فعالیت ۳۰ شتابدهنده برای بلاکچین و دیگر فناوری‌های نوظهور در ایران

با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از ۸ محصول فناورانه راهبردی و ارزبر حوزه اقتصاد خلاق و دیجیتال رونمایی شد

«بلاک چین»، «نوآوری در پیکره فناوری گفت و گوی روزمره زبان فارسی»، «بسته نرم افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات»، «آزمایشگاه XR»، «سکوی تامین مالی جمعی»، «پلت‌فرم آرامش»، «پلت‌فرم برات»، «کیف پول نشان ریال»، «کارا پلت‌فرم»، «پلت‌فرم رادینو» و «پلت‎‌فرم لایوبوک» از جمله این محصولات است.

حامی فناوری‌های نوظهوریم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم پس از بازدید از این محصولات جدید، بیان کرد: شرکت‌هایی که به حوزه فناوری‌های نوظهور ورود می‌کنند، کار بزرگی انجام می‌دهند و باید مورد حمایت‌های مادی و معنوی قرار گیرند. ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری یکی از حامیان سرسخت این شرکت‌ها است.
ستاری ادامه داد: هدف از برگزاری چنین رونمایی‌هایی «معرفی محصولات و خدمات جدید»، «تشویق و ترغیب شرکت‌ها به فعالیت بیشتر و رقابت در این حوزه‌ها» و «افزایش حمایت‌های صورت گرفته از آنها» است. معاونت علمی حامی شرکت‌هایی است که در حوزه‌های فناورانه خدمات ارائه می‌کنند، به خصوص فناوری‌های نوظهور که بازار داغ و توسعه یافته‌ای دارند.
رییس ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان کرد: بلاکچین، فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و غیره از جمله این حوزه‌های فناورانه‌ای است که در دنیا به سرعت رشد کرده است و در ایران هم شرکت‌های زیادی به آن ورود کرده‌اند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به وجود شرکت‌های زیاد فعال در حوزه هوش مصنوعی در کشور، گفت: ایران از این نظر وضعیت خوبی دارد و نخبگان و سرآمدان علمی به این حوزه ورود خوبی داشته‌اند. در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران شکل گرفته‌اند. این شرکت‌ها با نوآوری‌ها و خلاقیت‌های خود توانسته‌اند به مجموعه‌هایی قابل اتکا در کشور و منطقه بدل شوند و محصولات و خدماتی در بازار بین‌المللی ارائه کنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: اما تنها ورود به حوزه فناوری‌های نوظهور کافی نیست بلکه باید این فناوری‌ها طبق فرهنگ و سنت‌های کشور بومی‌سازی شود و در اختیار مردم قرار گیرد. ایرانیزه کردن این خدمات و فعالیت ها ضروری و مهم است.
ستاری ادامه داد: فناورانی که به این حوزه ورود می‌کنند کار سختی دارند؛ اما بازار این حوزه بسیار گسترده و زودبازده است به همین دلیل نتیجه فعالیت ها خود را به سرعت بروز می دهد. این موضوع یکی از نقاط مثبت فناوری‌های نوظهور به ویژه در زمینه اقتصاد دیجیتال است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین آینده این حوزه را بسیار روشن دانست و گفت: باید از شرکت‌هایی که به فناوری‌های پیشرو ورود کرده‌اند حمایت کنیم و رسیدن ایده‌ها و محصولات آنها به بازار را هم سرعت دهیم. مثلا یکی از این حوزه‌ها هوش مصنوعی است که کاربرد فراوانی در زمینه آموزش، بانکداری و غیره دارد.

صنایع خلاق در دنیا بازاری به ارزش ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری دارد

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق نیز در این مراسم، گفت: در حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاکچین از توانایی خوبی برخورداریم و در حوزه هوش مصنوعی رتبه ۱۸ دنیا از آن ایران است و ایران از نظر فعالیت شرکت های خلاق وضعیت خوبی دارد و محصولات و خدمات ارائه شده در این زمینه بسیار قابل توجه و سودده است.
کرمی در ادامه بیان کرد: صنایع خلاق در دنیا بازاری بزرگ به عدد ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار دارد و گردش مالی این حوزه بسیار ارزشمند و قابل توجه است. در ایران هم باید بیشتر به صنایع و اقتصاد خلاق توجه کنیم.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه توسعه صنایع خلاق در هر حوزه‌ای، ارزشمند است، افزود: این کار ضمن اشتغالزایی برای کشور، به ایجاد یک بازار رقابتی و رفع چالش های موجود در این حوزه نیز کمک می‌کند.

بازار فناوری‌های نوظهور راتوسعه می دهیم

مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این مراسم گفت: ستاد در تلاش است تا از فناوری های نوظهوری چون بلاکچین و هوش مصنوعی و اینترنت اشیا حمایت جدی کند به همین دلیل شرکت های ورود کرده به این حوزه را مورد حمایت قرار داده است.
وی افزود: در طی این چند سال ۳۰ شتاب دهنده در این زمینه شکل گرفته است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری‌های نوظهور فعالیت می‌کنند.
به گفته محمدی، توسعه بازار فناوری های نوظهور یکی از اولویت های ستاد است و معاونت علمی در تلاش است تا بازار این حوزه را به شکلی جدی و مطمین توسعه دهد.

شرکت ها و محصولات را بشناسیم

رستاک میدیا سپهر یکی از شرکت ها است که امروز از محصول بلاکچین آن رونمایی شد. با این محصو می‌توان چند کلیک و بدون نیاز به نیروی متخصص یک اپلیکیشن مبتن بر بلاکچین‌های سازمانی را توسعه داد.
مدیریت منابع فیزیک اطمینان پردیس مهر هم شرکت بعدی بود که محصول بسته نرم افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات را ارائه داده است. محصولی که توانایی جمع آوری داده، یکپارچه سازی، تصویرسازی و تحلیل است که به همدیگر گره خورده اند تا هدف اختصاصی بهبود عملکرد، قابلیت اطمینان، کاهش هزینه ها، افزایش تولید و بهره وری را تامین کند.
دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی تهران هم در این رونمایی با آزمایشگاه XR در این رونمایی حضور داشت. محصولی که این نرم‌افزار از فناوری واقعیت مجازی بهره برده است تا با خلق یک سناریوی وااقع‌گرایانه، امدادرسانی و ایمن سازی محیط مدرسه را به صورت تعاملی با دانش آموزان بیاموزد و مورد ارزیابی نیز قرار دهد.
شرکت ققنوس نیز با محصول پلتفرم صدور و مدیریت برات دیجیتام مبتنی بر فناوری دفترکل توزیع شده حضور داشت. ققنوس راهکاری برای مدیریت برات به عنوان یکی از اسناد تجاری بر بستر دفتر کل توزیع شده را فراهم کرده است تا کاربران بتوانند از این طریق کلیه فرآیند انتشار تا ابطال درخواست احتمالی را انجام دهند.
محصول بعدی کارا پلتفرم بود که بستر نرم افزاری مبتنی بر ابر است که به کسب و کارهای دارای محصولات هوشمند، خدمات زیرساخت داده ای و یکپارچه سازی ارائه می کند. این محصول توسط مرکز تحقیقات اینترنت اشیا به تولید رسیده است.
پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارس نیز توسط شرکت های دادماتک و آرمان رایان شریف ارائه شد. سکوی واقعیت افزوده راوین هم محصولی بود که شرکت روایتگران دنیای نو ارائه کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.