۵ بلاک‌چین برتر سال ۲۰۱۹ براساس قیمت‌سهام

در دهه آینده، ۱۰ درصد از تولید ناخالص جهان به فناوری بلاک‌چین اختصاص خواهد داشت

فناوری بلاک‌چین اگرچه مدت زیادی نیست به دنیای مبادلات اقتصادی و مالی معرفی شده اما با توجه به امکانات و پتانسیل‌هایی که به خود دیده بسیاری از کسب‌وکارهای بین‌المللی و حتی دولت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. این درحالی است که وقتی صحبت از بلاک‌چین‌ می‌شود اولین گزینه‌ای که در ذهن مخاطبان به تصویر کشیده می‌شود ارزهای دیجیتالی بخصوص بیت‌کوین است.

شفافیت، اطمینان، تنوع و انعطاف‌پذیری در بخش‌های مختلف به خصوص مبادلات اقتصادی امتیازی است که باعث شده اکنون بیش از ۸۰ شرکت درحال توسعه مباحث بسیاری کاربردی برای استفاده از فناوری بلاک‌چین‌ در فعالیت‌های اقتصادی خود را مطرح کرده باشند.

برهمین اساس انجمن جهانی اقتصاد برآورد کرده است با توجه به افزایش به کارگیری فناوری‌های بلاکچین در بخش‌های مختلف اقتصادی مثل‌ بازارهای مالی، تولیدات فناورانه، زیرساخت‌ها، حمل و نقل و … در دهه آینده ۱۰ درصد از تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

اما واقعا بلاک‌چین‌ چقدر پتانسیل گسترش دارند؟

بیایید کار را اینگونه آغاز کنیم که شناسایی پتانسیل‌های موجود برای رشد استفاده از فناوری‌ بلاک‌چین در کسب‌وکارها می‌تواند امتیازی بسیار مهم برای تصمیم‌گیری‌های آتی شرکت‌ها در این زمینه باشد و اصولا شرکت‌های درحال توسعه بیشترین بهره ‌را از این اطلاعات یعنی پتانسیل‌های موجود به دست می‌آورند.

برای دستیابی به اطلاعات دقیق و قابل استناد و فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری و استفاده از فناوری‌ بلاک‌چین شیوه‌ای با هدف تعیین و شناسایی شرکت‌های پیشرو در این زمینه به کار گرفته شده که از آن به عنوان رتبه‌بندی بلاک‌چین‌ یاد می‌شود.

در این شیوه کارشناسان هفت شاخص مهم کیفی را درنظر گرفته‌اند که براساس آن فرصت‌ها و پتانسیل‌های موجود بلاک‌چین‌ برای بهبود عملکرد و یا به روزرسانی خدمات ارائه شده توسط شرکت سنجیده شده و براساس آن رتبه‌ای به شرکت مورد بررسی ارائه می‌شود.  به این ترتیب نه تنها مدیریت شرکت مورد بحث بلکه کلیه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های مشابه درمی‌یابند که سرمایه‌گذاری در بخش بلاک‌چین‌ در این شرکت‌ چه امتیازی به ارمغان خواهدداشت.

به این ترتیب هرچه رتبه شرکت بالاتر باشد به این معنی است که فرصت‌ها و پتانسیل‌های بیشتری در به کارگیری از فناوری‌ نوین بلاکچینی در آن شرکت وجود دارد. البته فراموش نکنید این سیستم رتبه‌بندی و شرکت‌های مطرح در آن، خود نیز خبر از بازار گسترده و درحال رشد فناوری‌ نوین بلاکچین در اقتصاد بین‌المللی خواهد داشت.

بیایید نیم نگاهی به ۵ شرکت برتر سال جاری میلادی با درنظر گرفتن سیستم رتبه‌بندی بلاک‌چین‌ داشته باشیم.

۱- IBM (رتبه بلاک‌چینی ۹۲)

رتبه نخست IBM در جدول رده‌بندی بلاکچین

IBM با امتیاز ۹۲ در رده‌بندی بلاکچینی‌ در صدر جدول امتیازات قرار گرفته است که براساس توسعه فناوری‌های بلاک‌چینی و انتخاب تعداد سهامش این جایگاه را به خود اختصاص دهد. این شرکت از سال ۱۹۹۱ میلادی به عنوان یک شرکت پیشگام در زمینه فناوری شناخته می‌شود و همواره در این زمینه زبانزد بوده است. IBM اخیرا در زمینه هوش مصنوعی، محاسبات ابری، اینترنت اشیاء و بلاک‌چین‌ سرمایه‌گذاری‌های هوشمندی انجام داده و درحال حاضر به دنبال راه‌اندازی بلاک‌چینی به نام خود شرکت یعنی بلاک‌چین IBM است.

