هنوز به سمت هوشمندسازی حرکت نکرده‌ایم و شهر هوشمند واقعی نداریم

رئیس کمیسیون رسیدگی به درآمدهای پایدار شهرداری های مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط حاضر هنوز به سمت هوشمندسازی حرکت نکرده ایم و این عدم تحرک گویا ناشی از عدم نیاز به داشتن شهر هوشمند است.

مافی در نخستین کنگره جهانی فناوری های هوشمند ۲۰۱۸ در محل سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: تا زمانی که این عدم نیاز وجود داشته باشد و تا مادامی که مدیریت شهری ما در شهرداری ها یا شوراها از روش‌های سنتی و قدیمی منابع و مصارف خودشان را مدیریت کنند مفهوم هوشمندسازی متصور نمی‌شود چون یک مفهوم لوکس به نظر می‌آید و وقتی لوکس باشد کنار گذاشته می‌شود و جدی گرفته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه باید این موضوع را جدی بگیریم، اظهار داشت: در جای جای شهر بخش‌هایی ابزارهای الکترونیکی را استفاده می‌کنند اما مدیریت آنها همزمان نیست.

وی معتقد است شهر هوشمند هفت بعد دارد که شامل حمل‌ونقل، پایداری (تولید و استفاده از انرژی پاک)، حکمرانی، اقتصاد و نوآوری، دیجیتالی شدن، زندگی استاندارد و احساس تخصص است.

وی تصریح کرد: شهر هوشمند یک واقعیت است و هوشمندسازی تنها راهبرد مدیریتی ممکن برای حل مسایل شهرها است.

وی تصریح کرد: پنج محور اساسی برای هوشمندسازی مد نظر داریم که محور اول که تعریف دقیق ودرست از شهر هوشمند و تفاوت آن با تعریف‌های دیگر کشور درباره شهر هوشمند، چگونگی تسهیل‌گری شهر هوشمند در حل و فصل مسایل شهری، محور سوم به برخی از حوزه ها های مغفول مانده در فرایند هوشمندسازی، نقش دستگاه های قانونگذار و راهکار تحقق مدیریت شهری برای هوشمندسازی را خواهیم داشت.

وی درباره تعریف شهر هوشمند گفت: متاسفانه تعریف شهر هوشمند در ایران نسبت به کشورهای توسعه یافته مقداری متفاوت است و یعنی بیشتر در اذهان شهر هوشمند شهر الکترونیکی متصورمی‌شود.

وی تصریح کرد: در حالی که شهر الکترونیکی شهری است که عمده فعالیت‌ها و اقدامات روتین در شهرها باید از طریق استفاده از ابزارهای الکترونیکی باشد اما مدیریت شهری هوشمند ناظر بر مدیریت ابزارها وداده‌های الکترونیکی درشهر است ما در ایران مدیریت شهری هوشمند را الکترونیکی تعریف کرده‌ایم بلکه معتقدیم مفهومی برای بهینه سازی منابع و مصارف شهری به کمک استفاده از داده‌ها و اطلاعات است.

وی ادامه داد: در تعریف مرسوم بین‌المللی شهر هوشمند اولاً چند وجهی است و در درجه دوم دیجیتالی نیست و در نهایت اطلاعاتی است.

وی اضافه کرد: تصور ما از شهر هوشمند این است که کسب‌وکارهای اینترنتی و استارتاپ‌ها قوی شوند و بیشتر حیطه کاری خودشان را قوی کنند شهر هوشمند می‌شود البته که اینگونه نیست.

مافی ادامه داد: اگر از رشد و توسعه کسب‌وکارهای نوین و اطلاعات و داده‌هایی که به واسطه رشد آنها تولید می‌شود، بتوانیم شهر را بهره مند کنیم منابع شهری را بهینه کنیم آن وقت شهر هوشمند شده است. یا به سمت هوشمندسازی حرکت کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از مولفه‌های مهم شهر هوشمند، مشارکت شهروندان است افزود: ما چه میزان به این مقوله اهمیت داده‌ایم آیا افزایش مشارکت شهروندان و فعالیت‌هایی که باید صورت گیرد جایگاهی دارد.

مافی تصریح کرد: آیا اساسا به موضوعات این چنینی توجه کرده ایم اینها را می توان فرهنگ هوشمندسازی نامید و شاید به این موضوع توجه نشده است.

رئیس کمیسیون رسیدگی به درآمدهای پایدار شهرداری های مجلس درباره نقش دستگاه قانونگذار شهری در هوشمندسازی شهری نیز گفت: از وظایف مجلس نیست که بر سیاستگزاری شهری مانند هوشمندسازی ورود کند ما به مسائل خاص ورود نمی‌کنیم و قانونگذاری مجلس در مدیریت‌های شهری عام و کلان است.

وی تصریح کرد: اما مجلس در تاریخ عمر خودش دو قانون مهم را در حوزه مدیریت شهری وضع کرده است یکی قانون شهرداری ها مربوط به مجلس شورای ملی بوده است که ۶۴ سال پیش بوده است که مفهومی تحت عنوان هوشمندی شهرها نداشته ایم و قانون بعدی قانون انتخاب شهردارها یا قانون شوراها است که در سال ۷۵ برای اولین بار تصویب شد و این قانون هم چند بار مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت.

این نماینده مجلس ادامه داد: این قانون هم چندان به حوزه هوشمندسازی ورود پیدا نکرده است اما قانون شهرداری ها می تواند ورود کند، اکنون هزار شهرداری این قانون را اجرا می کنند اما تهی از مفاهیم هوشمندسازی است.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر شهرداری‌ها به حدی درگیر مسائل و مشکلات خودشان بودند که به این مباحث اصلاً فکر نمی‌کردند و معتقدم مدیریت شهری باید در حیطه اختیارات شهرداری‌ها باشد و باید به این حوزه ورود کند و شوراها هم همکاری کنند.

مافی ادامه داد: در برنامه پنج ساله شورای شهر مصوبه‌ای برای هوشمندسازی شهری در پایتخت نداشته‌ایم و به واقع هنوز هوشمندسازی به دنیا نیامده است. می‌دانم شورای پنجم با علاقه دقت و توجه و راهبردهای مدنظر به خوبی می‌توانند این کار مهم و اساسی را مدیریت کنند.

وی تصریح کرد: برای تحقق این موضوع کمیته‌‎ای تحت عنوان شهر هوشمند در شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم تشکیل شده است و امیدواریم به نتیجه برسد.

مافی راه تحقق هوشمندسازی را اینگونه توضیح داد و گفت: از آنجا که اطلاعات در شهرها تولید و پردازش می‌شود متولیان متعددی دارد و در بستر شهر راهکار اصلی ایجاد مدیریت یکپارچه شهری است و وقتی به لحاظ سازمانی یکپارچی در امر مدیریت شهری ایجاد کنیم می‌توانیم اطلاعات توزیع شده را مدیریت کنیم.

رئیس کمیسیون رسیدگی به درآمدهای پایدار شهرداری های مجلس افزود: تصویب قانون مدیریت جامع شهری راهکار مهم است و سال‌ها است منتظر آن هستیم و نبود آن به شهرهای ما آسیب زده است در قانون هوشمندسازی دولت ورود کرده است اما چند سال است در کمیسیون‌های مختلف دولت مانده است اما مجلس کار خودش را در این زمینه شروع کرده است و فراکسیون مدیریت شهری برای همین منظور تشکیل می‌شود. البته انجام آن خیلی سخت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.