ایران ۱۴۲۵ و بازار بزرگ سلامت سالمندی

گپی با سعید حقیقت، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ پرکتینو

استارتاپ‌های حوزه ورزش و سلامت در چند سال اخیر و با تاخیری چندساله به نسبت سایر حوزه‌های اکوسیستم استارتاپی در حال شکل‌گیری و رشد هستند. استارتاپ‌هایی که با توجه به وضعیت تحرک و تندرستی گروه‌های مختلف سنی و اجتماعی شانس زیادی برای گرفتن مخاطب دارند.

پرکتینو یکی از استارتاپ‌هایی است که می‌خواهد در حوزه سلامت سالمندی فعالیت کند. کسب‌وکاری که در مرکز نوآوری صبا که از زیرمجموعه‌های صندوق بازنشستگی کشوری است مستقر است و احتمالا روی آینده سالمندی در ایران حساب ویژه‌ای باز کرده است. با سعید حقیقت از بنیان‌گذاران این کسب‌وکار گفتگویی داشته‌ایم.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

من سعید حقیقت با همراهی دکتر مجید روحانی در سال ۱۳۹۹ با استناد به تجربیات میدانی که طی سال‌ها مدیریت باشگاه ورزشی کسب کردیم متوجه شدیم که افراد سالمند با توجه به برخی از مسائل تمایل چندانی به حضور در باشگاه‌های ورزشی  و انجام  تمرین‌های دوش به دوش با افراد جوان‌تر از خود را ندارند و طی کاوش‌ها پی در پی در نهایت به دو مشکل کلی که این افراد با آنها مواجه هستن رسیدیم.

همچنین با بررسی‌هایی که انجام شد به این نتیجه رسیدیم در سال ۱۴۲۵ ایران با جمعیت زیادی از سالمندان مواجه می‌شود و برای بهبود وضعیت سلامت وتندرستی سالمندان در آن سال‌ها باید از اکنون به فکر بود. در نهایت با بررسی‌های انجام‌شده در این زمینه به این مسئله دست پیدا کردیم که تمام این مشکلات تا سطح چشمگیری قابل  کاهش خواهند بود اگر بتوان راهکارها و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای آن‌ها تدارک دید. به همین دلیل در نهایت ایده تشکیل مجموعه پرکتینو برایمان مطرح شد.

 

پرکتینو چیست و چکار می‌کند؟

در ابتدای این وب اپلیکیشن با توجه به مشخصات فردی اشخاصی که ثبت‌نام می‌کنند آن‌ها را به گروه‌های مختلف تقسیم می‌کند. سپس با درنظر گرفتن مشخصات هر شخص تمرین‌های ورزشی و رژیم‌های غذایی مخصوص آن فرد برایش ارسال خواهد شد که این اطلاعات شامل مشخصات فردی و حقوقی هر فرد، مشخصات جسمانی  و بیماری‌های خاص و زمینه‌ای افراد می‌شود.

هدف از پایه‌گذاری پرکتیس آغاز نوعی فرهنگ‌سازی دراین زمینه از یک سو و شناخت افراد ورزش سلامت محور برای گروه‌های سنی ۵۰تا ۷۰ سال است. و البته گروه‌های خاصی چون بهبود یافتگان از بیماری اعتیاد هم مخاطب پرکتینو هستند. هدف این استارتاپ این است که ورزش سلامت محور را برای تمامی اقشار جامعه  در دسترس قرار دهد. حتی گروه‌هایی چون مادران باردار و دانش آموزان هم مورد توجه پرکتینو هستند.

 

ارزش افزوده ای که پرکتینو ایجاد می‌کند چیست؟

پرکتینو با ارائه برنامه‌های شخصی سازی‌شده ورزشی به گروه‌های سنی مختلف تلاش دارد سطح سلامت آن‌ها را بهبود و ارتقا دهد. موضوعی که در نهایت باعث می‌شود جامعه‌ای شاداب، سالم و با بیماری‌های قلبی عروقی کمتری را شاهد باشیم. این موضوع هم به معنای کاهش هزینه درمان در سبد خانوار است.

