سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری دانشکده‌ هوش مصنوعی دانشگاه MIT

دانشکده‌ هوش مصنوعی دانشگاه MIT قرار است فرصت تحقیق و توسعه را به دانشجویان بدهد و ساختمان آن تا دوسال دیگر تمکیل خواهد شد.

بعد از توسعه و گسترش هوش مصنوعی در اوایل سال ۲۰۱۰، نیاز به استعدادها، توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی و محققان این رشته نیز افزایش پیدا کرد و نیروهای متخصص فعلی پاسخگوی نیروی انسانی مورد نظر در آینده نخواهند بود.

تنها راه رفع این مشکل، آموزش تعداد بیشتری از استعدادها در زمینه‌ی هوش مصنوعی است و دانشگاه MIT نیز با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری خود برای ساخت دانشکده‌ هوش مصنوعی دقیقاً همین کار را انجام داده است. دانشکده هوش مصنوعی دانشگاه MIT قصد دارد با این کار نسل جدیدی از متخصصان یادگیری ماشین را پرورش دهد.

گفتنی است این دانشکده تنها روی آموزش و پرورش مهارت‌های هوش مصنوعی تمرکز نمی‌کند، بلکه آینده را می‌سازد. این یعنی دانشجویان رشته‌های بیولوژی، شیمی، فیزیک، سیاست، تاریخ و زبان‌شناسی نیز استفاده از یادگیری ماشین را در شته‌ی خود یاد خواهند گرفت.

با سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیون دلاری استفان شوارتزمن، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری خصوص Blackstone، دو سوم از سرمایه‌ی یک میلیارد دلاری ساخت دانشکده‌ هوش مصنوعی تأمین شده است. دانشکده‌ جدید، شوارتزمن نام دارد و ۵۰ استاد در آن تدریس خواهند کرد. نیمی از استادان تنها روی دانش کامپیوتر تمرکز می‌کنند؛ درحالی‌که مابقی به‌طور مشترک توسط دانشگاه و سایر ادارات ام‌آی‌تی منصوب می‌شوند. این دانشکده در شهریور ماه سال آینده افتتاح شده و ساختمان جدید آن تا سال ۲۰۲۲ تکمیل می‌شود.

یکی از اهداف دیگر دانشگاه ام‌آی‌تی این است که محققان، اصول و مقررات رشته‌ی مورد نظر را در تحقیقات هوش مصنوعی در نظر داشته باشند. اغلب محققان قصد ایجاد تحول در رشته‌ی خاصی را دارند اما تاریخچه و درس‌های آن را نادیده می‌گیرند؛ درنتیجه ناخواسته در جلوگیری از این تحول همکاری می‌کنند. به گفته رافائل ریف، رئیس دانشگاه MIT:

کامپیوترها در حال تغییر دادن دنیای ما هستند و دانشگاه ام‌آی‌تی قصد دارد از مفید بودن این موضوع برای همه اطمینان حاصل کند. دانشکده‌ کامپیوتری شوارتزمن، یک مرکز جهانی برای تحقیقات کامپیوتری، آموزش و اختراع ابزارهای قدرتمند هوش مصنوعی خواهد بود. این دانشکده امکانات محاسباتی و هوش مصنوعی را در اختیار محققان و دانشجویان تمامی رشته‌ها قرار می‌دهد تا در رشته‌ی خود پیشرفت حاصل کنند و همچنین نسبت به تأثیر انسان روی نتیجه‌ی کار نگاه انتقادآمیز داشته باشند.

منبع: The Verge
مترجم: تمنا منصوری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.