فناوری بلاکچین؛ ضامن ایمنی و امنیت تراکنش‌ها

فناوری بلاکچین در اصل برای مبارزه با تقلب‌های احتمالی در انتقال ارزهای رمزنگاری‌شده توسعه داده شد. اما به مرور زمان بسیاری از صنایع متوجه شدند که می‌توانند از این فنّاوری برای حفظ امنیت داده‌ها، مبارزه با تقلب و جعل و همچنین رفع نیاز به واسطه‌های کسب‌وکار استفاده کنند. ما هم در این مطلب نگاهی داریم به یکی از مهم‌ترین کاربردهای بلاکچین، یعنی مبارزه با تقلب، جعل و سرقت داده‌ها:

قراردادهای هوشمند، خداحافظی با اسناد قدیمی

اگر تابه‌حال پروسه‌های خرید یک «خانه» را از نزدیک دیده باشید، می‌دانید که برای تنظیم سند و ضمانت پرداخت باید چه راه‌هایی را طی کنید. شما باید پیش از هر چیز، به آژانس املاک ثابت کنید که می‌توانید هزینه‌ی موردنظر را بپردازید. همچنین باید دقیقاً مشخص کنید که این پول را چگونه پرداخت می‌کنید. اما با کمک بلاکچین، دیگر نیازی به اسناد و ضمانت‌نامه‌ها سنتی، ودیعه سپاری، شاهد و ضامن نیست. درواقع خریدوفروش آنلاین هر دارایی ارزشمند، زیرمجموعه‌ای از یک صنعت بزرگ‌تر خواهد بود.

قراردادهای هوشمندی که بر پایه‌ی بلاکچین (مثلاً اتریوم) توسعه داده می‌شوند، از وقوع  هرگونه جعل و تقلب جلوگیری می‌کنند. چگونه؟ قراردادهای هوشمند به خریداران و فروشندگان اجازه می‌دهند با تنظیم گزاره‌های شرطی «اگر/ سپس» اطمینان حاصل کنند که ادامه‌ی توافق تنها با محقق شدن و تکمیل مرحله‌ی قبل امکان‌پذیر است.

فناوری بلاکچین

برای مثال زمانی که می‌خواهید یک جفت کفش را به‌صورت آنلاین خریداری کنید، تا وقتی‌که بسته‌ی سفارشی شما تیک «ارسال شد» را دریافت کند، پول شما در یک حساب دیجیتال نگهداری می‌شود. به‌این‌ترتیب امکان ندارد که مشتری پول خود را از دست بدهد و درعین‌حال، فروشنده نیز با ریسک عدم دریافت بهای محصول مواجه نیست. حالا این مفهوم را به کلیه‌ی قراردادها، مبادلات و توافق‌ها بسط دهید. مهم نیست که سایز یک قرارداد چقدر کوچک یا بزرگ باشد، درهرصورت هر دو طرف معامله با کمک بلاکچین از هرنوع تقلب و کلاه‌برداری در امان خواهند بود و درعین‌حال هیچ نیازی به‌واسطه فیزیکی، نظیر شرکت‌ها یا وکلای ثبت قرارداد نیست. این جریان هرچند به سود بازیگران میانی کسب‌وکار نخواهد بود، ولی زوایای مختلف زندگی ما را تغییر می‌دهد.

یک زنجیره‌ی عرضه‌ی دقیق و هوشمند

یکی از بهترین حوزه‌هایی که می‌توانیم رشد بلاکچین را در آن مشاهده کنیم، زنجیره‌ی عرضه است. در اقتصاد بین‌الملل امروزی، شرکت‌های سراسر جهان برای عرضه‌ی محصولات صنعتی، کشاورزی و داروسازی با یکدیگر مشارکت می‌کنند. درحالی‌که ذات این مشارکت عالی است، ولی هرچه فاصله‌ی مکانی بین شرکت‌ها بیشتر می‌شود، سخت تر می‌شود اطمینان پیدا کرد که محصولات و فرایندهای دریافتی مورد توافق، مطابق با خواسته‌های سفارش‌دهندگان است. همه‌ی مردم هرروز چنین سؤال‌هایی را از خودشان می‌پرسند: آیا تخم‌مرغ‌های محلی گران‌قیمتی که خریدیم، واقعاً از یک مزرعه‌ی دام‌پروری آزاد ارسال‌شده‌اند؟ آیا حلقه‌ی طلایی که آنلاین خریداری کردم، واقعاً از طلای ۲۴ عیار ساخته‌شده؟ اینجا است که شرکت‌ها می‌توانند به کمک بلاکچین، صحت و مشروعیت هر بخش از زنجیره‌ی عرضه را تائید کرده و از وقوع تقلب و کلاه‌برداری جلوگیری کنند. در این صورت هیچ مصرف‌کننده‌ای در مورد کیفیت و ویژگی‌های آنچه خریداری می‌کند، تردید نخواهد داشت.

خداحافظی با هویت‌های جعلی

تحقیقات نشان می‌دهد که سال گذشته، هویت‌های جعلی و سرقت شناسه‌های کاربری بیش از ۱۶ میلیارد دلار به مصرف‌کنندگان خسارت وارد کرده است. اما در سال‌های پیش رو، بلاکچین امنیت هویت‌های دیجیتال را تضمین خواهد کرد. عملکرد این جریان پیشرو، از دو منظر قابل‌توجه است: نخست آنکه به کمک بلاکچین مبارزه با تقلبات بسیار آسان است، زیرا این دفتر کل در هرلحظه بررسی و به‌روزرسانی می‌شود و داده‌های آن توسط سیستم‌های متعدد توزیع‌شده، تائید می‌شود. دوم اینکه بلاکچین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد شبکه‌هایی با دسترسی محدود ایجاد کنند که این امر سطح خدمات را در فضای دیجیتال امروزی ارتقا می‌دهد. به‌علاوه کاربران تعیین می‌کنند که داده‌های شخصی و اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارند، کجا و به دست چه افرادی برسد. دنیایی را تصور کنید که در آن گوگل، الکسا و فیس‌بوک نمی‌توانند حرکات و انتخاب‌های شما را ردیابی کنند، مگر اینکه خودتان این اجازه را به آن‌ها بدهید. این قابلیت نه‌تنها امنیت کاربران را بی‌نهایت افزایش می‌دهد، بلکه دنیای آنالیز کلان داده را نیز کاملاً متحول می‌کند.

به‌طور خلاصه، بلاکچین فناوری مدرنی است که جایگزین شخص ثالث تراکنش‌ها می‌شود و امنیت تعاملات، تبادلات و مشارکت‌ها را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. بلاکچین حتی بین افرادی که به یکدیگر اعتماد ندارند، فضای امن و شفافی ایجاد می‌کند. شاید هنوز تا پذیرش و فراگیر شدن کامل این فناوری فاصله داشته باشیم، اما زمانی که این اتفاق رخ بدهد، بازار دیجیتال برای همیشه تغییر خواهد کرد و «تقریباً» همه‌ی مردم، از مزایای آن منتفع خواهند شد.

منبع: Forbes

مترجم: پویش پورمحمد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.