهیم از او درخواست داشته باشیم.

بیشتر بخوانید

آرزوهای تریپ‌ساز
 آرزوهای نیوُ

چه آرزویی برای اکوسیستم در سال ۹۹دارید؟ همچنین چه آرزویی برای استارتاپ خودتان؟

آرزوهای مرتبط با اکوسیستم آرزوهایی است که مخاطبان گسترده‌تری از اکوسیستم را شامل می‌شود، اکوسیستم فعلی ما به مانند مردابی شده که هیچ ارتباطی با دنیای بیرون ندارد.

امیدواریم تعاملات با دنیا رو به بهبود گذاشته و دریچه‌های اقتصادی بسته شده یک به یک باز شوند و هوایی تازه به جامعه و این اکوسیستم کوچک برسد. برای استارتاپ خودمان امیداریم بتوانیم رشد نمایی و گسترش مارکت را در سال نود و نه داشته باشیم.

بهترین استارتاپ سال ۹۸ از نظر شما کدام بوده است؟

بهترین استارتاپ ۹۸ را دقیق نمی‌توانم بگویم چون آماری از استارتاپ‌ها ندارم و صرفا بر اساس تعداد محدود استارتاپی که با آن‌ها تعامل داریم می‌توانم گزینه‌های غیر دقیقی بگویم. دو مورد راپیشنهاد می‌کنم یکی جاجیگا و دیگری کشمون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.