رکورد جدید اتریوم و مشکل کارمزدهای نجومی

اتربازها چه می‌گویند؟

عباس عینعلی، تحریریه آی‌چیزها| هفته پر جنب و جوشی برای دومین رمزارز قدرتمند دنیا یعنی اتریوم بود. با نزدیک‌شدن به تاریخ عرضه قراردادهای آتی اتریوم در بورس کالای شیکاگو  (CME)، قیمت اتریوم هم با عبور از ۱,۷۰۰ دلار، برای چندمین بار در هفته‌های گذشته اوج تاریخی خود را شکست. کارمزدهای اتریوم هم همزمان با این افزایش قیمت ۲۰ درصد بیشتر شده است و در حال حاضر میانگین کارمزدها در این شبکه ۱۷.۶ دلار است.

داده‌های تازه نشان می‌دهد که انجام تراکنش روی برخی پروتکل‌های پیچیده دیفای حالا بیش از ۱,۰۰۰ دلار هزینه دارد. یکی از کاربران توییتر با نام کاربری اولیو آلن (Olive Allen) گزارش کرده است که کارمزد تقریبی در پلتفرم ریریبل (Rarible) حدود ۵,۰۰۰ دلار است.

علاوه بر اتریوم، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین هم با افزایش همراه بوده است. در حال حاضر میانگین تراکنش‌های بیت کوین بیش از ۱۴ دلار است.

علیرغم افزایش کارمزدهای شبکه بیت کوین و اتریوم، معامله‌گران اتریوم نسبت به جهش قیمت این ارز دیجیتال و رسیدن به اوج تازه ۱,۷۰۰ دلاری خوشبین هستند و دیدگاهی کاملاً صعودی دارند.

قیمت اتریوم بعد از آنکه توانست اوج تاریخی تازه‌ای را ثبت کند همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است. قیمت بیت کوین نیز تا محدوده ۳۹,۰۰۰ دلار هم معامله می‌شود.

کارمزدهای بالای اتریوم باعث شده است تا اهمیت راهکارهای لایه دوم بیش از پیش حس شود. سینتتیکس در حال برنامه‌ریزی برای مهاجرت به راهکار لایه دوم آپتیمیستیک (Optimistic) است تا از این طریق میانگین کارمزدها را کاهش دهد. پروتکل‌های دیگر هم به‌دنبال بهره‌گیری از راهکارهای مشابه نظیر اکس‌دای (xDai) یا مهاجرت به شبکه‌های لایه اول مثل پولکادات هستند.

همین امر باعث شد پولکادات بعد از یک روند نزولی و رکود چند روزه دوباره با افزایش قیمت مواجه شود و با  ۳درصد رشد، خود را به قیمت ۲۱ دلار برساند.

گری‌اسکیل در گزارش اخیر خود عنوان کرده است که طرح بهبود ۱۵۵۹ اتریوم برای سوزاندن بخشی گس می‌تواند با تغییر نسبت عرضه به تقاضا، تأثیری صعودی روی قیمت اتریوم داشته باشند. بر اساس این طرح، برای کنترل افزایش گاه‌وبی‌گاه کارمزدها، بخشی از گس‌های پرداختی از بین خواهد رفت یا به اصطلاح سوزانده خواهد شد.

شرکت مدیریت دارایی‌های گری‌اسکیل (Grayscale Investments) بر این باور است که ارائه طرح موسوم به طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ (EIP-1559) از سوی بنیاد اتریوم برای مکانیزم کارمزدها و سوزاندن گس، در صورت تداوم افزایش فعالیت شبکه اتریوم، می‌تواند «یک چرخه بی‌انتها از بازخورد مثبت برای قیمت اتریوم» به دنبال داشته باشند.علت این تأثیر این است که این طرح می‌تواند منجر به سوختن اتر با نرخی بالاتر از نرخ عرضه و تولید شود و این به نوبه خود می‌تواند توازن عرضه و تقاضایی را که بازار اتر بر پایه آن کار می‌کند، به‌صورت چشمگیری دگرگون کند.این طرح در آوریل ۲۰۱۹ از سوی ویتالیک بوترین و اریک کانر (Eric Conner)، هم‌بنیان‌گذار ات‌هاب (Ethhub)، پیشنهاد شد. هدف از این طرح اجرای یک مکانیزم بازار کارمزد و سوزاندن گس‌های پرداختی برای به کنترل درآوردن افزایش کارمزدها در شبکه اتریوم است که گاه‌وبی‌گاه شاهد آن هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.