نقش بلاکچین در تحول دیجیتال بنگاه‌های مالی بررسی شد

سمینار نقش بلاکچین در تحولات صنعت بانکداری و پرداخت در حاشیه نخستین روز نمایشگاه تراکنش ایران برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه به نقل از روابط‌عمومی فناپ، شهاب جوانمردی، مدیر عامل هلدینگ فناپ در بخش سخنرانی پنل تخصصی بلاکچین نمایشگاه تراکنش ایران با اشاره به تاثیر بلاکچین در موسسات مالی گفت: بلوغ دیجیتالی اولین موضوعی است که باید به آن پرداخته شود؛ در زمینه بلاکچین بیشترین سطح بلوغ را در بنگاه‌ها شاهد هستیم و پس از آن دولت‌ها باید دارای بلوغ نسبی داشته باشد و در نهایت مشتری نیاز به بلوغ کمتری دارد.

مدیرعامل هلدینگ فناپ ادامه داد: در حال حاضر شاهد آن هستیم که ناگهان تکنولوژی جدید وارد گفتگوها می‌شود و بلاکچین نیز این روزها وارد بورسِ صحبت‌ها در میان مردم عادی، کارشناسان و مسئولان دولتی شده و بسیاری فکر می‌کنند که زنجیره بلوک، بسیاری از مشکلات کشور و سازمان‌ها را در حال حاضر و آینده ما رفع می‌کند.

جوانمردی با اشاره به تحول سیستم بانکی افزود: بانک‌ها با ادعای معرفی محصولات جدید و پیاده‌سازی نسل جدید نظام بانکی عمدتاً تنها ذهن مردم را مشغول کرده‌اند؛ چرا که تحول نظام بانکی به معنای ایجاد بستر نوین در سیستم بانکی است؛ بانک‌ها برای تحقق تحول در نظام سیستم بانکی باید علاوه بر افزایش دسترسی و همکاری با بازیگران جدید از جمله فین تک‌ها، خدمات جدیدی را ارائه کنند که در نهایت، سرویس‌های جدیدی به بانک اضافه می‌شود.

به گفته مدیرعامل فناپ، بدون کامل شدن پازل خدمات و سرویس‌های نوین، تحول نظام بانکی تحقق پیدا نمی‌کند.

وی درباره کاربردهای بلاکچین و ترکیب آن با سایر فناوری‌ها گفت: زنجیره بلوک در بخش زیرساخت خدمات مالی می‌تواند کاربردهای متعددی داشته باشد و در این بخش، ترکیب هوش مصنوعی با بلاکچین و همچنین ترکیب اینترنت اشیا با بلاکچین می‌تواند علاوه بر افزایش امنیت در پرداخت‌ها، تسهیلاتی فراهم کند.

جوانمردی افزود: هنوز در جامعه ما موضوع بلاکچین بیشتر به بحث رمزارزها و بیت‌کوین می‌پردازد، اما در همین بخش با استفاده از زنجیره بلوک می‌توان سرویس‌هایی را در بخش امنیت، مبارزه با پولشویی، یا سرویس‌های ویژه مالی ایجاد کرد که کاربردهای بیشتری دارد.

مدیرعامل هلدینگ فناپ تاکید کرد: برای استفاده از فناوری بلاکچین ضروری است تا سطح بلوغ سازمان‌ها، دولت و مشتریان ارتقاء یابد.

بلاکچین فرصتی طلایی برای بانک‌ها

در ادامه، محمد صمدی در بخش سخنرانی سمینار بلاکچین با بیان این که پیش‌بینی‌های جهانی نشان از افزایش سهم بازار بلاکچین در اقتصاد جهانی دارد، اظهار داشت: بر اساس آمارهای جهانی پیش‌بینی شده است که ۱۰ درصد از GDP جهان به بلاکچین اختصاص خواهد یافت؛ بلاکچین با تغییراتی در سیستم بانکی هزینه‌های بانک‌ها را کاهش می‌دهد و می‌تواند دگرگونی در بازار سرمایه و مالی ایجاد کند.

وی افزود: برآوردها نشان از ۲.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت زنجیره بلوک در زمینه بازار سرمایه دارد. بلاکچین کاربردهای متعددی دارد که از جمله آن‌ها باید به احراز هویت مشتریان اشاره داشت؛ این فناوری فرصتی طلایی برای بانک‌ها است.

صمدی با اشاره به ادعای دور زدن تحریم‌ها با استفاده از رمز ارزها گفت: برخی می‌گویند بیت‌کوین مشکل تحریم را رفع می‌کند؛ ارزهای رمزنگار صرفا می‌توانند پرداخت‌های خرد در بخش تحریم را رفع کنند و به عنوان مثال فناوری بلاکچین می‌تواند مشکل تحریم را با قابلیت ایجاد بانک کارگزار با توجه به وجود صدها شعبه بانک ایرانی در خارج از کشور رفع کند.

تمام مشکلات نظام بانکی با بلاکچین رفع نمی‌شود

مسعود زمانی، مدیر سیستم‌ها و روش‌های شرکت فناپ نیز در پنل سمینار بلاکچین که با حضور برخی از متخصصان این حوزه برگزار شد، گفت: تکنولوژی ابزار است و هدف محسوب نمی‌شود؛ بلاکچین نیز ابزار است و باید هدف از به کارگیری این تکنولوژی را بررسی کنیم.

وی با اشاره به رفع نشدن همه مشکلات نظام بانکی با به کارگیری بلاکچین گفت: فناوری زنجیره بلوک می‌تواند در نظام بانکی رشد ایجاد کند و بهره‌وری را بالا ببرد اما بسیاری از فناوری‌های موجود نیز در سیستم بانکی به صورت کامل و پیشرفته پیادهسازی نشده که با آن‌ها می‌توان بسیاری از مشکلات موجود را رفع کرد.

زمانی تصریح کرد: باید واقعیت در اکوسیستم بانکی کشور را قبول کنیم که وضعیت آن با کشورهای خارجی متفاوت است؛ بر همین اساس باید ابتدا بررسی کنیم که نظام مالی کشور چه مشکلاتی دارد و سپس باید ببینیم که بلاکچین و به معنای دیگر غیرمتمرکز شدن، کدام مشکلات نظام بانکی ما را حل می‌کند.

شهاب جوانمردی، مدیرعامل هلدینگ فناپ در بخش پنل این سمینار در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی وضعیت تصمیم‌گیری رگولاتور در خصوص فناوری‌های جدید گفت: باید بدانیم رگولاتور معمولاً همراه با کسب و کارها نیست و همین مسئله باعث می‌شود تا تاریخ انقضاء برخی از تکنولوژی‌ها قبل از قانون‌گذاری به اتمام برسد.

چهارمین نمایشگاه تراکنش ایران از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ آبان ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های شهردای تهران، واقع در بوستان گفت‌وگو در حال برگزاری است؛ هلدینگ فناپ همراه با زیرمجموعه‌های خود از جمله فناپ پرداخت، داتین و پرداخت الکترونیک پاسارگاد در نمایشگاه تراکنش ایران حضور دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.