مزایای خرید خودرو کارکرده نسبت به خودروی جدید

مزایای خرید خودرو کارکرده نسبت به خودروی جدید

چندی پیش بود که یکی از کارشناسان فعال در بازار خودرو بیان کرد که رونق معاملات خودروهای کارکرده در چند سال اخیر به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و بازار این خودروها نسبت به بازار خودروهای صفر کیلومتر داغ‌تر است.

مطمئنا یکی از دلایل این مسئله، بالا بودن قیمت ماشین‌های جدید است که باعث می‌شود این خودروها ارزش خرید آنچنانی نداشته باشند. جدای از این مسئله اما خرید خودرو دست دوم مزایای دیگری هم دارد که کم‌تر به آن‌ها توجه شده است. مزایایی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

قیمت خودرو کارکرده؛ مهم‌ترین مزیت ماشین‌های دست دوم

دیگر نیازی به گفتن ندارد که قیمت‌ها در بازار اتومبیل کشورمان نجومی است. با اینکه چند سال است از جهش ناگهانی قیمت‌ها می‌گذرد، اما همچنان با دیدن قیمت خیلی از ماشین‌ها تعجب می‌کنیم. این موضوع در رابطه با خودروهای صفر بیشتر هم به چشم می‌آید.

در مقابل اما ماشین‌های دست دوم را داریم که هرچند قیمت آن‌ها هم بالا است، اما حداقل در مقایسه با خودروهای صفر کیلومتر افت قیمت محسوسی داشته و برای خرید گزینه‌های منطقی‌تری به حساب می‌روند. این مسئله شاید به این دلیل باشد که ماشین به محض خروج از کارخانه دچار افت قیمت می‌شود. از این نظر ماشین‌های کارکرده اما سالم ارزش خرید بیشتری نسبت به ماشین‌های خشک دارند.

حق انتخاب بیشتر در بازار خودروهای کارکرده

تنوع خودروهای صفر کیلومتر به طور کلی در هر کشوری نسبت به تنوع خودروهای کارکرده کم‌تر است. این مسئله در مورد کشور ما که واردات خودرو اندک است و خودروسازان داخلی نیز سیاست‌های خاص خود را در تولید و عرضه ماشین دارند، بیشتر هم به چشم می‌آید.

امکان خرید خودروی مدل بالاترِ دست دوم

فرض کنید ۵۰۰ میلیون تومان بودجه برای خرید ماشین کنار گذاشته‌اید و شک می‌کنید که ماشین دست دوم بردارید یا به سراغ خودروی صفر بروید. اگر بخواهید ماشین کارکرده بردارید، به طیف وسیع‌تری از ماشین‌ها دسترسی خواهید داشت که برخی از آن‌ها از نظر ایمنی، امکانات، کلاس و زیبایی در سطح بالاتری قرار می‌گیرند.

موضوعاتی که در خیلی موارد نسبت به صفر بودن خودن ارزش بیشتری دارند. مثلا قیمت خودرو کارکرده مزدا ۳ با حدودا ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار کیلومتر کار، تقریبا مشابه با قیمت یک پژو ۲۰۷ صفر است. حالا انتخاب شما کدام است؟

افت قیمت ناچیز خودروهای کارکرده

افت قیمت ناچیز خودروهای کارکرده

برعکس ماشین‌های صفر کیلومتر که به محض خروج از نمایندگی و کمی کارکرد افت قیمت شدیدی تجربه می‌کنند، افت قیمت در خودروهای دست دوم کم است. در واقع ماشین‌های دست دوم قبلا افت قیمت خود را کرده‌اند و بعد از گذشتن از کیلومترهای مشخصی، قیمتشان بسیار کم و با یک شیب ملایم کاهش می‌یابد.

هزینه بیمه مقرون بصرفه‌تر خودروهای دست دوم

خودروهای کارکرده هزینه بیمه پایین‌تری نسبت به خودروهای صفر دارند که یک مزیت قابل توجه است. جدای از بیمه شخص ثالث که همه ماشین‌ها باید داشته باشند و هزینه آن در مورد اتومبیل‌های کارکرده کم‌تر است، این خودروها برای بیمه بدنه نیز با توجه به قیمت روز خودرو و تعیین سقف تعهدات مالی، مالک خود را کم‌تر به خرج می‌اندازند.

خرید خودرو دست دوم و استرس کم‌تر!

اگر در رانندگی تازه‌کار هستید و یا اینکه از ماشینتان حسابی کار می‌کشید، خودروی دست دوم انتخاب بهتری است. زیرا اگر خدای ناکرده تصادف کنید، ماشین افت قیمت کم‌تری را تجربه می‌کند. اگر هم ماشین را دائما در جاده بیاندازید، باز هم ارزش آن به نسبت ماشین جدید و صفر کم‌تر کاهش می‌یابد.

