دورهمی رقبا برای رفاقت‌های صنفی

اولین صبحانه انجمن تجارت الکترونیک تهران، با حضور شرکت‌های عضو و تعدادی از شرکت‌های استارتاپی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی انجمن تجارت الکترونیک تهران،‌ در این نشست نیما قاضی رئیس انجمن با بیان اینکه این اولین برنامه‌ای است که در راستای معرفی انجمن و شنیدن انتظارات اعضا،‌ برگزار کردیم، گفت: انجمن تجارت الکترونیک تهران در سال ۹۷ با دو هدف مهم کار خود را آغاز کرد؛ یکی از اهداف این بود که بتوانیم از ظرفیت اتاق بازرگانی استفاده کنیم و دیگر اینکه شرکت‌هایی که شکل گرفته و در این حوزه بزرگ شده‌اند بتوانند دور هم جمع شوند.

او با اشاره به اینکه وجود برخی مسائل و مشکلات باعث شد نتوانیم آنطور که باید فعالیت داشته باشیم اما در دوره جدید انجمن که از شهریور ۱۴۰۰ شروع شد، برخی مشکلات برطرف شد،‌ ادامه داد: مسائل زیادی مانند IPO  و ورود به بورس، حاکمیت‌ داده و مسائل حقوقی وجود دارد که بسیاری از شرکت‌های حاضر با آنها درگیر هستند و از زمان ورود به انجمن در حال پیگیری آن هستیم.

رئیس انجمن تجارت الکترونیک تهران با تاکید بر اینکه انجمن، محل خوبی برای پیگیری و رفع این مشکلات است و در حوزه‌های مختلف ما می‌توانیم مشکلات را بررسی و در رفع آن تلاش کنیم، خاطرنشان کرد: در انجمن کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون سلامت الکترونیک وجود دارد که شرکت‌های سلامت الکترونیک، در آن جمع شده و مشکلات حوزه خود را به بحث و تبادل نظر می‌گذارند و در پی حل آنها هستند. باور ما این است که این مدل را در حوزه‌های دیگر نیز می‌توانیم انجام دهیم.

قاضی در پایان تصریح کرد: ما در اول راه هستیم و خوشحال می‌شویم که پیشنهادها و راهنمایی‌های همه اعضا و میهمانان را بشنویم و به مسیری درست برسیم تا در شهریور ۱۴۰۲ با گزارش موفقی کنار شما حضور داشته باشیم.

در ادامه برنامه روح الله رهبرپور رئیس کمیسیون قوانین و مقررات انجمن، با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم در فعالیت‌های صنفی، ورود شرکت‌ها به بورس بود که امروز شاهد حضور اولین شرکت استارتاپی در بورس هستیم، بیان کرد: ازسال گذشته که شروع به تبیین فعالیت‌های انجمن کردیم بحث مجموعه قوانین و مقررات حاکم بر کسب و کارهای اینترنتی را در کتابی تدوین و در اختیار سازمان‌هایی که بیشتر نقش نظارتی داشتند، قرار دادیم.

او ادامه داد: می‌دانیم که رگولاتوری در بیشتر موارد بویژه در حوزه تجارت الکترونیک، حرف‌های ما را می‌شنود و ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد اما در جلسات حضور داریم؛ بویژه در بحث قانونگذاری،‌ سال گذشته تعداد زیادی مقرره و قانون در مجلس وصول شده است که هیچ مجمع صنفی به درستی نتوانسته در این زمینه فعالیت کند. به نظر ما رسید فارغ از رقابت‌هایی که شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف دارند بتوانیم اثرگذاری خوبی داشته باشیم که نمونه آن ورود استارتاپ‌ها به IPO‌ بود.

رئیس کمیسیون قوانین و مقررات انجمن، با اشاره به اینکه کار صنفی باعث می‌شود بتوانیم مسیر را به درستی پیش ببریم،‌ عنوان کرد: در کمیسیون قوانین و مقررات از همه افراد حقوقی که در کمیسیون حضور دارند درخواست کردیم که اولویت‌هایشان را مشخص کنند که مشکلات VODها با ساترا، کمیته صیانت، احراز هویت دیجیتال و مسئولیت پلتفرم ها،‌ تقریبا چهار اولویت مشترک بین کسب و کارها بود.

رهبرپور گفت: یکی دیگر از کارهایی که در کمیسیون انجام می‌دهیم بحث ساختاردهی و شکل دادن به جلسات تمام کمیسیون‌های انجمن است و سعی داریم کمی موضوعات انجمن را با اصلاح اساسنامه یا تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی، قاعده‌مندتر کنیم.

