هوش مصنوعی برای نجات مرگ مغزی

استارتاپ ایداک، ۲۷ میلیون دلار سرمایه سری B دریافت کرد

ایداک (Aidoc) یک استارتاپ اسرائیلی است که برای رادیولوژیست‌ها راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می‌دهد. این استارتاپ در دوره B سرمایه‌گذاری ۲۷ میلیون دلار دریافت کرد که رهبری آن بر عهده شرکت سرمایه‌گذاری استرالیایی Square Peg Capital بود. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که در آخرین سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون دلار دریافت کرده است. این پول قرار است که برای رشد فناوری در این شرکت مصرف شود. همچنین قرار است که به تیم بازاریابی استارتاپ ایداک کمک شود تا بتواند از تقاضای بالای بازار نسبت به محصولات این شرکت پشتیبانی کند.

لیگ برتر

الاد والاچ، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل این استارتاپ اذعان داشت: «شواهد و قرائن حاکی از این است که این شرکت برای بیماران، ارزش و احترام بی‌نظیری قائل است. ما نسبت به رساندن این فناوری به تمامی بیمارستان‌ها تلاش می‌کنیم و نسبت به این وظیفه احساس مسئولیت داریم. هدف ما این است که تا دو سال آینده، ۵۰۰ بیمارستان را پوشش دهیم. ما برای رسیدن به این هدف مفتخر به همکاری با Square Peg هستیم.»

او در یک پست وبلاگی درباره تامین مالی سری B این استارتاپ توضیح داد: «تامین مالی سری B می‌تواند این شرکت را به لیگ برتر کسب‌وکارها برساند. کسب‌وکاری که بتواند به لیگ برتر برسد، می‌تواتد علاوه بر توسعه فناوری‌ها و محصولات، راهکارها و راه حل‌های خود را به تمامی جهان عرضه کند.»

دن کرازنوستاین، یکی از همکاران Square Peg Capital، اظهار داشت که استارتاپ ایداک یکی از بهترین شرکت‌هایی است که در زمینه کاربرد هوش‌مصنوعی در رادیولوژی فعالیت می‌کند و بر این باور است که این استارتاپ تصویربرداری پزشکی با این شراکت می‌تواند رشد خود را سه برابر کند.

استارتاپ ایداک
اعضای تیم استارتاپ ایداک

کارکرد راهکارهای استارتاپ ایداک به چه شکل است؟

این استارتاپ در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد. استارتاپ ایداک با ارائه راهکارهای تصویربرداری به رادیولوژیست‌ها، تشخیص ناهنجاری‌های حاد را آسان و ساده می‌کند. در حال حاضر راهکارهای این استارتاپ در بیش از ۱۰۰ مرکز پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که تاکنون توانسته نتایج سی‌تی اسکن یک میلیون بیمار را آنالیز کند.

بیشترین تصویر به واسطه ابزار هوش مصنوعی آنالیز شده است و همین مسئله، نقطه عطفی در اکوسیستم هوش مصنوعی در بخش رادیولوژی به حساب می‌آید. استارتاپ ایداک در اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا بیان کرد که به دنبال افزایش قدرت تشخیص رادیولوژیست‌هاست و به آن‌ها کمک می‌کند که درمان بیمار را با سرعتی بیشتر و با کیفیتی بالاتر انجام دهند.

راهکار استارتاپ ایداک باعث تشخیص سریع بیماری‌های حاد و بحرانی مانند شکستگی ستون فقرات و خون‌ریزی مغزی می‌شود. رادیولوژیست‌ها از فناوری یادگیری عمیق استفاده می‌کنند که همیشه هوشیار است و بر تشخیص بیماری تمرکز دارد. راه حل این استارتاپ می‌تواند حیاتی‌ترین و فوری‌ترین علائمی را که ممکن است باعث مرگ انسان شود را تشخیص دهد.

به علاوه، نتایج این تشخیص‌ها از نظر پزشکی هم مورد قبول است. والاچ گفت که این استارتاپ در حال همکاری با کالج رادیولوژی آمریکا DSI است و قصد دارد به صورت مداوم بر کارایی راهکارهای ایداک در بیمارستان‌های سراسر آمریکا نظارت کند. نظارت عمومی بر تأثیر کلینیکی هوش مصنوعی بر محیط‌های گوناگون بسیارمهم است و تا پذیرش این فناوری در حرفه پزشکی ممکن است مدتی زمان ببرد.

آن‌چه که سیستم هوش مصنوعی استارتاپ ایداک را به یک ماجرای جذاب و جالب تبدیل می‌کند، این است مرکز پزشکی که از این سیستم استفاده می‌کنند، نیاز به سخت افزارهای اضافی برای اجرایی کردن این راهکار ندارند؛ زیرا هماهنگی با این سیستم آسان است و نیازی به صرف زمان زیادی ندارد.

بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ ایداک اشاره کرد: «اکثر کارها و اقداماتی که باید روی این سیستم صورت بگیرد، از راه دور انجام می‌شود. ما در لیستی که از بهترین‌ استارتاپ‌های فعال در حوزه هوش‌مصنوعی در دست داریم، به استارتاپ ایداک اشاره کردیم تا به بهینه‌سازی گردش کار و افزایش تعداد اسکن‌های باکیفیت و درست کمک کنیم.»

چشم‌انداز استارتاپ ایداک

والاچ در ابتدا گفت که تصور شرکت آن‌ها از این راهکار این است که بتوانند بر روند کار تأثیر بگذارند ولی حقیقت این است که شرکت آن‌ها برای ساخت یک ابزار قدرتمند که بتواند از گردش کار روزانه پشتیبانی و کیفیت مراقبت‌ها را بهتر کند، هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهد.

او بر این باور است که این استارتاپ قصد دارد هوش مصنوعی را به یک استاندارد درمانی تبدیل کند. البته لازم است که مجموعه‌ای از شواهد ارزشمند فراهم شود تا ارزش کلینیکی سیستم‌های هوش مصنوعی مشخص شود.

والاچ گفت: «امروزه سیستم ما هر سال بیش از یک میلیون مورد را در ده‌ها بیمارستان معاینه می‌کند. ما باید در هزاران بیمارستان حضور یابیم، ده‌ها میلیون مورد را معاینه کنیم و جان هزاران انسان را در سراسر جهان نجات دهیم. سرمایه‌گذاری جدید این امکان را برای ما فراهم کرد که با نصب گسترده این دستگاه در بیمارستان‌ها، به نتایج کلینیکی زیادی دست پیدا کنیم. این موضوع باعث می‌شود که راه برای تبدیل شدن هوش‌مصنوعی به یک استاندارد درمانی فراهم شود.»

در حال حاضر استارتاپ ایداک روی انتشار مجموعه‌ای از محصولات حوزه سرطان‌شناسی کار می‌کند و قصد دارد که مجموعه‌ اشعه ایکس خود را برای شرایط حساس از نظر زمانی توسعه دهد. این استارتاپ با موسسه علوم داده کالج رادیولوژی آمریکا همکاری کرده است تا بدین شکل خود را در فرآیند اعتبارسنجی هوش مصنوعی مبتنی بر صنعت قرار داده باشد.

ترجمه: جلال شایان

مطلب مرتبط:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.