فراخوان جامع «کلان‌طرح‌های توسعه فناوری» در حوزه زیست‌فناوری

معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، با همراهی ستاد ویژه توسعه زیست فناوری در بهمن و اسفند ۱۴۰۲، اقدام به برگزاری فراخوان جامع «کلان‌طرح‌های توسعه فناوری» در حوزه زیست‌فناوری کرده است.

این فراخوان با رویکرد حمایت از پژوهشگران، فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه زیست فناوری برگزار شده است. توسعه فناوری در هر کدام از محورهای ذکر شده، نیازمند حمایت مادی و معنوی دارد؛ در همین راستا برنامه نوآفرین با هدف تعیین نقشه راه فناوران و اعطای حمایت‌های بلاعوض به محققین و دانشگاهیان شکل گرفته است.
لازم به ذکر است که صندوق نوآوری و شکوفایی تا سقف ۵ میلیارد ریال و ستاد ویژه توسعه زیست فناوری تا سقف ۱۰ میلیارد ریال حمایت مالی بلاعوض برای توسعه ایده‌های فناورانه ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است که تاریخ این فراخوان تا ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۲ تمدید شده است. علاقه‌مندان جهت تکمیل پرسشنامه و ثبت ایده خود ابتدا در سایت نوآفرینعضو شده و پس از ورود به صفحه فراخوان، با کلیک بر دکمه تکمیل پرسشنامه وارد صفحه پرسشنامه شوند و اطلاعات مربوط به ایده فناورانه خود را درج کنند.

**تبصره ۱: موضوعات صرفا پژوهشی، اعم از پایان‌نامه یا مقاله به تنهایی مورد پذیرش نیست و باید یک کاربرد صنعتی با مشتری بالقوه یا به صورت کلی مسیر تجاری‌سازی محتمل برای ایده ارائه شده موجود باشد.

**تبصره ۲: وجود نمونه آزمایشگاهی و یا اثبات عملکرد مفهوم ایده توسط فناور برای دریافت حمایت الزامی است.

شروط لازم جهت شرکت در فراخوان

ستاد توسعه زیست‎ فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‎بنیان ریاست‎ جمهوری از طرح‌‌های کلان توسعه فناوری در حوزه‌های مختلف زیست فناوری که به طور خاص دارای چهار شرط اصلی زیر باشند، حمایت می‌کند:

  • طرح توسعه‌‌ای و یا دارای نوآوری چشمگیر باشد. به طور خاص، طرح باید مستلزم توسعه فناوری باشد.
  •  طرح مسیر شفافی را با درگیرکردن بازیگران اصلی، برای خلق ارزش، ارائه کرده باشد.
  • فناوری مورد استفاده یا ارائه شده، در مقایسه با فناوری‌های فعلی دنیا،‌ آینده روشنی داشته باشد.
  • تیم پژوهشی ارائه‌دهنده طرح، مطلوبیت و تخصص لازم را برای اجرا و به ثمر رساندن طرح داشته باشند.

توسعه فناوری، شرط اصلی فراخوان است و سایر شرط‌ها در صورت تحقق این شرط، مدنظر قرار می‌گیرند. به ۱۵ طرح که بیشترین امتیاز را در فرآیند ارزیابی اخذ نمایند، پژوهانه تحقیقاتی تا سقف یک میلیارد تومان تعلق خواهد گرفت. لازم به ذکر است که متقاضی باید عضو هیئت علمی دانشگاه یا مدیرعامل شرکت باشد.

شروط صندوق نوآوری و شکوفایی

جهت مشاهده شرایط صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست ‎جمهوری به منظور حمایت از طرح‌های فناورانه، به لینک زیر مراجه فرمایید.

 

شرایط صندوق نوآوری و شکوفایی برای طرح‌ های توسعه فناوری

 

در نظر داشته باشید که در صورت تحقق شرایط ذکرشده، صندوق نوآوری و شکوفایی محدودیتی در حمایت از تعداد فناوران مورد تایید ندارد. علاقمندان برای شرکت در این فراخوان کافی است که ابتدا در سایت نوآفرین ثبت‌نام کرده و با ورود به صفحه فراخوان و کلیک بر روی گزینه تکمیل پرسشنامه در همین صفحه، اطلاعات مورد نیاز را در پرسشنامه، وارد کنند. طرح‌های ارسالی مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت تأیید اولیه، جلسه ارزیابی تخصصی طرح با حضور داوران و مسئول ستاد مربوطه برگزار خواهد شد.

• این فراخوان در دو مرحله غربالگری(ارزیابی اولیه) و داوری کامل برگزار خواهد شد.
• در صورت تأیید طرح در جلسه ارزیابی و بر اساس نتیجه جلسه، میزان حمایت از طرح مشخص خواهد شد.
• گفتنی است ثبت طرح به منزله پذیرش طرح و ورود به جلسه ارزیابی نخواهد بود.
• فرم‌های پروپوزال اولیه که از طریق پست الکترونیک و سایر روش‌ها ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.