آینده بیتکوین چه خواهد شد؟

یک سوال که این روزها خیلی‌ها از خودشان می‌پرسند

عباس عینعلی، تحریریه آی‌چیزها| در روزهای اخیر بیت‌کوین توانست رکوردشکنی کند. آخرین رکورد بیت کوین سه سال پیش بود. سال ۲۰۱۷ بیت‌کوین با رسیدن به قیمت حدود ۲۰ هزار دلار خبرساز شد و توجه سرمایه‌داران را به خود جلب کرد. از همان موقع بود که بیت‌کوین راه خود را به رسانه‌های عمومی باز کرد. حالا دیگر این دارایی خاص، از کنج انزوا بیرون زده بود و خودنمایی می‌کرد.

توجه سرمایه‌گذاران سنتی و حتی معامله‌گران فارکس به این ارز زمینه‌ساز رونق و تولد صرافی های مختلف در جهان شد تا این ارز دیجیتال ساده‌تر در دسترس عموم قرار گیرد و امروز هر کس می‌تواند با هر سرمایه‌ای چه کم چه زیاد، در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند.

بازده ۲۰۰ درصدی بیت کوین در هرسال باعث شده خیلی‌های پس‌اندازها و پول های روز مبادای خود را به بیت کوین تبدیل کنند. در روزگار ریزش شاخص‌های بورس جهانی، بیت کوین پناهگاه امنی برای سرمایه‌ی سرمایه‌گذاران به حساب می‌آمد و کماکان این دارایی محبوب روند صعودی خود را طی می‌کند. ایران هم جز کشورهایی است که خیلی زود به مدد نسل جوانش به جرگه کشورهایی پیوست که بستر معاملات این ارز را بومی کرده‌اند.

بیت کوین در هفته گذشته فقط در طی یک روز ۲۰ درصد رشد کرد و توانست رکورد جدید خودش را با قیمت ۲۳ هزار و ۸۰۶ دلار ثبت کند. هم اکنون هم بیت کوین در محدود ۲۲ تا ۲۳هزار و ۵۰۰ در نوسان است و سودهای چشمگیری را برای نوسان گیران به همراه داشته است.

این روزها سوالات مختلفی مطرح می‌شود مانند آینده بیت کوین چه خواهد بود؟ بیت کوین تا کجا رشد خواهد کرد؟ آیا از خرید جا مانده‌ام؟ کی بخرم و کی بفروشم؟

چیزی که واضح است این است که این دارایی نوین دل بسیاری از سرمایه‌داران را برده و در طی دهه اخیر توانسته خود را به عنوان یک دارایی پرریسک اما پرسود اثبات کند. مدل حساب شده و موشکافانه بیت کوین به شکلی اعجاب انگیز علاوه بر کنترل تورم به رشد صعودی آن کمک کرده است. خالق مرموز بیت‌کوین مدلی را اتخاد کرده که تنها ۲۱ میلیون از بیت کوین وجود داشته باشد نه بی‌نهایت.

این یعنی هر روز که بر تعداد خواستگاران بیت‌کوین افزوده می‌شود، کمیابی آن هم بیشتر خواهد شد و در نتیجه توازن عرضه و تقاضا، قیمت به شکل فزاینده ای رشد خواهد کرد.

این موضوع را  بر رویداد هاوینگ که هر ۴ سال یکبار رخ می‌دهد و دستمزد معدنچیان را نصف می‌کند اضافه کنید. استخراج بیت‌کوین هر روز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. همه اینها در کنار توجه بازار سرمایه به این نوع از دارایی باعث می‌شوند روند صعودی بیت‌کوین ادامه‌دار باشد.

بیتکوین در ۲۰۲۰

سال ۲۰۲۰ سال عجیبی بود. نظم جدیدی به وجود آورد و تقریبا کرونا زیر میز بازی همه تحلیل ها زد. چه در بازارهای ارز دیجیتال، چه بازارهای سنتی. دولت ترامپ هم روی خوشی به بیت کوین نشان نمی‌داد. حالا در آستانه ورود به ۲۰۲۱، واکسن کرونا موثر بوده و جو بایدن سکان دولت آمریکا را به دست خواهد گرفت که او و تیمش نیم نگاهی به ارزهای دیجیتال دارند. همین ها برای خوش بین بودن به بازار ارز دیجیتال در سال جدید میلادی کافی است.

اما برای اینکه بدانید این بازار چقدر امیدوار کننده خواهد بود شاید بد نباشد نگاهی به سوییس بیندازیم که به نوعی الگوی پیشتاز در عرصه اقتصاد است. اخیرا بانکهای سوییس برای پرداخت وام به کسب و کارهای نوپا یا همان استارتاپ ها از ارز دیجیتال تزوس استفاده می‌کنند. این خبر علاوه بر تاثیر مثبت برای تزوس، خبر خوبی برای کل بازار ارز دیجیتال است.

همچنین بورس سهام شیکاگو به تازه‌گی فرش قرمزش را برای اتریوم پهن کرده تا این ارز دیجیتال کارآمد ساده تر در بازار سرمایه‌اش در دسترس باشد. در کنار اینها شرکت های بزرگ و خوشنام آمریکا اقدام به عرضه اوراقکرده اند که از به کمک آن بیت کوین خریده اند و  بیت کوین را به عنوان یک کلاس دارایی پذیرفته اند. مایکرواستراتژی، رافر، مس میوچوال و بسیاری دیگر از شرکت‌های بزرگ و نامدار آمریگا و جهان، در گاوصندوق‌هایشان برای بیت کوین جا باز کرده‌اند.

بیتکوین در سال ۲۰۲۱: یک رویای ۱۰۰ هزار دلاری

پیش بینی ها حاکی از این است که بیت کوین در سال جدید بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دلار خواهد شد. رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki)، نویسنده کتاب پرفروش «پدر پولدار، پدر بی‌پول»، معتقد است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. کیوساکی که شخصی بانفوذ در حوزه املاک و مستغلات و همچنین یک سرمایه‌گذار در حوزه فلزات گرانبهاست، به‌طور سنتی به دارایی‌های ذخیره ارزش مختلف از جمله نقره علاقه‌مند بوده است.

بیت‌کوین سال مهمی را در پیش دارد و روند رشد آن ادامه پیدا خواهد کرد. اگر قصد سرمایه گذاری در بیت کوین را دارید و به آن به عنوان یک سرمایه ‌گذاری بلند مدت نگاه می‌کنید، فرقی نمی‌کند با چه قیمتی وارد بازار شوید. بیت‌کوین همواره پاداش صبر دارندگانش را داده است. اما حتما باید درباره بیت کوین بیشتر بدانید و بخوانید. این شکل از دارایی، علاوه بر پیچیدگی‌های تکنولوژیکی، دستخوش نوسانات زیادی است که همین موضوع، اهمیت اشراف بر رخدادهای این حوزه را مبرهن می‌سازد.

کارشناسان می‌گویند هدایت سرمایه‌های راکد به بازار بیت کوین هم برای کشور می‌تواند راهگشا باشد. ارزآوری و انحصارشکنی این نوع دارای راهکار مناسبی برای بی‌اثر کردن تحریم‌هاست.

اما آن‌ها تاکید دارند مهم این است که مجریان دولتی و نهادهای قانون‌گذار، فرصت پیش رو را دریابند و با نگاه کارشناسانه، کشور را از برکات این فناوری بهره‌مند سازند، تا علاوه بر شفافیت، قانونمندی، ایجاد فرصتهای برابر و رونق اقتصادی، به داستان تحریم‌های ظالمانه و باج‌‌خواهانه پایان دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.