استارتاپ‌ها، ارتفاع پارتیشن‌ها را کم کردند!

فضای کار اشتراکی یک مفهوم و ایده استارتاپی بود که زود در جامعه و بخش‌های مختلف اقتصادی با استقبال مواجه شد و رواج پیدا کرد

حمیدرضا هنرکار، مدیرعامل یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر و یک فضای کار اشتراکی استارتاپی است. او از مزایا و دلایل گسترش این فضاهای جدید کاری نوشته است| ایده‌های خوبی در سر دارید. بعضی از این ایده‌ها کاملاً نو هستند و کسی تا به حال به آنها فکر نکرده است؟ بعضی از آنها هم ایده‌های قبلی کسب و کارهای بزرگ و کوچک را کامل می‌کنند. تنها کار می‌کنید اما کارتان به مرحله‌ای رسیده است که نیاز دارید با کسانی ملاقات حضوری داشته باشید یا بخشی از کار را به تیمی بسپارید و مدیریت کار را به دست بگیرید. اما وقتی به شرایط اقتصادی و موجودی بانکی خود نگاه می‌کنید می‌بینید که هیچ بودجه‌ی قابل توجهی برای راه‌اندازی کسب و کار خود ندارید و حتی نمی‌توانید یک اتاق برای پیاده کردن طرح‌های‌تان اجاره کنید.

مدت‌هاست در خانه کار می‌کنید و مدتی است که از این انزوای کاری خسته شده‌اید و از طرفی توانایی پرداخت اجاره یک دفتر اختصاصی را ندارید.

شرکت فعال خودتان را دارید اما علاقه‌مند هستید بخشی از کارتان را در یک فضای استارتاپی و جدا از سازمان خود پیش ببرید؛ چون این کار مزایایی برای شما دارد.

گذشته غیرمنعطف فضاهای کاری

اگر در دهه هفتاد یا حتی هشتاد شمسی این گزاره‌ها را مطرح می‌کردید به اینجا می‌رسیدید که باید قید استقلال حرفه‌ای یا راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان را بزنید و بروید فعلا برای دیگران کارممندی کنید یا نهایتا زیر بار یک وام درشت بروید و بیشتر آن‌ را صرف اجاره و رهن یک دفتر تجاری یا اداری کنید.

اما به یمن حضور فرهنگ استارتاپی این روزها فضای کار اشتراکی به کمک شما می‌آید و با کمترین هزینه‌ها امکانات ضروری راه‌اندازی یا پیگیری یک کسب و کار آرام و بی ‌سر و صدا را برای شما فراهم می‌کند. در این محیط‌ها هم می‌توانید بر کار خود تمرکز بیشتری داشته باشید هم می‌توانید با تعامل با افرادی شبیه خودتان و گروه‌‌های کاری دیگر پیشرفت کنید و کسب و کار خود را به جایی که می‌خواهید برسانید.

فضای کار اشتراکی به مجموعه‌ای از افراد مختلف گفته می‌شود که در استخدام رسمی مالک یا راه‌انداز آن فضا نیستند اما در یک محیط کاری و اداری گرد هم جمع می‌شوند و به صورت جداگانه به فعالیت‌های اقتصادی خود می‌پردازند.

در زمان‏هایی که خیلی هم از امروز دور نیستند وقتی یک نفر یا چند نفر می‌خواستند یک کار اقتصادی انجام بدهند و یا فعالیتی را در هر زمینه‏ای شروع کنند یکی از اولین موضوعاتی که ذهنشان را مشغول می‌کرد تهیه یک مکان مناسب برای راه‏اندازی کسب و کار و یا شروع فعالیتشان بود. ممکن بود کار را از یک فضای کوچک و یا حتی نامناسب شروع کنند اما هر چه جلو می‌رفتند متناسب با میزان پیشرفتشان هر روز دفتر کارشان را توسعه می‌دادند.

دوستان گرمابه و گلستان در یک تیم

اما با ظهور استارتاپ‌ها مجموعه‌هایی شروع به کار کردند که به دلایل مختلف نمی‌توانستند با این فرهنگ کار کنند. استارتاپ‌ها اکثرا در آغاز چند دوست هستند که با هم کاری را شروع می‌کنند و با توجه به ماهیت کار باید همیشه در کنار هم و در تعامل با هم کار کنند. از طرفی پول و امکانات هم برای داشتن دفاتر بزرگ ندارند. موضوع عدم در دسترس بودن منابع کافی علی الخصوص برای کسانب که می‌خواهند کسب و کار شخصی داشته باشند و یا به اصطلاح فریلنسری کار کنند خیلی جدی‌تر است. معمولا چنین افرادی در گذشته مجبور می‌شدند در خونه و یا کافی‌شاپ و … کار کنند و مشکلات زیادی با این فضاها داشتند.

