کمیسیون فین‌تک نصر تهران: صنعت رمزارز را نابود نکنید!

بیانیه کمیسیون فین‌تک نظام صنفی رایانه‌ای تهران درخصوص تحولات اخیر مرتبط با حوزه رمزارزها

پس از انتشار دستورالعمل شاپرک مبنی بر ممنوعیت ارائه خدمات از سوی پراخت‌یارها به فعالان حوزه رمزارز، بسیاری از فعالان این صنعت نسبت به مواظع اخیر نهادهای نظارتی و قانون‌گذاری اعتراض کردند. از جمله کمیسیون بلاک‌چین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، ایجاد انحصار در حوزه تبادل رمزارزها را محکوم کرد. اکنون کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به آنچه «هجمه علیه فعالین بیت‌کوین و دیگر رمزارزها» خوانده ابزار تاسف کرده و با اشاره به برخوردهایی که در این زمینه انجام شده، آورده است: «اگر این تلاش‌ها را کنار فعالیت‌هایی که برای شکل گرفتن انحصار در این زمینه‌ها شروع شده قرار دهیم ماجرا روشن‌تر می‌شود.»

در این بیانیه، «ماینینگ خانگی و به دور از چشم رگولاتور» یکی از اثرات مصوبه‌های سال گذشته در زمینه استخراج رمزارزها خوانده شده و عنوان شده است که «در شرایط فعلی کشور و تحریم‌های همه جانبه حاکم بر ایران و مشکلات اقتصادی موجود، صنعت کوچک ماینینگ، از جمله دریچه‌هایی بود که می‌شد از آن بهره‌برداری کرد.»

در بخش دیگری از بیانیه کمیسیون فین‌تک آمده است: «فشارهایی که اخیرا و هم‌زمان با افزایش قیمت جهانی بیت‌کوین رخ داده است در صورتی که منجر به اقدامات شتابزده شود در نهایت نه تنها راه را برای رشد فعالیت‌های قانونی در این زمینه‌های جدید از فعالیت‌های اقتصادی می‌بندد بلکه به مثابه انداختن فرش قرمز جلوی پای کسانی است که به دور از نظارت رگولاتور و به صورت زیرزمینی فعالیت می‌کنند.»

متن کامل استدلال‌های حقوقی و صنفی این بیانیه را اینجا بخوانید

در پایان این بیانیه از «رگولاتورهای پولی و ارزی کشور و دیگر رگولاتورها» درخواست شده است «با تصمیم‌های ناگهانی زمینه نابودی یک حوزه جدید اقتصادی را فراهم نکنند. اجازه دهیم فعالین اقتصادی با ریسک خودشان زمینه رشد و توسعه اقتصادی را فراهم کنند و از رگولاتور می‌خواهیم با تدوین و انتشار قوانین مستند و مکتوب زمینه فعالیت‌های قانونی در این زمینه را فراهم کنند. وگرنه برخورد با حوزه‌های جدید صرفا منجر به فرصت‌سوزی می‌شود و این راه را بارها تجربه کرده‌ایم.»

کمیسیون فین‌تک اعلام کرده «در حال تدوین و انتشار فهرست فعالین اکوسیستم دارایی‌های دیجیتال ایران است.» و به همین دلیل «از همه فعالینی که در یکی از زمینه‌های ارائه‌دهنده زیرساخت، صرافی‌، ماینینگ (و نودها)، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری، پژوهشگری و اینفلوئنسری، پذیرندگی، توسعه‌دهنده‌ و برنامه‌نویسی و تولید نرم‌افزار و سرویس، سرویس‌دهنده‌ پرداخت و کیف‌پول یا هر زمینه مرتبط دیگر فعالیت می‌کنند» خواسته است که موجودیت خود را به این کمیسیون اطلاع دهند.

بیانیه کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران دارای یک ضمیمه ۱۳ بندی است که در آن ابتدا کریپتوکارنسی یا رمزارز، کریپتو توکن و کریپتو کامودیتی به عنوان سه دسته کلی رمزارزش (CryptoAssets) معرفی شده‌اند و «اطلاق نادرست رمزارز به همه اقسام رمزارزش‌ها» «مسبب اصلی بسیاری از واکنش‌های ناپخته، نامنسجم و ناهماهنگ به این فناوری‌ها و دستاوردهای ارزشمند آنها» خوانده شده است و نام‌گزینی مناسب برای هرکدام از آنها توجه به ویژگی هریک ضروری دانسته شده است.

در بخش دیگری از این ضمیمه آمده است: «از جمله دلایلی که به نظر می‌رسد موجب یکسویه‌نگری و بعضا منفی‌نگری نسبت به رمزارزش‌ها و مانع سیاستگذاری‌های پشتیبان و پیشران آنها شده، ناآگاهی از مبانی و بنیان‌های نظام حقوق داخلی است.»

در ادامه این بیانیه با اشاره به بندهایی از قوانین مبارزه با پول‌شویی، پولی و بانکی کشور، برنامه ششم توسعه و بازار اوراق بهادار، خواسته شده است که رمزارزش‌ها به عنوان یک ابزار مالی به رسمیت شناخته شوند.

آماده‌باش کلاهبرداران برای ورود به بازار غیررسمی رمزرزها!

ببینید چطور با داغ شدن خبر غیرقانونی بودن صرافی‌های دیجیتال و احتمال مسدود شدن درگاه‌های پرداخت آن‌ها، عده‌ای دست به کار شده‌اند تا یک بازار غیررسمی راه بیندازند.
بازارهایی که می‌تواند مثل آب خوردن سرمایه‌های چند هزار دلاری کاربران ایرانی را بالا بکشند بدون اینکه دست‌شان به جایی بند باشد.
باید منتظر ماند و دعا کرد عاقبت این تصمیم‌ها به یک جای خوب برسد و گرنه باید شاهد سیل کلاهبرداری‌ها و جرم‌های ریزودرشت در این حوزه بود.


در هفته گذشته از بانک مرکزی، تا مجلس و شورای عالی فضای مجازی با حمله به بازار رمزارزها خط و نشان کشیدند که صرافی‌های دیجیتال باید تعطیل شوند و اعلام کرده‌اند. رمزارزها و خرید و فروش‌شان هم غیرقانونی است. البته هنوز هیچ چیز رسمی ابلاغ نشده و فعالان بلاکچینی و صرافی‌های دیجیتال در حال مذاکره و رایزنی برای متقاعد کردن مخالفان و منتقدان این فضا هستند.
هشدار جدی: به هیچ‌وجه به چنین پیام‌هایی اعتماد نکنید و سرمایه و دارایی‌تان را دست آن‌ها ندهید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.