اسناد لورفته سیتی‌بانک: بیت‌کوین ۳۱۸ هزار دلار خواهد شد

با ورود بازیگران بزرگ به بازار بیتکوین، ریزش‌های بزرگ کمتر خواهند شد

رضا جمیلی؛ تحلیلگر فناوری و استارتاپ‌ها| جدال بر سر آینده بیت‌کوین یکی از بحث‌های تمام‌نشدنی ۱۰ سال گذشته بازارهای مالی دنیا بوده است. از تلاش برای انکار و نادیده گرفتن این رمزارز پرحاشیه تا روی خوش نشان دادن به آن توسط منتقدان قدیمی؛ نوسان رویکردهایی بوده که بازارهای مالی به بیت‌کوین داشته‌اند.

اما حالا که بیت‌کوین دارد به روزهای خوش ۲۰۱۷ (سالی که بیت‌کوین ۲۰ هزار دلاری بسیاری را دلشاد کرد) نزدیک می‌شود همه از خود می‌پرسند آیا شاهد همان سقوط‌ها و ریزش‌ها هم خواهیم بود یا اینکه قیمت بیتکوین خیلی بیشتر از ۲۰ هزار دلار جلو خواهند رفت؟

تحلیلی که لو رفت!

گزارشی که فوربس از یک پیش‌بینی سیتی‌بانک منتشر کرده نشان می‌دهد که احتمالا بیت‌کوین مرزهای تازه‌ای را در قیمت خود تجربه خواهد کرد. فوربس گفته کارشناسان سیتی‌بانک که یکی از بازیگران بزرگ وال‌استریت در آمریکاست پیش‌بینی‌کرده‌اند بیت‌کوین در یک سال آینده به بالای ۳۰۰ هزار دلار خواهد رسید.

گزارش لورفته سیتی‌بانک نشان می‌دهد کارشناسان این نهاد مالی بزرگ؛ پیش‌بینی می‌کنند در دسامبر ۲۰۲۱ (تقریبا کمی بیش از یک سال دیگر) بیت‌کوین به رقم ۳۱۸ هزار دلار برسد. یعنی بیش از  ۱۷ برابر قیمت کنونی‌اش!

سقوطی در کار خواهد بود؟

اما همزمان که همه از بالارفتن قیمت بیت‌کوین خوشحال و هیجان زده‌اند یک نگرانی بزرگ هم این است که آیا بیتکوین مانند تجربه‌های گذشته باز هم سقوط خواهد کرد و عده زیادی را به خاک سیاه خواد نشاند یا نه.

بیتکوین از ابتدای پیدایش به عنوان یک دارایی پرریسک شناخته شده که عده خاصی حاضر به پذیرش ریسک آن شده‌اند. اما گزارشی که رویترز جدیدا منتشر کرده نشان می‌دهد حجم بازار بیت‌کوین (Market Cap) که به بالاترین حد خود از زمان پیدایشش رسیده و به یک بازار ۳۳۶ میلیارد دلاری تبدیل شده احتمالا دیگر سقوط و ریزش شدید را تجربه نکند.

رویترز گزارش داده ورود بازیگران بزرگ شرکتی، بانک‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ حوزه فناوری به این بازار این اطمینان نسبی را می‌دهد که بیت‌کوین کمتر از گذشته شاهد ریزش‌های یکباره، ناگهانی، خانه‌خراب‌کن و بزرگ باشد.

هشدار آی‌چیزها!

ما در آی‌چیزها معتقدیم ورود به بازارهای مالی به هر شکل و شمایلی نیاز به داشتن دانش فنی دارند. بدون این دانش و بدون مشورت با کارشناسان اهل فن و اینکاره؛ وارد هیجان‌های این بازارها شدن، آینده خوبی ندارد! اگر به این هشدار و توصیه ما باور ندارید یک نگاه به بازندگان فعلی بورس ایران بیندازید که همین ۶ ماه پیش خود را گرگ وال‌استریت می‌پنداشتند!‍

پس بدانید و آگاه باشید که باز باید به دارندگان سرمایه‌های خرد هشدار داد که صرفا با این پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها که از زمان پیدایش این رمزارز وجود داشته‌اند دارایی‌های خود را به خطر نیندازند. و مهم‌تر اینکه بیش از هر تحلیلی خود باید متناسب با شرایط مالی‌شان تصمیم بگیرند و از دارایی‌هایشان مراقبت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.