این آدم‌ها و تیم‌ها که اغلب در فضای نوآوری و تکنولوژی فعالیت می‌کردند سرانجام فضاهایی جدید را برای کار کردن خلق کردند که اصطلاحا  بتوانند دورهم کار کنند و قید و بندهای فضاهای کاری سنتی را نداشته باشند.

ارتفاع پارتیشن‌ها هم کم شد!

فرهنگ استفاده از این فضاها با توجه به مزیت های زیادی که دارند روز به روز رشد کرد و حالا در دنیا کار به جایی رسیده که تیم‌های حوزه نوآوری معمولا با استفاده از این فضاها کارشان را شروع می‌کنند.

جذابیت این فضاها اینقدر زیاد شده که این مدل از کار کردن مورد توجه فعالان بخش سنتی اقتصاد و یا حتی بخش‌های دولتی و حکومتی هم قرار گرفته.

ساده‌ترین مثال آن هم اینکه ارتفاع پارتیشن‌ها در خیلی از بخش‌های دولتی کم شده! خیلی از شرکت‌های خصوصی بخش سنتی اقتصاد هم قسمت‌های بزرگی از مجموعه‌های خود را با مدل فضاهای کاری اشتراکی تجهیز کرده‌اند. خلاصه اینکه با گسترش فرهنگ استارتاپی فرهنگ کار کردن پشت درهای بسته تبدیل شده به فرهنگ کار کردن در فضایی شفاف و در کنار هم.

حالا که با کلیات مفهوم فضای کار اشتراکی آشنا شدیم بدنیست برخی از مزایای آن را هم دقیق‌تر بدانیم:

  • کم‌هزینه بودن: هزینه اجاره مکان در فضاهای کار اشتراکی، درمقایسه با دفتر کار اختصاصی خیلی کمتر است.
  • استفاده اشتراکی از امکانات: دغدغه‌های اجرایی و عملیاتی مانند تأمین میز، صندلی، اینترنت، نظافت و همچنین تعمیر و نگهداری و راه‌اندازی امکاناتی مانند سانترال دیجیتالی ، پرینتر، اسکنر و … در این فضاها وجود ندارد.
  • فضایی پویا: دیدن سایر افرادی که درحال تلاش و فعالیت هستند، مطمانا انگیزه تیم‌هایی که در فضای کار اشتراکی مشغول به فعالیت هستند را افزایش خواهد داد.
  • مطلع‌شدن از رویدادها و…: اطلاع از رویدادها، شرکت در آن‌ها و یا حتی داشتن امکاناتی برای برگزاری رویداد، ازجمله مزایای حضور در یک فضای کار اشتراکی است.
  • ارتباطات درون‌سازمانی: تنوع افراد تیم‌های حاضر در فضای کار اشتراکی معمولا باعث ایجاد همکاری و هم‌افزایی میان افراد و تیم های مختلف می شود.
  • داشتن ارتباطات خارج از سازمان: فضای کار اشتراکی ارتباط گسترده‌ای با سایر کسب‌و‌کارها، سازمان‌های دولتی و خصوصی دارد؛ این ارتباطات معمولا برای همه اعضا یک فضای کار اشتراکی قابل دسترسی و استفاده است.
  • انتقال تجربه: هم‌نشینی با آدم‌های مختلفی که دارای تجارب مختلف هستند، در فضای کار اشتراکی باعث انتقال تجربه می‌شود.
  • مرز نامرئی: در فضای کار اشتراکی، افراد تلاش می‌کنند سایر اعضا هم به موفقیت دست پیدا کنند. این فرهنگ درونی که در این فضاها وجود دارد، رفته رفته به بیرون از این فضاها هم انتقال پیدا می‌کند.
  • افزایش تعادل بین کار و زندگی: فضاهای کار اشتراکی مکان‌هایی را برای بازی و استراحت در نظر می‌گیرند که در ایجاد فضایی جذاب و دوری از تنش‌های کاری بسیار مفید هستند.

درنهایت می‌توان گفت برای شروع یک استارتاپ یا برای گریز از بی‌نظمی کار در انزوا و ایجاد شبکه‌ای از ارتباطات جدید در حوزه‌های مختلف بهتر است که به فضاهای کار اشتراکی فکر کنیم. این فضاها هزینه‌های کمتر و بازدهی بیشتری دارند. ممکن است تصمیم بگیریم کار خود را گسترش بدهیم. در این صورت چنین فضاهایی با قابلیت انعطاف‌پذیری‌‌ای که دارند می‌توانند به نسبت پیشرفت‌‌شان، فضاهای بیشتر و امکانات بیشتری در اختیارمان بگذارند.

همچنین برای توسعه کسب‌و‌کارهای سنتی و کاهش میزان بی‌انگیزگی همکارانمان خوب است که بخشی از فضاهای کاری‌مان را به صورت اشتراکی و دوستانه جلو ببریم.

در دنیای مجازی امروز داشتن یک محیط خوب کاری با دوستانی که هر کدام ممکن است در زمینه‌ای بتوانند به کمکان بیایند، می‌تواند باعث پیشرفت همگی‌مان بشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.