چین قصد دارد بیت‌کوین را نابود کند

چین  در عملیات استخراج جهانی بیت‌کوین موانع و اختلالاتی به وجود آورده است

چین پیش از این در سال‌های اخیر یکی از بازیگران اصلی توسعه بیت‌کوین به حساب می‌آمد. خبرگزاری بلومبرگ در چند روز اخیر گزارش داد که دولت چین قصد دارد که با سرعتی فزاینده جلوی رشد و گسترش عملیات استخراج بیت‌کوین را بگیرد. این اتفاق احتمالاً در ماه‌های آینده رخ خواهد داد. تحلیلگران بر این باور هستند که این فعالیت کشور چین، به احتمال زیاد روی قیمت بیت‌کوین، بزرگ‌ترین و ارزشمندترین ارز دیجیتال جهان، تأثیر می‌گذارد.

چین در سال‌های اخیر کوشش بسیاری کرد تا بتواند این ارز دیجیتال را در بین مردم جهان رواج دهد و به عادی‌سازی استفاده از آن کمک کند ولی چند ماهی (حدوداً ۶ ماه) است که نگرش پکن در رابطه با صنعت ارزهای دیجیتال تغییر کرده است و تصمیم دارد جلوی هر گونه عملیات استخراج بیت‌کوین بایستد. در همین چند ماه، پکن تمامی مبادلات محلی را متوقف کرد و اعلام کرد که هر گونه عرضه اولیه سکه بیت‌کوین ممنوع است. منابع آگاه اعلام کردند که این احتمال وجود دارد که دولت چین مترصد نابودی کل شبکه بیت‌کوین باشد.

در حال حاضر اسناد موثقی منتشر شده است که نشان می‌دهد دولت چین قصد دارد  که در هفته‌ها و ماه‌های آتی عملیات استخراج بیت‌کوین را به شکلی منظم و سازمان‌یافته متوقف و به طور کامل از دسترس خارج کند.

این اسناد برای دفاتر محلی مخصوص امور مالی اینترنتی صادر شده و در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. مقامات و مراجع مربوطه دولت چین دستور داده‌اند که هر چه سریع‌تر باید عملیات استخراج از سرویس خارج شود. این کار باید به کمک اقداماتی مانند افزایش قیمت مصرف برق، استفاده از زمین، افزایش مالیات و قوانین حفاظت از محیط زیست صورت گیرد.

استخراج بیت‌کوین، فرآیندی است که در آن عملیات پیچیده و دشوار ریاضی حل می‌شود. وقتی این معادلات حل می‌شود، تراکنش‌های مربوطه در بستر بلاک‌چین تأیید و ثبت می‌شود. بلاک‌چین در واقع یک دفتر کل توزیع‌شده است که زیربنا و اساس ارز بیت‌کوین به حساب می‌آید. وقتی تراکنش‌ها انجام می‌شود، ارز بیت‌کوین به افرادی که استخراج می‌کنند، تعلق می‌گیرد.

روسیه یکی از گزینه‌هایی که بسیاری از ماینرهای چینی به آن فکر می‌کنند؛ زیرا قیمت برق در آن نسبتاً ارزان است. دولت روسیه اخیراً برنامه‌ای را تنظیم کرده است که بتواند دست کم یک سوم ماینرهای چینی بیت‌کوین را به کشور خود دعوت کند و امکانات لازم را در اختیار آنان قرار دهد تا بتوانند با خاطری آسوده به استخراج ادامه دهند.

یکی از دلایل پیشگام بودن کشور چین در زمینه ارزهای دیجیتال، ارزان بودن قیمت برق بود. ماینرها (استخراج‌کنندگان) با تکیه بر همین عامل قدرتمند، به راحتی دستگاه‌های ماینینگ خود را راه اندازی می‌کردند و بیت‌کوین استخراج می‌کردند ولی احتمالاً سیاست‌های جدید دولت چین باعث می‌‎شود که ورق برگردد. قیمت پایین برق باعث شده بود که چین به یکی از قطب‌های اصلی صنعت ماینینگ در جهان تبدیل شود. چندی پیش گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد ۷۰ درصد از شبکه استخراج بیت‌کوین متعلق به کشور چین است.

