آیا ماینینگ هنوز هم به صرفه است؟

درباره اتریوم ۲ و مفهوم اثبات سهام یا Proof Of Stake 

عباس عینعلی، تحریریه آی‌چیزها| یکی از بزرگترین چالش‌های فضای ارز دیجیتال، مساله ماینینگ یا همان استخراج ارز است. ماینینگ یا استخراج به عملی گفته می‌شود که در آن افراد با در اختیار قراردادن پردازنده‌های خود (دستگاه ماینر) به شبکه بلاکچین، بخشی از پردازش و حل معادلات پیچیده ریاضی را به عهده می‌گیرند. شبکه بابت این کار به آنها پاداش می‌دهد. این فرآیند را “اثبات کار” (Proof of Work) و این کار اصطلاحا “ماینینگ” (Mining) نامیده می‌شود.

ماینینگ دردسرهای خودش را دارد. تامین برق، گرمای تولید شده از دستگاه و سروصدای آن، خوان‌های آغازین ماینینگ است.

از جمله مشکلات مهم ماینینگ مصرف انرژی بسیار بالای آن است. طوری که دولت‌ها را به خاطر این مساله به دردسر انداخته، اما در بسیاری از کشورها از جمله چین و روسیه این صنعت به شکل چشمگیری رشد کرده و دولتها با دورنگاه مثبتی، از فعالان این حوزه حمایت کرده‌اند.

در ایران اما اینگونه نیست. بعد از کلی بگیروببند و پلمپ و مصادره، تازگی‌ها برای مجوز و تعیین نرخ برق مصرفی، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلفی صادر شده که احتمالا خودتان حدس می‌زنید این رشته سری بس دراز پیدا خواهد کرد. مجوزها و کاغذبازی‌ها، عدم درک صحیح دولت و وزارتخانه‌های نیرو و صمت باعث شده فرصت ارزآوری و رشد این صنعت، مخصوصا در شرایط فعلی تحریم، با این خودتحریمی از دست برود.

با این هفت‌خوانی که نقالی آن را شنیدید باید بگویم ماینینگ، مخصوصا استخراج بیت‌کوین فعلا دارای ریسک‌های مختلف است. اما استخراج ارزهایی مانند اتریوم که با کارت‌های گرافیک امکان‌پذیر است و انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند معقول‌تر بنظر می‌رسد.

اگر شما هم به این حوزه علاقمند باشید و اخبار آن را دنبال کنید، حتما خبر راه‌اندازی شبکه اتریوم ۲ را شنیده اید. پروژه‌ای که در آن به جای فرآیند اثبات کار از فرآیند “اثبات سهام” (Proof Of Stake) استفاده می‌شود. در فرایند اثبات سهام دیگر خبری از پردازنده‌های پرمصرف و پرسروصدا نیست. در این شیوه شما با عضویت در شبکه اتریوم ۲ به عنوان اعتبارسنج یا Validator و سهام‌گذاری در قرارداد هوشمند این شبکه قادر به استخراج اتریوم خواهید بود.

در حال حاضر حداقل سهام‌گذاری در شبکه اتریوم ۲ تعداد ۳۲ اتریوم است. شما به ازا هر ۳۲ اتریوم یک اعتبارسنج خواهید داشت. هرچه تعداد اعتبارسنج‌های شما بیشتر باشد، یعنی سهام بیشتری از شبکه را در اختیار دارید و شانس شما برای اعتبارسنجی و استخراج سکه بیشتر خواهد بود.

در این شکل از استخراج شما باید کامپیوتر یا لپ‌تاپی را به صورت همیشه آنلاین در اختیار داشته باشید. لزوما نیاز نیست که کامپیوتر شما از سخت‌افزار قوی برخوردار باشد، اما پایداری اش در شبکه مهم است. چرا که وصل نبودن به شبکه یعنی از دست دادن درآمد.

فرآیند سهام‌گذاری هم زیاد پیچیده نیست، اما اگر اطلاعات کافی برای راه اندازی اعتبارسنج یا نود (Node) ندارید از متخصصان مشورت بگیرید. به یاد داشته باشید راه‌اندازی اعتبارسنج نیازمند اطلاعات محرمانه‌ای است که می‌بایست فقط و فقط در اختیار خودتان باشد. و باید از ارائه آن به دیگران به بهانه راه‌اندازی جدا خودداری کنید.

ذکر این نکته ضروری است که اثبات سهام هنوز در اول راه است. چالش‌های زیادی را بر سر راه خود دارد، اما با شکل‌گیری و بلوغ، راه تازه‌ای را در جهان رمز‌ارزها باز خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.