نشانه‌های کاهش سطح خنک کننده در ماشین

بدون مایع خنک‌کننده چه اتفاقی برای ماشین می‌افتد؟

خنک‌کننده مهم‌ترین مایعی است که دمای موتور را تنظیم می‌کند تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کند. اما وقتی هیچ خنک‌کننده‌ای در سیستم وجود نداشته باشد یا سطح آن کم باشد، برای خودرو چه اتفاقی می‌افتد؟

کم شدن سطح خنک کننده

موتور خودرو گرمای زیادی تولید می‌کند و اگر این گرما کنترل نشود، می‌تواند باعث آسیب جدی شود. به همین دلیل است که ضد یخ برای نگهداری از خودرو حیاتی است. هنگامی که این ماده با آب مخلوط شده و به رادیاتور اضافه می‌شود، به تنظیم دمای موتور کمک می‌کند؛ در عین حال از قطعات فلزی مختلف در سیستم خنک‌کننده موتور محافظت و آن‌ها را روانکاری می‌کند.

اگر متوجه شده‌اید که سطح مایع خنک‌کننده پایین است یا یک چراغ هشدار روی داشبورد وجود دارد، ممکن است تعجب کنید که چه باید بکنید. آیا ادامه رانندگی تصمیم درستی است؟ یک ماشین بدون خنک‌کننده چقدر می‌تواند دوام بیاورد؟ تا چه میزان کم شدن خنک‌کننده برای استفاده روزانه طبیعی است؟

این‌ها همه سوالاتی هستند که در این متن به آن‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بدون مایع خنک‌کننده، برای موتور چه اتفاقی می‌افتد

مایع خنک‌کننده در موتور به گردش در می‌آید و دمای کار مناسب برای اجزای مختلف را تنظیم می‌کند. وجود ضد یخ در مایع خنک‌کننده برای کارکرد صحیح موتور و تنظیم دمای آن ضروری است. همان‌طور که می‌دانید، خنک‌کننده موتور ترکیبی است از ۵۰ درصد ضد یخ به علاوه ۵۰ درصد آب. می‌توانید برای خرید ضد یخ به اوستا صنعت مراجعه کنید. کلیه ضد یخ‌ها در این مجموعه با ضمانت کیفیت و اصالت کالا به فروش می‌رسد.

اگر مایع خنک‌کننده در ماشین تمام شود یا سطح آن خیلی پایین بیاید، احتمالاً یکی از علائم زیر اتفاق می‌افتد:

 • چراغ هشدار داشبورد روشن می‌شود یا دماسنج غیر عادی عمل می‌کند.
  اولین علامت پایین بودن سطح خنک‌کننده، باید چراغ هشدار داشبورد یا افزایش دما باشد. این معمولاً یک نماد قرمز است که دماسنج را نشان می‌دهد. بسته به نوع مشکل، ممکن است چشمک بزند یا ثابت بماند، اما در هر صورت باید جلوی این اتفاق را بگیرید، دماسنج را بررسی کنید و اگر موتور بالاتر از دمای توصیه‌شده خود کار می‌کند، رانندگی را متوقف کنید.
 • قطع خودکار موتور
  اگر یک خودروی مدرن و جدید دارید، حتماً مجهز به ویژگی قطع خودکار موتور است. این ویژگی برای جلوگیری از آسیب، در هنگام شروع به گرم شدن موتور به دلیل کمبود مایع خنک‌کننده، طراحی شده است. تا زمانی که ماشین خنک نشود، نمی‌توانید رانندگی را ادامه دهید.
 • آسیب به قطعات موتور
  اگر خودروی شما ویژگی قطعی خودکار ندارد و به رانندگی ادامه داده‌اید، قسمت‌هایی از موتور که خیلی داغ هستند، در معرض خطر آسیب دیدن خواهند بود. این مسئله ممکن است نه تنها تعمیرات و هزینه‌های گزاف را به بار بیاورد، بلکه می‌تواند منجر به آسیب دائمی و جبران‌ناپذیر شود.
  قطعات ماشین که ممکن است در اثر گرمای بیش از حد آسیب ببینند عبارت‌اند از: پمپ آب، واشر سر، زمان‌بندی سیلندر و پیستون، سرسیلندر، میله‌های اتصال.

یک خودرو بدون خنک‌کننده چقدر می‌تواند دوام بیاورد

همان‌طور که گفته شد، بدون وجود مایع خنک‌کننده، راه زیادی را نمی‌توانید طی کنید. پس از چند کیلومتر کوتاه، موتور شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند و ممکن است به طور خودکار و برای محافظت از قطعات داخلی در برابر گرما قطع شود. اگر خودرو این ویژگی را نداشته باشد و کاربر به رانندگی ادامه دهد، خطر ایجاد آسیب جدی به موتور وجود دارد.