وقتی ۷۰ درصد از ماینرهای بیت‌کوین از شبکه استخراج این ارز خارج شوند، مسلماً تعداد بیت‌کوین‌هایی که استخراج می‌شود تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. پژوهشگران و تحلیلگران معتقد هستند که وقتی این بخش بزرگ از ماینرها از دور خارج شوند، فراوانی ارز بیت‌کوین در بازار کم می‌شود و در نتیجه این ارز به کالایی نایاب تبدیل می‌شود که در دست هر کسی قرار ندارد. این موضوع می‌تواند مجدداً به افزایش قیمت این ارز کمک کند. در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت‌کوین تقریباً ۱۵۵۰۰ دلار آمریکا است و این مبلغ برای ارز دیجیتال، مبلغ کمی نیست.

مطالب مرتبط:

ممنوعیت استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین در کشور چین به احتمال زیاد، تعداد دفعات تراکنش و معامله را به شکلی ناگهانی افزایش می‌دهد و همین موضوع باعث افزایش قیمت انتقال و تبادل بیت‌کوین می‌شود. نکته منفی دیگری که می‌توان برای کاهش استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال بیت‌کوین در نظر گرفت، این است که وقتی عده کمتری از یک ارز دیجیتال استفاده کنند، از کاربردی بودن آن کاسته می‌شود و به بیان ساده‌تر، افراد کمتری از آن ارز استفاده خواهند کرد. این موضوع می‌تواند تا جایی پیش برود که کاربران ترجیح بدهند از یک ارز رایج و جایگزین استفاده کنند.

اسنادی که منتشر شده، نشان می‌دهد که دولت چین این تصمیم را در ماه نوامبر قطعی کرده است. پان گونگشنگ، معاون رئیس بانک مردم چین، پیش‌بینی کرده بود که احتمالاً به زودی ارز دیجیتال بیت‌کوین از رده خارج می‌شود و باید به فکر جایگزینی مناسب و معتبر برای آن باشیم. این پیش‌بینی از طرف یکی از مسئولان بالارده چین نشان می‌دهد که دولت این کشور مدت‌ها است که به کنار زدن بیت‌کوین فکر می‌کند.

مقامات و مراجع مربوطه دولت چین دستور داده‌اند که هر چه سریع‌تر باید عملیات استخراج از سرویس خارج شود. این کار باید به کمک اقداماتی مانند افزایش قیمت مصرف برق، استفاده از زمین، افزایش مالیات و قوانین حفاظت از محیط زیست صورت گیرد.

برخی از افرادی که در زمینه استخراج بیت‌کوین فعالیت می‌کنند و می‌دانند که در چین به مشکل قیمت برق، مالیات، مجوزهای قانونی و غیره برخواهند خورد، به این موضوع فکر می‌کنند که کلیه تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را به جایی در خارج از کشور چین منتقل کنند تا از این طریق بتوانند با آزادی بیشتری به استخراج ادامه دهند. با وجود ممنوعیت چین در مورد ماینینگ بیت‌کوین، آمارها نشان می‌دهد که هر روز به تعداد افرادی که در زمینه ارز رمز بیت‌کوین فعالیت دارند، افزوده می‌شود.

البته انتقال تجهیزات به خارج از کشور ممکن است زمان نسبتاً زیادی از ماینرهای بیت‌کوین بگیرد. ماینرهای بیت‌کوین در مورد انتقال تجهیزات یک مشکل بزرگ‌تر هم دارند. قیمت برق در خارج از چین، ممکن است خیلی بالاتر باشد. به همین خاطر باید کشوری را پیدا کنند که بتوانند با مبلغ برق کمتری به استخراج بیت‌کوین ادامه دهند. البته باید توجه داشته باشند که استخراج ارزهای دیجیتال در آن کشور ممنوع نباشد.

روسیه یکی از گزینه‌هایی که بسیاری از ماینرهای چینی به آن فکر می‌کنند؛ زیرا قیمت برق در آن نسبتاً ارزان است. دولت روسیه اخیراً برنامه‌ای را تنظیم کرده است که بتواند دست کم یک سوم ماینرهای چینی بیت‌کوین را به کشور خود دعوت کند و امکانات لازم را در اختیار آنان قرار دهد تا بتوانند با خاطری آسوده به استخراج ادامه دهند.

برخی اعتقاد دارند که علت مخالفت چین با بیت‌کوین، تضادی است که این ارز با فلسفه حکومت چین (کمونیزم تمامیت‌خواه) دارد. در واقع این ارز، پارادایم‌های کنترل غیرمتمرکز را زیر سوال می‌برد و تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. برخی دیگر می‌گویند که چین این کار را برای اعمال نفوذ بر یک کشور خارجی انجام می‌دهد.

مترجم: جلال شایان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.