تهدید استارتاپ لندو توسط بانک مرکزی

بانک مرکزی به لندو که یک کسب‌وکار وام‌دهی آنلاین است اخطار داده و صراحتا گفته باید فعالیتش در حوزه اعتباردهی را متوقف کند. یعنی یکی از مهم‌ترین خدماتی که یک استارتاپ لندتک باید و می‌تواند ارائه دهد!
لندو همان ایران‌رنتر سابق است که قبلا هم مشکلات حقوقی و رگولاتوری با بانک مرکزی داشته است. اما گویا این بار بانک مرکزی با توپ پرتری به سراغ این کسب‌وکار آنلاین آمده است.
کار لندو به زبان ساده این است که به کاربران خود امکان خرید اقساطی کالا را می‌دهد. اما مانند همه کسب‌وکارهای حوزه وام‌دهی خرد برای بهینه شدن فرایندهای خود به کاربران خود بر اساس میزان خوش‌حسابی، قدرت خرید و درآمد و سابقه مالی‌شان رتبه می‌دهد تا بهتر بتواند میزان وام قابل ارائه و نحوه بازپرداخت آن توسط هر یک از کاربرانش را مشخص کند.
بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به لندو خدمات اعتبارسنجی و تعیین امتیاز اعتباری توسط این مجموعه را غیرمجاز و بدون مجوز دانست و هشدار داده در اسرع وقت ضمن اعلام منبع دریافت اطلاعات اعتباری اشخاص به این بانک، هرگونه خدمات اعتبارسنجی و تعیین نمره اعتباری در وب‌سایت و اپلیکیشن این مجموعه متوقف شود.
لندو اعلام کرده است که از مدل خود برای اعتبارسنجی وام‌های اولیه استفاده نمی‌کند و پرداخت این وام براساس گزارش‌های شرکت مشاوره اعتباری ایران است که دارای مجوز بانک مرکزی است.
بانک مرکزی اما تهدید کرده در صورتی که فعالیت این شرکت متوقف نشود، درخواست توقف فعالیت یا تعطیلی آن شرکت را به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و مراجع قضایی اعلام خواهد کرد.
بانک مرکزی در ایران از اساس با کسب‌وکارهای وام‌دهی به هر شکلی مخالف است و آن‌ها را نوعی مداخله در حیطه فعالیت بانک‌ها می‌داند. استارتا‍‌‍‍پ‌های فین‌تکی حوزه وام‌دهی و خرید اقساطی هم برای دور ماندن از این اتهام معمولا سعی می‌کنند با بانک‌ها یا موسسات اعتباری وارد قرارداد شوند و صرفا خود را واسطه شناسایی و خرید اقساطی معرفی کنند. اما گویا بانک مرکزی در همین حد با فعالیت در حوزه خریدو فروش اقساطی کالا توسط کسب‌وکارهای اینترنتی مخالفت دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.