خطر از دست رفتن ۲ هزار میلیاردتومان سرمایه‌گذاری وی‌او‌دی‌ها!

هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های ویدیویی به رییس‌جمهور نامه نوشت

0 ۲۹

هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های ویدئویی آنلاین در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی ضمن تشریح وضعیت نظارت بر شبکه نمایش خانگی و سردرگمی فعالان این حوزه بین اظهارنظرهای عجیب نهادهای دولتی و حاکمیتی درخواست کردند این موضوع به شکل جدی و فوری و با استفاده از نظرات و دغدغه‌های فعالان این عرصه در انجمن VOD مورد بررسی قرار بگیرد. از نگاه این انجمن، برخوردهای کاملاً سلیقه‌ای فعالان این حوزه را ناامیدتر می‌کند.

در این نامه به نظارت صداوسیما و همچنین اختلاف صداوسیما و وزارت ارشاد اشاره شده تاکید شده است: «در طی چند سال اخیر و متاسفانه برمبنای درک ناصحیح از اداره این پدیده نوظهور که به سرعت در مسیر رشد قرار گرفته یک دعوای بیشتر سیاسی و کمی هم فرهنگی بر سر تصاحب صدور مجوز فعالیت پلتفرم‌های نمایش خانگی و محصولات آنها نیز شکل گرفته است. پلتفرم‌ها نیز سردرگم بین اظهارنظرهای عجیب نهادهای دولتی و حاکمیتی روزهای بسیارسختی را می گذرانند.»

در ادامه این نامه به نظارت صداوسیما و همچنین اختلاف صداوسیما و وزارت ارشاد اشاره شده است: «در طی چند سال اخیر و متاسفانه برمبنای درک ناصحیح از اداره این پدیده نوظهور که به سرعت در مسیر رشد قرار گرفته یک دعوای بیشتر سیاسی و کمی هم فرهنگی بر سر تصاحب صدور مجوز فعالیت پلتفرم‌های نمایش خانگی و محصولات آنها نیز شکل گرفته است. پلتفرم‌ها نیز سردرگم بین اظهارنظرهای عجیب نهادهای دولتی و حاکمیتی روزهای بسیارسختی را می گذرانند.»

انجمن صنفی شرکت‌های VOD همچنین در ادامه نامه خود به سامانه الماس اشاره کرده و آورده: «در واپسین روزهای مدیریت رئیس پیشین صداوسیما علاوه بر حضور چند نهاد تنظیم‌گر، شوراهای جدیدی نیز راه‌اندازی شد که این شوراها نیز وظیفه نظارت بیشتر بر تولیدات پلتفرم‌ها و اعطای مجوز تولید به آنها را عهده‌دار شده است. در مسیر غیراصولی اخیر مجموعه‌های ذیربط سازمان صداوسیما با ادبیاتی مغایر با عملکرد واقعی‌شان سعی درگسترش ممیزی‌هایی که حاصل نگاه اشتباه به جامعه ایرانی است و هر از گاهی سامانه‌ای جدید مثل مورد اخیر موسوم به «الماس» را برای کنترل بیشتر و بیشتر راه‌اندازی می کنند. سامانه‌هایی که در سازمان متبوعشان نه تجربه شده و نه برآن مسلطند.»
این انجمن صنفی در ادامه نامه خود با اشاره به اینکه پلتفرم‌ها برای سال ۱۴۰۰ چیزی نزدیک به ۲ هزارمیلیاردتومان سرمایه‌گذاری دربخش تولید را در برنامه خود قرار دادند و این گردش مالی بدون اتکاء به منابع دولتی بوده است، این سوال را مطرح کرده که اگر بنا باشد صدا و سیما متولی حوزه صوت و تصویر فراگیر باشد، آیا طبیعی است که خود اقلیمش را بر مبنای واژه تفسیر برانگیز و فارغ از بقیه جریان‌های حاکمیتی مشخص کند؟

از منظر انجمن صنفی شرکت‌های VOD، آنها در مقاطع مختلف تلاش کردند تا نهادهای تنظیم‌گر را مجاب به مشورت و نظرخواهی مطابق با قانون انجمن‌ها کنند؛ اما متاسفانه حضور انجمن و اعضایش در این جلسات بیشتر نمایشی بوده و تصمیمات اتخاذ شده در این صنعت عمدتا بدون مشورت و بدون در نظر گرفتن مشاوره‌های تخصصی این انجمن صورت پذیرفته است.
این انجمن در پایان در این نامه از رئیسی درخواست کردند تا این موضوع به شکل جدی و فوری و با استفاده از نظرات و دغدغه‌های فعالان این عرصه در انجمن VOD مورد بررسی قرار بگیرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.