اسکای‌ روم : مکالمات را ضبط نمی‌کنیم، حاضرین در جلسه اسکرین‌شات گرفته‌اند!

توضیحات اسکای‌روم درباره اتهام ضبط مکالمات در جلسه آنلاین وزیر ارتباطات

مجید خواهانی، بنیان‌گذار استارتاپ اسکای‌ روم، در گفت‌وگو با خبرنگار آی‌چیزها، خبر رصد و ضبط جلسه وزیر ارتباطات با برخی افراد رسانه‌ای را به‌طور کامل رد کرد گفت: «اسکای روم قابلیت ضبط ندارد، درباره عکس منتشر شده هم باید بگویم آقای محمدرضا باقری، که یکی از افراد حاضر در این جلسه بودند این اسکرین‌شات را پیش‌تر منتشر کرده و آقای ناظمی نیز آن را بازنشر کرده بودند. عکس منتشرشده توسط پلتفرم اسکای‌روم کاملا شبیه به همان عکس است و تنها اختلال اینترنت آقای آسترکی را نشان می‌دهد.» به‌گفته او اسکای روم خود ادمین این جلسه بوده‌اند و مدیریت کامل آن را برعهده داشته‌ است.

او در ادامه با اشاره به انتشار تصویر به شکل عمومی که به اعتقاد کاربران نقض حریم خصوصی افراد است، گفت: «ما اساسا در شبکه‌های اجتماعی به آن شکل فعال نیستیم و این یک اشتباه در حوزه روابط عمومی از سمت تیم بوده است که به‌علت بی‌تجربگی  پیامی که باید به شکل خصوصی برای آقای آسترکی ارسال می‌شد را عمومی ارسال کردیم. اما نقض حریم خصوصی در کار نبوده یا کار مخفیانه‌ای صورت نگرفته. حتی به لحاظ قانونی، داده‌های کوکی جز حریم خصوصی نیست. اشتباه دیگر ما نوع برخورد با مشتری بود.» او افزود: «ما یک سازمان بزرگی مانند اسنپ و دیجی‌کالا نیستیم. برخوردی که من حس می‌کنم اتفاق افتاده از این نگاه است که اسکای روم سازمانی است با حمایت و رانت دولتی، که امروز هم چنین واکنشی به کاربرانش نشان می‌دهد.»

در تاریخ ۷ فروردین ۹۹، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات با برخی از فعالان اجتماعی، جلسه آنلاینی با موضوع «تاثیر کرونا بر وضعیت اینترنت»، در پلتفرم اسکای‌روم برگزار کرده بود که انتشار یک عکس از سوی اسکای‌روم در توییتر از این جلسه منجر به انتقادات شدیدی از این پلتفرم شد.

طبق گزارش آی‌چیزها بعد از اتمام جلسه، پوریا آسترکی، یکی از فعالان شبکه‌های اجتماعی که در این جلسه حضور داشت، توییتی نقدآمیز درباره پلتفرم اسکاری روم با این مضمون که ۱۱ بار ارتباط او در طول جلسه قطع شده است، منتشر کرد. اسکای‌ روم در پاسخ به این توییت عکسی مبنی بر نادرست بودن این ادعا منتشر می‌کند که نشان‌دهنده اختلال اینترنت خود کاربر بوده است.

اخبار اکوسیستم استارتاپی ایران را در سایت آی‌چیزها بخوانید

این عکس منتشر شده توسط اسکای‌ روم که تصویر افراد را نشان می‌دهد، نقدهای شدید کاربران را به‌منظور نقض حریم خصوصی افراد به‌دنبال داشت. کاربران توییتر تاکید داشتند که اسکای‌روم حق ضبط و عکس گرفتن از این جلسه را نداشته است.

گفتنی است اسکای روم یک پلتفرم ایرانی مشابه اسکایپ است که مدیرعامل آن می‌گوید در حال حاضر ۱۸هزار نفر از آن استفاده می‌کنند.

جلسه آنلاین وزیر ارتباطات هم گویا درباره فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، تمدید اینترنت رایگان خانگی و اعطای تسهیلات بانکی به کسب‌وکارهای فعال در زمینه سفارش آنلاین غذا و گردشگری بوده است.

در ادامه واکنش برخی از کاربران توییتری به این ماجرا را می‌توانید بخوانید:

رضا دانایی،‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ مدیرمسئول پایگاه خبرهای فوری و مشاور رسانه‌ای؛ @mrdanaei

بعنوان فردی که در این نشست حضور داشتم، از اسکای‌روم بابت رصد و انتشارش با چنین جزئیاتی، شکایت دارم، بابت معرفی این سیستم به دوستانم هم متاسفم و عذرخواه، قطعا ضبط این نشست و گرفتن اسکرینی با چنین جزئیاتی پس از اتمام آن، با هیچ منطق حریم‌خصوصی سازگار نیست

محمد فراهانی، دولوپر و یکی از فعالان اکوسیستم استارتاپی

@MohFarahan1

جواب اسکای روم، نشون میده که بعضی از کسب و کارهای ایرانی حتی نمیدونن حریم‌خصوصی چی هست دقیقا. حالا این مسئله رو ۱۰۰ بار بدتر کنید، می‌شه وضعیت نهادهای قانون گذار و ناظر

محمدجعفر نعناکار

@mjnanakar

وقتی از رگولاتوری بخش فناوری صحبت می‌کنیم، دقیقا از چه چیزی صحبت می‌کنیم، به خاطر دارم بارها بحث حریم خصوصی و نظارت بر عملکرد خدمات، سطوح دسترسی، نحوه دسترسی و قواعد قانونی صحبت کردم، اما برخی مصرانه خواستار عدم وجود ساخت ساختار بر این بخش بودند، این هم نتیجه!

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.