متن دستورالعمل نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی منتشر شد

طبق این دستورالعمل وزارت کشور موظف شده است تا ظرف ۶ ماه سامانه «سماس» را راه اندازی کند

بر اساس این دستورالعمل، کلیه ازائه‌دهندگان خدمات هوشمند مسافر موظفند ظرف یک ماه از تاریخ راه‌اندازی سماس نسبت به ورود و تکمیل اطلاعات لوازم نقلیه و رانندگان تحت پوشش خود اقدام نمایند.

سامانه سماس

وزارت کشور قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی کند که اطلاعات شرکت‌های تاکسی اینترنتی، وسایل نقلیه، رانندگان و داده‌های سفر در آن قرار داده شود. این سامانه قرار است طی شش ماه آینده راه‌اندازی شود. قراراست اطلاعات رانندگان تا قبل از راه‌اندازی این سامانه روی لوح فشرده ( سی دی ) به وزارت کشور تحویل داده شود.

اطلاعات سفرها شامل شماره پلاک وسیله نقلیه، زمان و مختصات مکان مبدا و مقصد، مقدار پیمایش و هزینه سفر است.

یکی از مهمترین تبصره‌های این دستورالعمل این است که ارائه‌دهندگان حق دسترسی و رصد تلفن همراه کاربران (مسافران ورانندگان) با هدف ممانعت از استفاده همزمان کاربران از سایر نرم‌افزارها را بگیرند.

برخی نکات مهم ذکر شده

  • درآمد شهرداری صرفا در توسعه حمل و نقل عمومی و رفع آلودگی هوا هزینه می‌شود.
  • پیاده کردن مسافر پیش از رسیدن به مقصد تخلف است و راننده مسئول آن است. همچنین مسئولیت تخلف عدم رسیدگی به نارضایتی مسافر از راننده هم تاکسی اینترنتی است.
  • استفاده از نرم افزارهایی که پلیس و سایر دستگاه‌های ذیصلاح آن را ممنوع کرده باشند برعهده شرکت تاکسی اینترنتی است و  انجام هرگونه اعمال منافی عفت عمومی و غیر اخلاقی توسط راننده یا مسافر برعهده راننده است.
  • در صورت درخواست شهرداری اطلاعات پردازش شده سفرها مانند نقشه‌های تراکم تقاضای الگوهای توزیع سفر در اختیار این ارگان قرار می‌گیرد.
  • کلیه وسایل نقلیه باید علامت مشخصه تاکسی اینترنتی داشته باشند که توسط وزارت کشور تهیه می‌شود.

متن دستورالعمل نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.