با توجه به مخاطب شما، چالش‌هایی که با آن روبرو بوده‌اید چه بوده و چه راه‌حل‌هایی برای آن‌ها پیدا کردید؟

با توجه به اینکه جامعه بازنشستگان حضور مستمری در باشگاه‌های ورزشی ندارند سعی بر این بود ورزش به خانه آنها برده شود. به عبارتی استارتاپ پرکتینو می‌خواهد تنها با یک کلیک آن‌ها را به محتوایی متناسب با رده سنی‌شان متصل کند. همچنین سایت به گونه‌ای طراحی شده است که از لحاظ فونت و تصویر مناسب جامعه بازنشستگان بوده و زبانی ساده و صمیمانه دارد.

 

آیا تا بحال سرمایه جذب کرده اید؟

هم اکنون تحت حمایت مرکز نوآوری صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری در حال فعالیت هستیم و وارد مرحله جذب سرمایه از وی‌سی‌ها نشده‌ایم.

 

اندازه بازاری که به آن وارد شده‌اید و همینطور سهم خودتان از این بازار را چقدر می‌دانید؟

باتوجه به اینکه جامعه ایران در سال ۱۴۲۵ با بازنشستگان زیادی رو به رو خواهد شد، پرکتینو با آینده‌نگری و تحلیل بازار و سبقه ورزشی که داشت، به کمک جامعه آمد تا در آینده جمعیت سالمی در رده سنی بازنشستگان حضور داشته باشند. ما فکر می کنیم یک بازار چندده‌هزار میلیارد تومانی در حوزه سلامت سالمندان در ایران شکل خواهد گرفت که بخشی از این بازار هم به ورزش آن‌ها اختصاص خواهد داشت. رقم دقیقی فعلا در این خصوص نمی‌توانم بگویم ولی می‌دانیم که بازار بزرگی است و ما هم می‌خواهیم سهم بازار قابل‌توجهی از آن داشته باشیم.

 

باتوجه به شرایط اقتصادی محصول شما تا چه میزان مورد اقبال مخاطبان قرار گرفته است؟

باتوجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه سعی بر این بود که خدمات برنامه غذایی و ورزشی شخصی‌سازی شده برای هر فرد و پشتیبانی برخط با هزینه کمی ارائه شود. از این رو اسقبال تا اینجا راضی‌کننده بوده است. اما امیدواریم با تجاری سازی کردن این محصول شاهد استقبال مطلوب گروه هدف‌مان در پرکتینو باشیم.

 

چه مسیری را برای پرکتینو پیش‌بینی کرده‌اید؟

پرکتینو با قدم گذاشتن در حوزه سلامت سالمندی و با آزمون و خطاهای انجام شده تصمیم دارد در آینده مخاطبین خود را گسترش داده و تمام رده‌های سنی را در بر بگیرد. همچنین با تحلیل مشاغل مختلف از جمله کارمندان، معلمان، کارگران و… برنامه‌های شخص‌سازی شده مناسب گروه‌های شغلی مختلف را تهیه کرده و در اختیار آنها قرار دهد.

 

اگر نکته‌ای دارید بفرمایید.

فقط باید در پایان اضافه کنم که با توجه به مسئولیت اجتماعی مجموعه پرکتینو و نیازسنجی صورت‌گرفته، محتوای آموزشی درباره نحوه استفاده از دستگاه‌های ورزشی بوستان‌های سطح شهر با همکاری شهرداری تهران آماده و در وبسایت پرکتینو بارگذاری شده است که امیدواریم به درد سالمندان و بازنشستگانی که بخشی از زمان روزانه خود را در بوستان‌ها سپری می‌کنند بخورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.