بنابراین، اگر متوجه علائم کمبود خنک‌کننده شدید، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 • کاری که توصیه می‌شود انجام دهید این است که با مراکز مربوط به خرابی خودرو تماس بگیرید. آن مراکز ممکن است بتوانند مشکل را در همان جایی که ماشین متوقف شده، برطرف کنند و مخزن ماشین را با یک ترکیب جدید از ضد یخ و آب (خنک‌کننده) پر کنند.
 • اگر علایم خرابی ندارید، باید منتظر بمانید تا موتور تا دمای کار ایمن خنک شود. باز کردن کاپوت می‌تواند به این امر کمک کند – اما مراقب باشید زیرا ممکن است در هنگام لمس بسیار داغ باشد.

کمبود سطح خنک‌کننده تا چه حدی طبیعی است

به طور متوسط، سطح خنک‌کننده می‌تواند هر چهار ماه یک ‌بار حدود ۰.۲۵٪ در شرایط عادی و بدون وجود هیچ نقصی کاهش یابد. این امر به دلیل تبخیر ناشی از کارکرد طولانی‌مدت در دمای بسیار زیاد است. این مسئله ممکن است خیلی جدی به نظر نرسد، اما در طی یک چرخه پنج یا ده ساله، این کاهش سطح می‌توانند جمع شود. به همین دلیل بسیار مهم است که به طور مداوم سطح و وضعیت خنک‌کننده و ضد یخ خودرو را بررسی کنید تا همیشه از هرگونه هدر رفت طبیعی یا (کاهش سطح مربوط به خطاهای دیگر در قطعات) آگاه باشید.

علائم کم بودن سطح خنک‌کننده

قبل از اینکه موتور اتومبیل شروع به آسیب حرارتی یا قطع شدن کند، چندین علامت هشداردهنده وجود دارد که می‌تواند شما را از نقص سیستم خنک‌کننده آگاه کند. مهم است که بتوانید این علائم را بشناسید؛ زیرا بسته به سن و شرایط خودروی شما، موتور ممکن است قبل از روشن شدن چراغ هشدار داشبورد آسیب ببیند.

علائم هشداردهنده کمبود سطح خنک‌کننده که باید مراقب آن‌ها بود عبارت‌اند از:

 • سطح سنج دمای رو به بالا، در حال تغییر رنگ به سمت قرمز
  اگر عقربه دماسنج (یا سطح مایع آن) شروع به خزش به سمت رنگ قرمز کرد، این اولین نشانه است که مشکلی در سیستم خنک‌کننده وجود دارد. اگر می‌بینید که گیج حرکت می‌کند، کاپوت را باز کنید. این کار نه تنها موتور را قبل از آسیب دیدن جدی، خنک می‌کند، بلکه به شما امکان می‌دهد تا مشکل را تشخیص دهید – مثلاً ممکن یک اتفاق ساده باعث این مشکل شده باشد که بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید؛ مانند یک برگ که ورودی هوای رادیاتور را مسدود کرده است یا یک نشت جزئی در مایع خنک‌کننده.
 • بخاری کار نمی‌کند یا از هوای گرم قبلی دمیده می‌شود
  ممکن است متوجه شوید که بخاری ماشین از همان گرمای باقیمانده‌ای استفاده می‌کند که توسط سیستم خنک‌کننده از موتور جمع‌آوری شده است. بنابراین، ممکن است متوجه مشکلاتی در سیستم گرمایش داخلی شوید. این مشکل می‌تواند به صورت کمبود کامل گرما یا جریان ثابت هوای گرم (حتی در فصل سرد) باشد. در هر صورت هوای گرمِ تولیدشده، خوشایند نخواهد بود و می‌تواند به شما در مورد مشکل بزرگ‌تری در زیر کاپوت هشدار دهد.
 • مصرف سوخت بی‌کیفیت
  وقتی موتور خودرو در دمای مناسب کار می‌کند، سوخت می‌تواند به طور موثر بسوزد و مصرف را بهینه نگه دارد. با تغییر دمای موتور، سوخت نمی‌تواند به طور موثر بسوزد و انتشار گازهای گلخانه‌ای از اگزوز افزایش می‌یابد. اگر متوجه افت کیفیت مصرف سوخت شدید، سطح ضد یخ و مایع خنک‌کننده را بررسی کنید و دماسنج را (برای علائم گرم شدن بیش از حد) مشاهده کنید.
 • چراغ داشبورد خنک‌کننده
  چراغ خنک‌کننده موتور معمولاً به صورت دماسنج با یک سری خطوط موج‌دار در کنار آن ظاهر می‌شود که به رنگ قرمز روشن می‌شود. این نشان می‌دهد که موتور به حد مجاز دمای خود رسیده است و شما باید آن را بررسی کنید.

به طور معمول، سطح پایین خنک‌کننده به دلیل نشتی ایجاد می‌شود، بنابراین باید سعی کنید منبع آن را پیدا کنید. اگر آسیب جزئی است، ممکن است بتوانید مخزن را دوباره پر کنید.

منابع

https://www.holtsauto.com/prestone/news/what-happens-to-a-car-without-coolant-antifreeze/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.