نکته قابل توجه درباره این برنامه استفاده از ۱۵۰۰ کارشناس پشتیبانی است و اگر بخواهیم گستره برنامه‌ریزی آی‌بی‌ام را بدانیم بد نیست دقت کنیم که IBM اکنون ۵۰۰ پروژه بلاک‌چینی را دنبال می‌کند. براساس اطلاعاتی که از پروژه این شرکت معتبر بین‌المللی مطرح شده بیانگر این نکته است که آی‌بی‌ام به دنبال ارائه یک سرویس BAAS در «کِلود آی‌بی‌ام» بوده و می‌خواهد از این طریق یکه‌تازی خود را در دنیای فناوری حفظ کند.

البته تلاش‌های شرکت آی‌بی‌ام برای ورود به قلمرو بلاک‌چین‌ در سال گذشته نیز بسیار قابل توجه است چون این شرکت پروژه قابل توجهی را به نام IBM Food Trust برای خرده‌فروشی وال‌مارت اجرایی کرد. پروژه یاد شده پلتفرمی بود که درباره بهبود امنیت و سلامت مواد غذایی از طریق فناوری بلاک‌چین ارائه خدمت می‌کند. هرچند این پایان کار آی‌بی‌ام درسال گذشته نبود و دو پروژه بزرگ دیگر به نام « we.trad» و « CLSNet» را به واسطه استفاده از فناوری بلاک‌چین به سرانجام رساند. این پروژه‌ها به ترتیب در زمینه خدمات تجاری – مالی و سرویس پرداخت بود.

۲- گروه علی‌بابا (رتبه بلاک‌چینی ۷۷)

علی بابا رتبه دوم جهانی در بلاکچین را دارد

با رتبه بلاک‌چینی ۷۷ دومین انتخاب برای سرمایه‌گذاران در فناوری بلاک‌چین‌ شرکت تجارت الکترونیکی علی‌بابا، یک درگاه فروش اینترنتی چینی خواهد بود. به طور کلی سال گذشته میلادی علی‌بابا با ۹۰ پروژه بلاک‌چینی وارد میدان رقابت این فناوری نوین شد درست زمانی که IBM تنها ۸۹ پروژه بلاک‌چینی را در دست اجرا داشت. چنین امتیازی در این شرکت تجارت الکترونیکی چینی عاملی بود تا چندین راه حل بسیار کارآمد بلاک‌چینی برای بهینه‌سازی و ادغام بخش‌های مختلف کسب‌وکارش را طراحی و اجرا کند تا بتواند روند رشد خود را در این فضای پررقابت ادامه دهد.

Lynx Internationalدر واقع یک شرکت زیرمجموعه علی بابا است که توانسته سیستم تدارکاتی علی‌بابا را بسیار اثربخش‌تر از گذشته کند. پروژه دیگر هم T-mall نام داشت که بهترین گزینه برای ردیابی و مبارزه با سوء استفاده و تقلب در صنایع غذایی است و به تازگی علی‌بابا پروژه‌ای قابل توجه به دولت مرکزی جهت مراقبت‌های بهداشتی آغاز کرده و اگرچه این پروژه بلند‌پروازانه بوده اما می‌تواند دستاورد بسیار بالایی برای این شرکت تجارت الکترونیکی شناخته شود. این درحالی است که سرویس Cloudchainبه عنوان BAAS علی‌بابا برای ارائه خدمات مناسب خارج از چین آغاز به کار کرده است.

