در اکوسیستم بلاکچینی کشور سال چطور تمام شد؟

اکسیر و نوبتکس و سیتکس و کمی هم کارچین: کمی دلهره، کمی امید و البته مقدار زیادی درآمد

سال ۹۹ را درحالی به پایان رساندیم که شاهد اشک‌ها و لبخندهای بسیاری در حوزه رمزارزها و کسب‌وکارهای حوزه بلاکچین بودیم. در این سال رکوردهای پیاپی بیت کوین و دیگر رمزارزها از سویی برای معامله‌گران همراه با شیرینی بود واز سویی برای آنان که بی‌گدار به میدان ارزهای دیجیتال پا گذاشتند تلخی‌های آموزنده‌ای همراه داشت.

اگر بخواهیم شاخص‌ترین اتفاق سال ۹۹ را در حوزه رمزارزها بیان کنیم، می‌توان به جرأت گفت که این اتفاق رواج و گسترش این بازار در داخل کشور بوده است. حجم بالای تقاضای ورود به این بازار، اکسچنج‌های داخلی را به دردسر انداخت و باعث شد تا روند احراز هویت کاربران از ۲۴ ساعت به روزها و هفته‌ها تغییر کند.

قبلا در یادداشتی اهمیت زیرساخت و توان پاسخگویی تقاضای داخلی را مورد بررسی قرار دادیم اما یادآوری این نکته برای بسترسازان بازار رمز ارز خالی از لطف نیست؛ بازار داخلی کماکان رو به گسترش است. با تمام تصمیمات نابجا و خبرهای ناگوار این روند متوقف نشده است.

در بین اکسچنج‌های داخلی، صرافی اکسیر بهترین عملکرد را داشته است. این صرافی که قبلا هم در همین ستون به عنوان مهمترین اکسچنج داخلی معرفی شده بود، توانست رضایت کاربرانش را حفظ کند و آن را بهبود بخشد. اکسیر بارها توانست در شرایط چالش برانگیز روسفید از آزمون بیرون بیاید هرچند نوبیتکس هم پرقدرت پشت سر این کسب‌وکار در حال توسعه خدماتش بود.

شرکت سیتکس، دیگر بازیگر مهم اکوسیستم بلاکچینی کشور است که خدمات متنوعی ارائه می‌دهد. اما مهمترین خدمت این شرکت در حوزه آموزش است. محتواهای حرفه‌ای و کاربردی سیتکس بخش مهمی از نیاز آموزشی این بازار را پوشش می‌دهد، هر چند شاید در نگاه اول قیمت این آموزش‌ها و دوره‌ها بالا به نظر برسد. سیتکس در کنار نوآوری‌های بلاکچینی و خدمات آموزشی، یک صرافی دارد و پکیج خدمات خود را با آن کامل کرده است.

خبر خوب کسب و کارهای حوزه بلاکچین، رسیدن استارتاپ کارچین به مرحله تست میدانی است. کارچین یک پلتفرم در حوزه حمل و نقل است که امکان حضور همه فعالان صنعت حمل و نقل را بر بستر بلاکچین فرهم می‌کند. شاید بتوان گفت اولین پلتفرم ایرانی که بر بستر بلاکچین، در زندگی روزمره ما ورود خواهد کرد، کارچین است. در نیمه اول سال جدید باید منتظر لانچ این پلتفرم باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.