کنترل آلزایمر با استفاده از اینترنت اشیا ممکن شد

برخی از اعضای هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گردهمایی پژوهشگران زیست فناوری به معرفی دستاوردهای تحقیقاتی خود از جمله کاربرد بایومتریال در درمان سرطان، پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه دارورسانی و کنترل آلزایمر با استفاده از اینترنت اشیا پرداختند.

دکتر صلاحی نژاد در این گردهمایی که در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، به تشریح برخی توانمندی‌های دانشکده مهندسی و علم مواد در حوزه بایومواد پرداخت و با اشاره به اینکه مواد درگیر در حوزه زیست فناوری مواد غذایی، دارویی، بایومتریال و بایومواد یا زیست مواد را در برمی‌گیرند، توضیح داد: زیست مواد، مواد مصنوعی یا ساخت بشر هستند که به منظور جایگزینی بافت، عضو یا عملکردی از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه حوزه فعالیت ما مواد غذایی و دارویی را شامل نمی شود، گفت: در طراحی بایومتریال، از مواد طبیعی الهام گرفته و مواد را به شکل متخلل می‌سازیم.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی یک مثال سنتی بایومتریال را مواد دندانی و مثال پیشرفته آن را بافت مهندسی شده و نیز امکان حمل دارو به وسیله بایومتریال عنوان کرد و گفت: این دانشکده در برخی دیگر زمینه‌ها نظیر مدل سازی رفتار مکانیک بایومواد پلیمرهای هوشمند، ساخت ایمپلنت دندانی، بایو مواد هوشمند، سنتز نانومواد برای کاربردهای سرطان، سنتز بایوسرامیک‌های جدید و ساخت میکروکره های متخلل برای دارورسانی (drug delivery) فعالیت دارد.

امکان پذیری درمان دیابت و چاقی از طریق «نورگ زایی» در دهه آینده 

محمد سلطانی، عضو هیات علمی دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز ضمن حضور در این گردهمایی به برخی فعالیت‌های مرکز پزشکی محاسباتی پرداخت و گفت: در این مرکز یک کار تحقیقاتی مشترک در زمینه دارورسانی (drug delivery) بین ایران و کانادا، تعریف شده که در بیمارستان‌های کانادا پیاده شده است. در این طرح با توجه به آن که دارورسانی به مرکز تومور امکان ناپذیر است، این موضوع از طریق طیفی که برای تومور طراحی شده، انجام می‌شود.

وی سپس به نورگ زایی پرداخت و توضیح داد: در دهه بعدی می‌توان برخی بیماری‌ها نظیر چاقی، دیابت و … را از طریق رگ زایی و المان‌هایی شبیه «انرژی رسانی» کنترل کرد.

کنترل آلزایمر با استفاده از اینترنت اشیا 

منصور ولی، عضو هیأت علمی دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز در این گردهمایی حضور یافت و ضمن اشاره به فعالیت اساتید دانشکده برق و کامپیوتر در زمینه شبکه‌های عصبی عمیق در پزشکی، خاطرنشان کرد: یک طرح موفق این دانشکده در حوزه فناوری‌های زیستی، پایش و هدایت بیماران مبتلا به آلزایمر بوده است.

وی تشریح کرد: در این طرح، کنترل آلزایمر با استفاده از اینترنت اشیا از طریق اتصال اینترنت به گیرنده همراه بیمار (همچون عینک او و …) ارتباط داده‌های مربوط به او با تگ وای فای اشیا برقرار شده و از این طریق اطلاعات به خانواده فرد یا پزشک معالج می‌رسد؛ ضمن آن که این طرح در پروتکل درمانی بیمار نیز مؤثر خواهد بود.

این عضو هیأت علمی همچنین برخی دیگر از این فعالیت‌ها را درمان برخی بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها مانند صرع و پارکینسون، برطرف کردن برخی معایب و ناتوانی‌ها مانند ناشنوایی و نابینایی و افزودن برخی توانمندی‌ها مانند ارتباط مغز و ماشین عنوان کرد.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.