سید ابوطالب نجفی: ایجاد محدودیت در بلاکچین امکان‌پذیر نیست

سیرابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، در آستانه هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که در اوایل بهمن سال جاری با موضوع انفلاب بلاکچین برگزار خواهد شد محدود کردن بلاکچین را غیرممکن عنوان کرد.

به گزارش آی چیزها و به نقل از خبرگزاری صداو سیما از ستاد خبری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، سید ابوطالب نجفی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود امکان ایجاد محدودیت در بستر بلاکچین در سطح بین الملل وجود دارد، افزود: با توجه به اینکه بلاکچین یک فناوری بوده و محدویت پذیر نیست بنابراین بسیاری از شرکت‌ها هم اکنون در ایران در حال استفاده از آن هستند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد: هیچ کشوری نمی‌تواند مانع بهره گیری از این فناوری در سایر کشورها شود، اما در صورت توافق برای پرداخت های منطقه ای از بستر بلاکچین می‌توان بانک عاملی که پشتوانه ارز رمز مورد تبادل در توافق‌های منطقه ای به منظور تسویه مبادلات در آن ذخیره می‌شود را تحریم کرد.

وی در خصوص روش‌های نوین تسویه و پرداخت‌های تجاری در تبادلات مالی بین‌الملل گفت: بسیاری از کارشناسان اظهار می‌کنند با ارز رمزها می‌شود، تحریم‌ها را دور زد درحالی که مبنای ارز رمزها استفاده از فناوری بلاکچین است و این بستر در مدیریت تحریم برای انجام مبادلات منطقه ای و بین‌المللی نمی‌تواند به عنوان ابزار مورداستفاده قرار گیرد.

وی، توافقات سیاسی و اقتصادی بین دولت ها را مهم ترین مسئله در تبادلات بین المللی در بستر بلاکچین و با ارز رمز ها دانست و اظهار داشت: این امر با پیچیدگی های متعددی مواجه بوده که به نحوه تسویه بازمی گردد البته نحوه تسویه در تبادلات مالی بین المللی و این که چه شخص یا نهادی در کدام کشور عامل تسویه باشد دارای اهمیت است، ولی مهم ترین مسئله دراین بین پشتوانه ارز رمز مورداستفاده در تبادلات مالی منطقه ای و بین المللی است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با بیان اینکه، دارایی که مورد توافق تمام کشور ها است باید به عنوان پشتوانه ارز رمز ها در تبادلات منطقه ای در نظر گرفته شود که می تواند طلا، دلار و یورو باشد، افزود: در صورت شکل گیری چنین توافق هایی در مراحل بعد ذخیره سازی پشتوانه در بانک عامل به عنوان نهادی برای تسویه باید انجام شود.

نجفی یادآور شد: موارد فوق چالش‌های اصلی در انجام تبادلات مالی با ارز رمزها هستند و تا زمانی که این موانع حل نشود، نمی‌توان از این ابزار مالی نوین در منطقه به منظور تبادلات تجاری استفاده کرد.

وی بابیان این که عمده تبادلات تجاری از سوی فعالان اقتصادی صورت می‌گیرد، تأکید کرد: ایجاد انگیزه و مشوق برای فعالان اقتصادی در بهره گیری از بستر بلاکچین از دیگر موارد مورد توجه است البته اطمینان تجار از وجود یک چارچوب حقوقی محکم در تبادلات مالی در بستر بلاکچین، امنیت اطلاعات و آگاهی از نهادی که ریسک معاملات را تضمین می کند در زمان اجرا اهمیت ویژه ای در بهره گیری از رمز ارز ها برای مدیریت مبادلات مالی و تجاری منطقه ای دارد.

هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع انقلاب بلاکچین در روز های ۹ و ۱۰ بهمن ۹۷ در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می‌شود.

منبع: صدا و سیما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.