نقش یک مدیر مالی خوب در موفقیت یک استارتاپ

بزرگترین نقطه ضعف کسب‌وکارهای ایرانی

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کسب‌وکار در ایران بحث تامین مالی یا همان پیدا کردن سرمایه‌گذار است. اینکه وقتی ایده خوبی برای راه‌اندازی کسب‌وکار و ایجاد اشتغال و ثروت‌آفرینی دارید بتوانید سرمایه موردنیاز برای شروع کار را فراهم کنید. اما وقتی جذابیت ایده و انرژی ابتدای کار به میان می‌آید معمولا از این سد بازدارنده می‌توان گذشت؛ یا با کمک وام و قرض یا از طریق پیدا کردن سرمایه‌گذاری که به ایده شما ایمان داشته باشد.

چالش مهم‌تر زمانی است که ورودی‌ها و خروجی‌های مالی شرکت شما سرعت می‌گیرد. از یک طرف باید برای فراهم کردن زیرساخت‌ها، پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و یا خرید مواد موردنیاز مدام هزینه کنید و از سوی دیگر باید حواستان به منابعی باشد که از طریق فروش محصول و خدمات به شرکت تزریق می‌شود. تنظیم این معادله یکی از مهم‌ترین کارهای مدیریتی در هر شرکتی است. اینکه بتوانید خیلی زود از نقطه سربه‌سری بگذرید و سود حاصله را با یک مکانیزم دقیق به شرکت تزریق کنید و یا برای سرمایه‌گذاری راه‌های مناسبی بیابید. در همه این کارها یک نفر خیلی می‌تواند یاریگر باشد: مشاور مالی.

رشد شرکت‌ها وقتی در یک روند تصاعدی قرار می‌گیرد معمولا تمرکز مدیران و بنیان‌گذاران را از مقوله امور مالی منحرف می‌کند؛ انحرافی که اگر به‌موقع آسیب‌شناسی نشود می‌تواند ماهیت شرکت را با خطر مواجه کند. 

یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف کسب‌وکارهای ایرانی در همین موضوع خود را نمایان می‌کند. جایگاه مشاور مالی در ایران معمولا نادیده گرفته می‌شود. مدیران موفق شرکت‌هایی که تازه سری میان سرها بلند کرده‌اند موفقیت شرکت را حاصل دانش کامل مدیریتی در همه حوزه‌ها می‌دانند و در امور مالی خود را بی‌نیاز از مشاوره می‌بینند. رشد شرکت‌ها وقتی در یک روند تصاعدی قرار می‌گیرد معمولا تمرکز مدیران و بنیان‌گذاران را از مقوله امور مالی منحرف می‌کند؛ انحرافی که اگر به‌موقع آسیب‌شناسی نشود می‌تواند ماهیت شرکت را با خطر مواجه کند.

استخدام و به‌کارگیری دانش مدیران کارکشته مالی و مشورت دائمی با آن‌ها یکی از بهترین راهکارهای دوری جستن از چنین خطری است. نباید فراموش کرد که دانش استفاده از منابع مالی موجود و چگونگی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی روی سودهای احتمالی یک دانش کاملا تخصصی و متکی به تجربه و آشنایی به نرم‌افزارهای حسابداری و مالی قدرتمند است. این دانش را می‌توان در فرآیندی درست از طریق استخدام نیروهای مستعد و در عین حال باتجربه به هر شرکتی تزریق کرد و راه شکست‌های مالی را بست. شکست‌هایی که در هیجان موفقیت‌های ابتدایی و ورود پول به شرکت معمولا زنگ خطرشان خیلی دیر برای مدیران جوان به صدا درمی‌آید.

مترجم: فریبا عوض‌زاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.