بیت‌کوین چطور یک میلیاردتومانی شد؟

اوج هیجان و ترس در بازار ارزهای دیجیتال

عباس عینعلی، تحریریه آی‌چیزها| هفته عجیب و تاریخی بیت‌کوین را پشت سر گذاشتیم. بیت‌کوین علیرغم برخی تحلیل‌ها که روند نزولی را پیش‌بینی می‌کردند، به رشد خود ادامه داد و در محدوده قیمت ۴۲هزار دلار، رکورد تاریخی جدید را ثبت کرد.

بیت کوین در کمتر از یکماه ارزش خود را دوبرابر کرد تا حسرت به دل آنهایی بگذارد که هنوز این دارایی را جدی نگرفته‌اند. این روند کماکان در حال ادامه است هر چند هنوز هم باید منتظر اصلاح قیمت بود ولی با رویکردی که شرکت‌های بزرگ دنیا نسبت به این نوع دارایی دارند، باید منتظر کاهش تقاضا در بازار طلا و افزایش تقاضا در بازار بیت کوین باشیم.

نهنگ‌ها (خریداران عمده) هنوز در حال خرید بیت‌کوین با حجم بالا هستند و این یعنی بیت کوین هنوز جایگاه ۴۲هزار دلاری خود را حفظ کرده و باید منتظر جهش‌های دیگر هم باشیم.

اتفاقات اخیر در آمریکا هم در رشد پادشاه ارزهای دیجیتال بی تاثیر نبوده است. خصوصا اینکه دونالد ترامپ با صدور یک فرمان اجرایی، انجام تراکنش با استفاده از ۸ اپلیکیشن پرداخت چینی را ممنوع کرده است. این اتفاق می‌تواند نگاه ها را به‌سمت بیت کوین بیشتر از قبل جلب کند و در نهایت باعث افزایش بیش از پیش قیمت بیت کوین شود.بر اساس این فرمان، شهروندان آمریکایی نمی‌توانند با استفاده از ۸ اپلیکیشن مذکور، تراکنش انجام دهند. «WPS Office»، کم‌اسکنر (Camscanner)، شیرایت (Shareit)، تنسنت والت (Tencent Wallet) و وی‌میت (Vmate) دیگر اپلیکیشن‌هایی هستند که کاربران آمریکایی نمی‌توانند از آنها استفاده کنند.

اگرچه تصمیم دولت‌ها در وضع قانون و یا محدودیت یا پذیرش بیت‌کوین بر بازار بی تاثیر نیست، اما بیت کوین از لحاظ سیاسی کاملا خنثی است. لگدپرانی های توئیتری مقامات آمریکا و چین که کم‌کم دارد به جنگ سرد تبدیل می‌شود، شرایط رشد را برای بیت کوین بیشتر فراهم می‌کند. اقدام اخیر ترامپ به نوعی مقابله با جریان چند صد میلیار دلاری شهروندان آمریکایی چینی تبار است. منع استفاده از تیک‌تاک و وی‌چت حاکی از واکنش جدی آمریکا نسبت به عرضه یوان دیجیتال و رفع تهدیدهای امنیتی و مناقع ملی آمریکاست.ممنوعیت وی‌چت، بیت کوین را به یک راه حل امن برای استفاده‌ میلیون‌ها فرد چینی که در سرتاسر آمریکا زندگی می‌کنند، تبدیل می‌کند.

این یعنی بیت‌کوین بیش از پیش به عنوان یک دارایی امن و غیرقابل تحریم، نفوذ خود را در بازار سرمایه و حتی تراکنش‌های روزمره بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

فارغ از جریان‌های سیاسی روز جهان، بیت کوین نظر سرمایه داران سنتی را هم به خود جلب کرده است. خصوصا در رکوردهای اخیر خود که در طی بیست و چند روز قیمتش دوبرابر شد، سرمایه داران را مجبور کرد ماشین‌حساب‌های خود را روشن کنند و دودوتا چهارتایی هم برای مقایسه دارایی هایی مانند، ارزهای فیات، فلزات گرانبها، اوراق بهادار و… انجام دهند.

با توجه به جهش اخیر قیمت بیت کوین، فاصله ارزش بازار این ارز دیجیتال با ارزش بازار طلا کمتر شده است. داده‌های تازه نشان می‌دهد که در حال حاضر، ارزش بازار بیت کوین تقریباً ۷ درصد ارزش بازار طلا است.

داده‌های گلدهاب (GoldHub) نشان می‌دهد که ارزش بازار طلا در محدوده ۱۰.۶ تریلیون دلار قرار دارد و این در حالی است که ارزش بازار بیت کوین ۷۲۹ میلیارد دلار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.