بلاکچین جایگزین سوئیفت می‌شود

شبکه بانکی سوئیفت، ستون فقرات برای تبادلات مالی جهان، روز دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ (۵ نوامبر ۲۰۱۸) گفت که خدمات بانکی خود را به چندین بانک ایران، بعد از اینکه آمریکا تحریم‌های اتمی علیه تهران را تجدید کرد به حالت تعلیق درآورده است. همزمان با این اتفاق، رشد و پیشرفت فناوری بلاکچین روزبه‌رشد درحال سرعت گرفتن است و بعید نیست بلاکچین جایگزین سوئیفت شود.

به گزارش آی چیزها و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مصطفی نقی پورفر، مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاکچین می‌گوید: این بستر به‌تدریج جای سوئیفت را خواهد گرفت و اکنون نیز بخشی از وظایف سوئیفت در این بستر انجام می‌شود و بانک‌های اروپایی در حال بهره‌گیری از آن هستند. کشورهای قدرتمند جهان به سرعت درحال سرمایه‌گذاری بر فناوری بلاکچین هستند و برخی سرویس‌های خود را در حال حاضر در این بستر به‌صورت بین‌المللی عرضه می‌کنند. ایران نیز باید حرکت در این مسیر با سرعت بیشتری دنبال کند تا بتواند جایگاهی در این بخش به دست آورد و محصولاتی را در این بستر حداقل در حوزه خاورمیانه به کشورهای اطراف ارائه دهد.

وی در مورد استانداردهای دفتر کل توزیع‌شده در اجرای بلاکچین، افزود: استانداردهای بلاکچین مستقل از استانداردهایی نیست که در تولید و کنترل نرم‌افزار در بحث امنیت استفاده می‌شو و درواقع چارچوب مستقلی ندارند.

مدیر آزمایشگاه بلاکچین اظهار داشت: البته برای برخی ارزهای رمزنگاری‌شده، دستورالعمل‌هایی منتشر می‌شود که بر اساس آن توسعه‌دهندگان بتوانند فعالیت خود را انجام دهند. اما چیزی به‌عنوان استاندارد در بستر بلاکچین وجود ندارد.

به گفته نقی‌پورفر بلاکچین نوعی فناوری است. ازاین‌رو رگولاتور نمی‌تواند برای آن استاندارد تعیین کند و تنها با رگولاسیون می‌تواند شرایطی برای کاربردهای این فناوری تعیین کند. مثلاً شرط اخذ مجوز از بورس برای افرادی که در تأمین مالی جمعی و بورس فعالیت دارند، تعیین و آن‌ها ملزم به رعایت قوانینی خاص می‌کند.

مدیر کافه بلاکچین افزود: گزارش تراکنش‌های مشکوک برای مبارزه با پول‌شویی یکی از این قوانین است که باید در این حوزه رعایت شود.

بهبود خدمات بانکی با فناوری بلاکچین

نقی پور با تأکید بر این‌که بلاکچین نقش مؤثری در بهبود خدمات بانکی دارد، گفت: ایجاد شفافیت، افزایش امنیت، حفاظت از حریم خصوصی کاربران، کاهش هزینه‌های مرتبط با بانکداری و پرداخت به همراه افزایش کارایی از مزیت‌های عمده این فناوری است.

وی همچنین در مورد تضمین مضاعف امنیت اطلاعات به عنوان یکی از راهکارهای بلاکچین یادآور شد: راهکارهای بلاکچین می‌تواند تضمین مضاعفی برای تأمین امنیت اطلاعات مشتریان، حفظ تراکنش‌های مشتریان ویژه بانک‌ها باشد. بانک‌های عربستان و بحرین برای مشتریان ویژه خود و در تراکنش با ارقام بالا از بستر بلاکچین بهره می‌بردند تا نگرانی‌ها در خصوص هک و خطر دستکاری‌ها کاهش یابد.

نقی‌پورفر افزود: یکی دیگر از مزیت‌های بلاک چین جلوگیری از تقلب و هک در حوزه اعتبار اسنادی و گشایش ال سی است.

مدیر کافه بلاکچین در مورد این ادعا که بلاکچین در تمام زمینه‌ها کاربرد دارد، گفت: به عقیده من باید نیازها در این حوزه را بررسی و صورت‌مسئله‌هایی که در حال حاضر با راهکار بلاکچین می‌تواند حل شود را تعیین کرد.

وی خاطر نشان شد: در بخش‌هایی که تقلب و هک اتفاق می‌افتد یا محرمانگی اطلاعات اهمیت دارد، بهره‌گیری از بستر بلاکچین راه گشا است و بانک‌های متعددی به سمت بهره‌گیری از این فناوری حرکت کرده‌اند. در حوزه تأمین مالی تجاری بانک‌های بزرگ دنیا سرویس‌های خود را در بستر بلاک چین به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرده و در حال تست آن هستند.

منبع: تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.