اسلاید اصلیاکوسیستم ایرانبلاکچین

ارز رمز داخلی ممنوع شد اما بیت‌کوین نه

رمز ارز داخلی ممنوع شد

اطلاعیه جدید بانک مرکزی در مورد ممنوعیت‌های شبکه‌های مالی بلاکچینی

امروز چهارشنبه، ۱۹ تیرماه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مواضع خود را در خصوص رمز ارزها منتشر کرد:

با استناد به قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن) که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت را در انحصار بانک‌ مرکزی قرار داده است، این بانک ضمن تاکید مجدد به فعالان حوزه پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه مورخ ۱۳۹۶.۱۰.۹ سی امین جلسه «شورای عالی مبارزه با پولشویی» در خصوص رمزارزها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارزها، موارد و نکات زیر را به آگاهی مي‌رساند:

  • انتشار رمز ارز با پشتوانه ريال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.
  • تشکيل و فعاليت اشخاص براي ايجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره بلوک، از نظر اين بانک، غيرمجاز محسوب می‌شود. بانک‌مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با ناديده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام يا نسبت به آن تبليغ می‌کنند را برای خود محفوظ می‌داند.
  • هرگونه ضرر و زيان ناشی از فعاليت بر اساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجيره‌ای بلوک و کسب‌وکارهای مرتبط با آن،‌ متوجه ناشر (ين)،‌پذيرنده (گان) و يا متعاملان آن است.
  • موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می‌شود.

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید