آرزوهای شیرازتخفیف

فرزاد نصیرزاده، بنیان‌گذار شیراز تخفیف در گپ‌وگفت نوروزی با آی‌چیزها از توقعات خود از افراد دولتی می‌گوید تا آرزوهایش برای شیراز تخفیف

فرزاد نصیرزاده، بنیان‌گذار شیراز تخفیف است. فرزاد ۳۰ساله، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات، گرایش طراحی و تولید نرم‌افزار از دانشگاه آزاد کرمان است. شیرازتخفیف یک سامانه تخفیف گروهی محلی است که ۴ تیرماه ۹۲  فعالیت خود را در شیراز شروع کرد.

در سال ۹۸ خوشحال‌کننده‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین اتفاق در اکوسیستم برای شما چه بوده است؟

تلخ‌ترین اتفاق، قطعی اینترنت بود، چون ضرر زیادی به کسب‌وکارهای آنلاین زد و هنوز هم با عواقب آن دست به گریبانیم. بعد از این اتفاق ما نتوانستیم تارگت‌های قبلی خود را دنبال کنیم. نظم و انضباط تیمی‌مان به‌شدت به‌هم‌ ریخت. خوشحال‌کننده‌ترین اتفاق هم برگزاری جشنواره وب و موبایل در شیراز بود که فرصتی برای دیده‌شدن استارتاپ‌های شیرازی به‌وجود آورد.

و عجیب‌ترین اتفاق اکوسیستم در سال ۹۸؟

فعال‌سازی سیستم رمز پویا بدون در نظر گرفتن همه جوانب و معایب این طرح بود، چراکه با اجرای این برنامه، میزان تراکنش‌ها پایین آمد.

اگر بخواهید در سال ۹۸ یک فرد تأثیرگذار در اکوسیستم را نام ببرید، از چه کسی اسم می‌برید؟

شایان شلیله، چون برای اولین بار این ایده را مطرح کرد که ایران فقط تهران نیست و شهرستان‌ها هم ظرفیت‌های زیادی دارند.

ارزیابی شما از اکوسیستم استارتاپی در سال ۹۸ چیست؟

به نظر من، سال ۹۸ را باید به دو بخش تقسیم کرد. در شش ماهه اول شاهد رشد نسبتا خوبی در اکوسیستم استارتاپی بودیم و ثبات نسبی بازارموجب شده بود استارتاپ‌ها شرایط بهتری را تجربه کنند و نسبت به آینده امیدوارتر باشند. اما شش ماهه دوم دوره مایوس‌کننده‌ای بود و پر از نوسانات و تغییرات فراوان، وضع قوانین سخت و اتفاقات شوک‌کننده مثل قطعی اینترنت بود. سال ۹۸، سال عجیب و پرتلاطمی برای استارتاپ‌ها بود. آخرین مورد هم فعال‌سازی سیستم رمز پویا بود که موجب شکست اهداف و آرزوهای در پایان سال۹۸ شد.

گپ‌وگفت‌های نوروزی را از اینجا دنبال کنید

آرزوهای تریپ‌ساز

آرزوهای نیوُ

آرزوهای اینستاچاپ

دولت چه کارهایی می‌توانست انجام دهد، اما نداد؟

دولت می‌توانست زمان قطعی اینترنت از کسب‌وکارهای آنلاین حمایت بیشتری کند یا اصلا جلوی قطعی اینترنت را می‌گرفت. همچنین سیستم رمز پویا را هوشمندانه‌تر اجرا می‌کرد تا استارتاپ‌ها کمتر دچار ضرر و زیان می‌شدند. در بحث دادن مجوز هم می‌توانست همکاری بیشتری با کسب‌وکارها انجام دهد.

از مسئولان دولتی چه توقعی دارید؟

خواسته من از مسئولان این است که استارتاپ‌ها را فراموش کنند و سدی جلو راهمان قرار ندهند. ما هیچ امیدی به خیر مسئولان دولتی نداریم.

مشخصا از کدام مسئول انتظار دارید؟

در بین مسئولان دولتی تنها کسی که می‌تواند کاری انجام دهد، وزیر جوان یعنی آذری جهرمی است. البته خیلی زیاد هم نمی‌شود به او امیدوار بود که در سطح کلان تصمیم‌های مهمی چون رفع  فیلترینگ از شبکه‌های کاربردی مانند یوتیوپ، توئیتر و تلگرام را بگیرد و دسترسی به اینترنت را تسهیل و فضای آن را امن‌تر کند.

از آدم‌های مرتبط با اکوسیستم چه خواسته‌ای دارید؟

تنها خواسته من این است که به افرادی که در اکوسیستم فعالیت می‌کنند، آموزش دهند و سطح دانش و تجربه افراد حاضر در اکوسیستم را بالا ببرند تا اکوسیستم پربارتر شود که به زیبایی به اهداف خود برسند.

چه آرزویی برای اکوسیستم استارتاپی در سال ۹۹ دارید؟

امیدوارم اکوسیستم ایران به‌ویژه شیراز، پویا و فعال‌تر شود. مطالعات بیشتری در اکوسیستم انجام شود. همچنین رویدادهای علمی و جامع‌تری برگزار شود، استارتاپ‌ها رشد خوبی داشته باشند تا بتوانند سهم خود را از بازار کسب‌وکار ایران به‌دست آورند و با ارائه خدمات موجب آرامش و آسایش مردم شوند.

چه آرزویی برای شیراز تخفیف دارید؟

امیدوارم نسبت به سال ۹۸ خدمات بهتری ارائه کنیم و با نظم بیشتر و روش‌های ‌روز مدیریتی شیرازتخفیف مدیریت شود تا به سمت اهداف بزرگ و بلندمدت خود حرکت کنیم.

بهترین استارتاپ سال از نظر شما کدام است؟

اسنپ‌فود. به‌دلیل رشدی که در سال ۹۸ تجربه کرد و گسترش خدماتش در سطح وسیعی از کشور.

اخبار اکوسیستم استارتاپی ایران را در سایت آی‌چیزها بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.