اهمیت کار صنفی واقعا جدی است

ژوبین علاقبند مدیرعامل گروه سرمایه‌‌گذاری لیان، نیز در این نشست با تاکید بر فعالیت صنفی،‌ گفت: تصویب رگولاتوری اسنپ حدود سه سال طول کشید تا شهرداری‌ها و وزارت کشور این کسب و کار را به رسمیت شناختند؛ چرا که بنا به ادعای این سازمان‌ها، یک شرکت خصوصی نباید حمل و نقل کشور را در دست بگیرد. در نهایت یک دستورالعمل نظارتی برای آن تصویب و به رسمیت شناخته شد. این کار تنها به شیوه‌ای پیش رفت که در قالب یک نهاد و تشکل انجام شد.

او ادامه داد: ما در کمیسیون سلامت الکترونیک هستیم و مسائل زیادی در این حوزه وجود دارد. در اینجا واقعاً بحث مرگ و زندگی در میان است و کسانی که صحبت می‌کنند تا کم می‌آورند بلافاصله به این موضوع وارد می‌شوند. به همین دلیل کار خیلی سخت‌تر است و اهمیت دوچندانی وجود دارد که بتوانیم کار صنفی را با نظم و دقت، جلو ببریم.

مدیرعامل گروه سرمایه‌‌گذاری لیان با تاکید بر اینکه مسائل زیادی مانند بحث رگولاتوری Evisit وجود دارد که خیلی از شرکت‌های سلامت الکترونیک، با آن در ارتباط هستند، تصریح کرد: بحث نسخه الکترونیکی و مسیرهای قانونی که باید طی کند و بحث‌های رگولاتوری حوزه سلامت الکترونیک، از اهمیت زیادی برخوردار است و از همه شرکت‌هایی که در این زمینه هستند تقاضا دارم با ما همراه شوند تا با همفکری، مسائل را مشخص، اولیت‌بندی و شروع به حل آن کنیم.

علاقبند در پایان با تاکید بر اینکه از دور میز جمع شدن نترسیم، اظهار کرد: اهمیت کار صنفی واقعا جدی است و این را باید باور داشته باشیم که شرکت‌ها به تنهایی نمی‌توانند این چالش‌ها را حل کنند و فقط در قالب صنوف می‌توان این مسائل را حل کرده و با مشارکت یکدیگر جلو برویم و مشکلات‌مان را حل کنیم.

اما ساسان معدل که به نمایندگی از شرکت‌های ازکی و بیمیتو در این جلسه حضور داشت، به مشکلات شرکت‌های اینشورتک اشاره کرد و گفت: مجموعه اینشورتک دچار مشکل حاد و جدی است. بیمه مرکزی این شرکت‌ها را به عنوان یک رقیب جدی برای خود می‌بیند و متاسفانه مشکلاتی در این کسب و کار هست که رگولار نشده و نیازمند قوانین و مقررات است؛ بنابراین ما قصد داریم تا از بازوی انجمن برای حل این مشکلات و تنظیم قوانین و مقررات در این حوزه استفاده کنیم.

محمد خلج قاسم آبادی نایب رئیس اول هیات مدیره انجمن نیز در صحبت‌های کوتاهی با بیان اینکه  در انجمن به صورت جدی پیگیر این مساله بودیم که یک کمیسیون تخصصی در حوزه سلامت داشته باشیم، اظهار کرد: اخیرا شنیده شده که برخی در تلاش برای باطل کردن فعالیت‌های سلامت الکترونیک هستند و به دنبال این هستیم که این مشکلات را با کمک انجمن حل کنیم. ما نیاز داریم کمیسیون‌هایی را که در انجمن وجود دارند تقویت و کمیسیون‌هایی را که نیاز است تشکیل و از آنها حمایت کنیم تا بتوانیم در قالب یک تشکل در جلسات رگولاتوری شرکت کنیم و بتوانیم تا حدودی مشکلات آن را حل کنیم.

رضا قربانی عضو هیات مدیره نصر تهران نیز با اشاره به اینکه موضوعات رگولاتوری به مرحله حادی رسیده و باید ۱۰ سال گذشته را که خیلی راحت فعالیت می‌کردیم فراموش کنیم، خاطرنشان کرد: تمام کسب و کارها و نهادها، باید همکاری اثربخشی داشته باشند. به تجربه ثابت شده هر جا با یکدیگر درگیر شدیم، جایی بود که بین ما شکاف ایجاد شده و باختیم و رگولاتور و افراد سودجو، فضا را خراب کردند. هر جا که توانستیم با یکدیگر تعامل و توافق کنیم و صدای واحدی داشته باشیم اتفاقات مثبتی افتاده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.