خرید خودروی کارکرده چه معایبی دارد؟

خرید خودروی کارکرده چه معایبی دارد؟

با توجه به مزایایی خرید ماشین دست دوم دارد، واضح است که از نظر ما خرید ماشین‌های کارکرده (اما سالم!) نسبت به ماشین‌های صفر کیلومتر گزینه منطقی‌تری به حساب می‌آید. با این وجود برای آنکه دید کاملی به انتخاب خود داشته باشید، بد نیست با برخی از مشکلاتی که ممکن است خودروهای دست دوم داشته باشند آشنا شوید. به همین منظور، مهم‌ترین معایب خرید خودروهای دست دوم را فهرست کرده‌ایم:

  • ایرادات فنی؛ ممکن است ماشین ایراداتی فنی داشته که مالک قبلی را ترغیب به فروش آن کرده و خریدار نسبت به آن‌ها ناآگاه باشد. در این صورت هزینه‌های زیادی صرف تعمیر بعدی ماشین می‌شود.
  • رنگ‌خوردگی؛ این مسئله در محاسبه قیمت خودرو بسیار پراهمیت است. خیلی از ماشین‌های دست دوم تصادفی و رنگ‌دار هستند که اگر خریدار نسبت به آن ناآگاه باشد، ضرر بزرگی می‌کند.
  • مشکلات سند؛ گاهی اوقات فروشندگان، خودروهای مشکل‌دارِ بدون سند، لیزینگی و مزایده‌ای را می‌فروشند که اگر خریدار از این شرایط بی خبر باشد ممکن است با دردسر مواجه شود. تک برگ نبودن سند نیز از دیگر معایب ماشین‌های کارکرده است.
  • دست‌کاری در کیلومترشمار؛ متاسفانه خیلی از افراد سودجو کیلومتر ماشین را دست‌کاری می‌کنند تا خودرو جدیدتر و سالم‌تر به نظر برسد.

نکاتی که حین خرید ماشین دست دوم باید به آن‌ها توجه کرد

زمانی که تصمیم خود را می‌گیرید و می‌خواهید به سراغ ماشین دست دوم بروید، باید احتیاط‌های لازم را هم انجام دهید. اینجا آنجایی نیست که بی‌گدار به آب بزنید. رعایت تنها چند نکته ساده که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، می‌تواند خریدی مطمئن و منطقی را برایتان به ارمغان بیاورد:

ماشین را به تشخیص رنگ ببرید

از هیچ‌کس، تاکید می‌کنیم از هیچ‌کس ماشین را بدون مراجعه به مراکز تشخیص رنگ نخرید. فقط متخصصین تشخیص رنگ هستند که تصادفی بودن یا رنگ‌خوردگی ماشین را متوجه می‌شوند. لزوما به دانش یک مکانیک یا یک ماشین‌باز هم اعتماد نکنید، فقط و فقط تشخیص رنگ!

فنی خودرو را چک کنید

ماشین‌های با کارکرد بالا حتما باید توسط یک مکانیک و جلوبلندی‌کار ماهر چک شوند. در فرایند کارشناسی، موتور و گیربکس، جلوبندی، جعبه فرمان، سیستم برقی خودرو و مواردی از این دست، توسط مکانیک بررسی می‎‌شوند.

نکات حقوقی را جدی بگیرید

اگر در زمان خرید از یک وکیل کمک بگیرید که عالی است، در غیر این صورت حتما خودتان نکات حقوقی را جدی بگیرید تا بعدا به مشکل نخورید. سند را دقیقا چک کنید، مبایعه نامه را در حضور دو شاهد بنویسید، تا قبل از تعویض پلاک کل مبلغ را به حساب فروشنده واریز نکنید و کلیه استعلامات لازم (خلافی، شهرداری و …) را دریافت نمایید.

ماشین را به قیمت بخرید

ماشین را به قیمت بخرید

دلال‌ها ماشین را گران می‌فروشند و ارزان می‌خرند. به همین خاطر اکیدا توصیه می‌کنیم برای معامله خودرو به سراغ آن‌ها نروید. خودتان خیلی راحت می‌توانید تخمین قیمت خودرو را با توجه به آگهی‌های مشابه در پلتفرم‌های اینترنتی انجام دهید. راه بهتر هم این است که مشخصات خودرو را به وب‌سایت‌های قیمت‌گذاری خودرو بدهید تا قیمت خودرو کارکرده مدنظرتان تعیین شود.

بهترین زمان برای خرید خودرو دست دوم

اگر برای خرید خودرو عجله ندارید، بهتر است این کار را به پس از تعطیلات عید نوروز موکول کنید، زیرا اکثر فروشندگان پیش از تعطیلات ماشین را سرویس می‌کنند (کارهایی مثل تعویض لنت‌ها، لاستیک‌ها، شمع و وایر و روغن موتور). بنابراین اگر ماشین را بعد از عید بخرید، احتمالا دیگر لازم نیست این کارها را انجام دهید و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود.

در عین حال در نظر داشته باشید که قبل از عید و همچنین اوایل تابستان تب‌وتاب بازار زیاد است و قیمت خودرو کارکرده به شکل کاذب افزایش می‌یابد. از این رو توصیه می‌کنیم در زمان‌هایی غیر از این دو بازه ماشین را بخرید تا قیمت خودرو دست دوم بصرفه باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.