۳- فوجیتسو (رتبه بلاک‌چینی ۷۲)

رتبه سوم بلاکچین در جهان

شرکت فوجیتسو با رتبه بلاک‌چینی ۷۲ سومین گزینه فهرست شرکت‌های برتر در فناوری بلاک‌چین ۲۰۱۹ شناخته شده است. این شرکت الکترونیکی ژاپنی هفتمین شرکت بزرگ ارائه‌دهنده خدمات فناوری اطلاعات در جهان و اولین شرکت در سرزمین مادری خود است. البته در زمینه فناوری بلاک‌چینی نیز اخیرا در نظام پرداخت مالی سیستم بانکداری ژاپن سرویسی با نام JBA راه‌اندازی کرده و به تازگی مرکز نوآوری بلاک‌چینی خود را در شهر بروکسل کشور بلژیک افتتاح کرده است.

این شرکت همچنین در حال توسعه خدمات دیگری همچون مشاوره سریع راه‌اندازی بر روی این شرکت است؛ همچنین فوجیتسو در حال توسعه خدمات دیگری از جمله خدمات مشاوره راه‌اندازی سریع کسب‌وکار است که می‌تواند امتیازی برای رشد سریع امتیازش در سال جاری باشد.

۴- مسترکارت (رتبه بلاک‌چینی ۶۹)

رتبه چهارم جهانی در بلاکچین

مسترکارت با رتبه ۶۹ در فهرست بلاک‌چینی ما در واقع چهارمین گزینه قابل اعتماد برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۹ برای علاقمندان است. اگرچه استفاده از بلاک‌چین‌ با اصول تمرکز شرکت‌های ارائه‌دهندگان خدمات مالی مثل مسترکارت یکی نیست، اما فراموش نکنیم که یک هدف مشترک یعنی امنیت معاملات و جلوگیری از کلاهبرداری هدف مشترکی است که این دو را به یکدیگر مرتبط کرده و امتیازی برای توسعه فعالیت‌هایشان شده است.

استفاده از فناوری‌های بلاک‌چین توسط مسترکارت که مدت زیادی نیست وارد این سیستم مالی شده، تنها درسال ۲۰۱۶ میلادی رقمی معادل ۸/۲۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی اقتصادی فقط در بخش اعتبارات مسترکارت برای شرکت به ارمغان آورده است.

این دستاورد قابل توجه برای مسترکارت باعث شده تا پروژه‌های بیشتری توسط مدیران شرکت خدمات مالی مسترکارت بکارگرفته شود تا به نوعی فناوری بلاک‌چین تار و پود شرکت تنیده شود.

۵- گروه ING (رتبه بلاک‌چینی ۵۳)

رتبه پنجم جهانی در بلاکچین

شرکت مالی و خدمات بانکی ING که دفتر مرکزی آن در هلند است، پنجمین گزینه برتر سال جاری میلادی است که در رتبه ۵۳ بلاکچینی ما قرار گرفته چون شرکت خدمات مالی یاد شده بیش از سه سال است که برای به کارگیری بلاک‌چین‌ در بخش‌های مختلف خود تلاش می‌کند. این شرکت در سال ۲۰۱۷ میلادی پروژه‌ای را با نام ETC که یک پلتفرم تجارت مالی بود آغاز کرد. درحال حاضر پروژه‌های استفاده از بلاک‌چین‌ در این شرکت خدمات مالی و بانکی شامل ۴۴ پروژه مفهومی است که هشت مورد آنها به عنوان پایلوت اجرایی شده‌اند و اغلب آنها متمرکز بر حریم‌خصوصی مشتریان شرکت و همچنین افزایش ضریب ایمنی استفاده از خدمات این شرکت است.

یکی از موفق‌ترین پروژه‌های اجرایی در این شرکت خدمات بانکداری استفاده از بلاک‌چین‌ در خدمات تجارت بین‌المللی است که در تشکیل پرونده‌های متقاضیان و مشتریان این موسسه و همچنین کاهش زمان انجام فرایند اداری خدمات ارا‌ئه‌شده در کنار کاهش هزینه‌های مربوطه بوده است. براساس گزارش‌های منتشر شده از مدیریت ING استفاده از بلاک‌چین‌ عاملی بوده تا ۲۵۷ میلیارد دلار برحجم تجارت بین‌المللی این شرکت افزوده شود. البته کارشناسان برآورد کرده‌اند ادامه این روند عاملی است تا کاهش زمان ارائه خدمات ۴۴ درصد و همچنین صرفه‌جویی هزینه‌ها ۳۱ درصد در سال ۲۰۱۹ باشد و همین نکته باعث افزایش مشتریان شده است.

منبع: فوربس

ترجمه: عماد عزتی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.