آیا شما هم باید اپلکیشن‌های بانکی‌تان را یک‌بار دیگر نصب کنید؟!

خطر اپ‌های نقلبی که در گوگل‌پلی منتشر می‌شوند را جدی بگیرید

گوگل‌پلی چقدر امن است؟ این سوالی است که کاربران گوشی‌های اندرویدی در جهان و البته گزارش‌های مرتبط با امنیت اپلیکیشن‌ها و اپ‌استورها درباره آن نظرات مختلفی دارند. اما وقتی پای کاربران ایرانی در میان باشد پاسخ به این سوال می‌تواند جنبه‌های متفاوت‌تری هم داشته باشد. ازجمله اینکه این روزها اپ‌های جعلی و مشکوک زیادی توسط افراد و گروه‌های ناشناخته به اسم اپ‌های ایرانی در این فروشگاه اندرویدی عرضه می‌شود که نه تنها خدمتی به کاربران ارائه نمی‌دهند بلکه جیب آن‌ها را هم خالی می‌کنند. این موضوع وقتی صحبت از اپلیکیشن‌های بانکی باشد بغرنج‌تر و خطرناک‌تر هم می‌شود.

گزارش کاربران ایرانی در روز‌های اخیر حاکی از ارائه نسخه موبایل جعلی اینترنت‌ بانک هشت بانک بزرگ کشور در گوگل‌پلی است. معاون اجتماعی پلیس فتا می‌گوید اقدام قضایی بین‌المللی برای حذف این اپ‌ها انجام گرفته است اما به نظر می‌رسد این راهکار به تنهایی کافی نباشد.

اپلیکیشن کدام بانک‌ها جعل شد؟

موضوع زمانی داغ شد که گزارش‌های متعددی از اپلیکیشن‌های جعلی بانکی در گوگل‌پلی در رسانه‌های اجتماعی مطرح شد. به‌نظر می‌رسد برنامک تقلبی هشت بانک بزرگ کشور ازجمله سپه، صادرات، کشاورزی، رفاه و قرض‌الحسنه رسالت در فروشگاه اپلیکیشن گوگل بارگذاری شده و نصب بالایی هم دریافت کرده‌اند. برای مثال اپلیکیشن همراه بانک تقلبی بانک رسالت و صادرات در گوگل پلی بیش از ۱۰ هزار نصب داشته‌اند.

همین موضوع باعث شده تا چندین بانک اقدام به ارسال پیامک‌های هشداردهنده به مشتریان خود کنند و درخصوص نسخه‌های جعلی اطلاع‌رسانی کنند. برای مثال بانک رفاه در پیامکی به مشتریانش نوشته است نسخه جعلی موبایل بانک رفاه در گوگل پلی بارگذاری شده و اکنون تنها می‌توان ازطریق پورتال اصلی بانک رفاه یا فروشگاه‌های معتبر داخلی همچون کافه بازار نسبت به دریافت برنامه موبایلی بانک اقدام کرد.

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا، ضمن تأیید این موضوع می‌گوید درخصوص ۵ بانک هنوز بررسی‌ها ادامه دارد، اما وجود نسخه تقلبی بانک‌های سپه، صادرات، کشاورزی در گوگل‌پلی قطعی شده است. سرهنگ پاشایی به خبرنگار زومیت می‌گوید برخورد قضایی بین‌المللی با این اپ‌ها آغاز شده و اپلیکیشن‌های تقلبی درحال حذف از گوگل‌پلی هستند؛ بااین‌حال اگر هم‌وطنان از استور‌های داخلی برای دانلود اپلیکیشن‌های بانکی استفاده کنند، حذف اپلیکیشن تقلبی و برخورد قضایی بسیار سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

پاک و دوباره نصب کنید!

یکی از راهکارهای پلیس فتا برای در امان ماندن از این تهدیدات علاوه بر دقت بالای کاربران موقع نصب هر اپلیکیشنی، استفاده از فروشگاه‌های اندرویدی داخلی است که فرآیندهای تایید آن‌ها برای اپ‌های مختلف ازجمله اپ‌های بانکی سختگیرانه است. معاون اجتماعی پلیس فتا دلیل ارجحیت مارکت‌های داخلی در دانلود اپلیکیشن‌های حساس را این‌گونه توضیح می‌دهد: زمانی که شما به‌دنبال اپلیکیشنی در گوگل می‌گردید، ممکن است اپلیکیشن‌های تقلبی را در صدر نتیجه جست‌وجو پیدا کنید. افراد سوءاستفاده‌گر برای ایجاد اطمینان در کاربران، از ترفند‌هایی استفاده می‌کنند تا نتیجه بدین‌شکل به کاربر نمایش داده شود و کاربر هم به نتایج اولیه اطمینان می‌کند. این یک اصل و قاعده کلی است که نباید برای دریافت یک اپلیکیشن، آن را در گوگل سرچ کرد.

ازسوی دیگر، به گفته او فروشگاه‌های اپلیکیشن داخلی تعهد بیشتری نسبت به مارکت‌های خارجی دارند و دسترسی ما به آن‌ها بسیار راحت است. «برای مثال درنظر بگیرید که ما اکنون برخورد قضایی بین‌المللی انجام داده‌ایم، اما ایجاد تعامل بسیار زمان‌بر است و چند روز به طول می‌انجامد؛ درحالی‌که ارتباط ما با فروشگاه اپلیکیشن داخلی در لحظه است و با یک تلفن به‌سرعت انجام می‌شود. به‌علاوه، خود مارکت داخلی هم با شرکت‌های خدمات‌دهنده و خدمات‌گیرنده در ارتباط است و به‌راحتی اقدام به حذف اپ‌های جعلی می‌کند.»

سرهنگ پاشایی با اشاره به مرسوم‌بودن چنین اتفاقاتی در سطح دنیا، اخطار می‌دهد که با توجه به وضعیت پیش‌آمده‌ی کنونی، بهتر است کاربران تمام اپلیکیشن‌های بانکی نسبت به حذف برنامه از گوشی خود درصورت دریافت آن از هر منبعی جز وب‌سایت اصلی بانک یا مارکت‌های اصلی داخلی اقدام کنند. او اضافه می‌کند که پس از حذف برنامه، باید دسترسی‌های اپلیکیشن را محدود کرده و دوباره برای نصب اینترنت‌بانک از منابع معتبر اقدام کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.