چند نکته درباره خبر دستگیری عماد ادواردشرقی و بیانیه سرآوا

عماد ادواردشرقی معاون سابق سرآوا: از دستگیری تا ابهام درباره همکاری‌اش با سرآوا

باشگاه خبرنگاران جوان و نفت‌آنلاین می‌گویند فردی، که آنها او را معاون بین‌الملل هلدینگ سرآوا معرفی کرده‌اند، هنگام خروج از ایران بازداشت شده است.

این دو رسانه با انتشار تصاویری از فرد بازداشتی در یک فرودگاه، او را “عماد ادوارد شرقی” معرفی کرده‌اند.
آنها گفته‌اند که این شخص “به اتهام جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی به ۱۰ سال حبس محکوم و با قرار وثیقه آزاد شده بود که قبل از برگزاری دادگاه تجدید نظر قصد فرار داشت”.

فرار، جاسوسی، استارتاپ‌ها: از شبنامه تا سرآوا

معمولا رسانه‌های اصولگرا از عبارتی چون فرار یا جاسوسی افراد بدون آوردن ادله استفاده می‌کنند و این ادبیات آن‌ها برای ایجاد فشار رسانه‌ای به گروه‌های مستقل و خصوصی غیرهمسو با آن‌ها به کار می‌رود.
در‌ متن خبر این رسانه‌ها حتی خروج سعید رحمانی بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق سرآوا از ایران هم به عنوان فرار تعبیر شده است.
در سال‌های گذشته بخش‌هایی از سیستم فضایی و اطلاعاتی کشور ابهاماتی را در خصوص فعالیت سرآوا و سرمایه‌گذاری‌های آن مطرح کرده و در چند نوبت بازرسی‌های سرزده‌ای از دفتر این شرکت انجام شده بود.

بسیاری از نزدیکان سعید رحمانی می‌گویند یکی از دلایل رفتن او از ایران به منظور کم کردن این فشارها و حساسیت‌ها بوده است. تلاشی که گویا چندان نتیجه‌بخش نبوده است.

بسیاری اعتقاد دارند بخش زیادی از آنچه امروز به عنوان اکوسیستم استارتاپی ایران شناخته می‌شود مرهون و میراث تلاش‌ها، ایده‌ها و سرمایه‌گذاری سعید رحمانی است.

با رفتن سعید رحمانی مدتی صحبت از انحلال سرآوا در میان بود اما با مدیرعامل شدن علی فیاض‌بخش این شرکت کماکان به فعالیت خود ادامه داد اگرچه در سال‌های اخیر عملا هیچ سرمایه‌گذاری تازه‌ای انجام نداده است.

بیانیه سرآوا درباره دستگیری عماد ادواردشرقی

سرآوا در‌ بیانیه‌ای در واکنش به خبر دستگیری معاون بین‌الملل این شرکت گفته عماد ادواردشرقی معاون سابق این شرکت بوده و از سال ۹۷ پرونده قضایی داشته و این پرونده ارتباطی با مدیران سرآوا ندارد.

عماد ادوارد شرقی

سرآوا در مورد موضوع «فرار» سعید رحمانی که در متن رسانه‌ای خبر دستگیری ادواردشرقی بر آن تاکید شده گفته رحمانی حکم قضایی نداشته است.

سرآوا نگفته که در سال ۹۷ ادواردشرقی مسئولیتی در سرآوا داشته یا خیر و آیا دستگیری این روزهای او صحت دارد یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.