حتی نظر استارتاپ‌ها را هم در مورد نوآفرین نپرسیدند!

یادداشتی از رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

واقعیت این است که عبارت استارتاپی شدن دولت را من زیاد متوجه نمی‌شوم و باید رفت و از خود دولتی‌ها پرسید از این عبارت چه مقصودی دارند، اما اگر بخواهیم کاری کنیم که فرهنگ چابکی که استارتاپ‌ها از آن برخوردارند را دولت هم بتواند از آن برخوردار شود اتفاق خوبی است. اما نباید فراموش کرد که با حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمی‌شود. دولت اگر بخواهد حامی استارتاپ‌ها شود اول باید موانعی که بر سر راه استارتاپ‌هاست را رفع کند. برای نمونه امروز شاهد هستیم که پلتفرمی مثل آزمایش‌آنلاین با شکایت دولتی‌ها تحت تعقیب قرار می‌گیرد و برای مدیر آن قرار بازداشت صادر می‌شود و وزارت بهداشت هم شکایت را پس نمی‌گیرد.

اگر واقعا دولت قصد دارید استارتاپی شود اول باید به خود استارتاپ‌ها کمک کنیم. ما در صحبت‌هایمان تاکید می کنیم که حامی استارتاپ‌ها هستیم؛ بسم‌الله! قدم پیش بگذاریم و به آن‌ها کمک بکنیم. حداقل از آن‌ها شکایت نکنیم. خیلی خوب است که دولت زیرساخت را آماده کند. واقعا ورود دولت به حوزه استارتاپی در سال‌ها گذشته با رویکرد حمایت نبوده است و تاثیری کاربردی روی این فضا نداشته است. ما باید بخش خصوصی را تقویت کنیم. اگر می‌خواهیم به استارتاپ‌ها کمک کنیم باید حرف آن‌ها را بشنویم؛ با اتحادیه آن‌ها یعنی اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی تعامل داشته‌باشیم.

برای نمونه در طرح نوآفرین که این روزها دولت به اسم حمایت از استارتاپ‌ها تدوین و رونمایی کرده هیچگونه نظری از تنها اتحادیه استارتاپ‌ها اخذ نشده است! وقتی از نوآفرین رونمایی می‌شود و ما اعتراض می‌کنیم و اصرار می‌کنیم که باید نظرات استارتاپ‌ها و اتحادیه در مورد این طرح گرفته، بررسی و اعمال شود، اما باز اعتنایی نمی‌شود، ما به عنوان نهاد صنفی استارتاپ‌ها احساس می‌کنیم دولت می‌خواهد صرفا کاری را انجام دهد که احتمالا خودش می‌داند بخش خصوصی با آن موافق نیست و از این‌رو تلاش می‌کند بدون هماهنگی با آن‌ها کار خودش را بکند. چنین رویه‌ای نگران‌کننده است.

در هر صورت ما امیدواریم رویه‌ دولت نسبت به استارتاپ‌ها تغییر کند و با هماهنگی استارتاپ‌ها شاید اتفاق‌های خوبی باشیم. البته اگر بتوان کمی از فرهنگ استارتاپ‌ها را به بدنه دولت تزریق کرد شاید اتفاق مبارکی باشد!

مطالب مرتبط:
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.