کارینوتک، رقابت همزمان با اسکای‌روم و ایسمینار

گفت‌وگو با رضا بهمنی، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ کارینوتک

تحریریه آی‌چیزها| بازار آموزش آنلاین و توسعه زیرساخت‌های فنی آن یکی از بازارهایی است که کرونا به فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران اهمیت آن را بیش از گذشته گوشزد کرد. بازاری که به‌یکباره مورد توجه کسب‌وکارهای ریزودرشت قرار گرفت و بازیگران مختلفی برای نقش‌آفرینی وارد آن شدند.

رضا بهمنی، مدیرعامل و مؤسس کارینوتک، متولد سال ۱۳۶۲ است. او کارشناسی سخت‌افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک دارد. ۱۸ سال سابقه کار در حوزه فن‌آوری اطلاعات کشور در سازمان، ارگان‌ها و مجموعه‌های بانکی و ۱۰ سال هم سابقه تدریس دوره‌های فن‌آوری اطلاعات در مراکز و موسسات آموزشی بزرگ کشور باعث شده تا شناخت خوبی از نیازهای زیرساختی حوزه آموزش داشته باشد.

بهمنی در گفت‌وگو با آی‌چیزها از کارینوتک و بازار آموزش آنلاین و آینده آن گفته است.

کارینوتک کی راه افتاده و توسط چه کسانی؟

کارینوتک توسط من و یک فاندر دیگر به‌نام مهندس پدرام بهمنی (برادرم) در اسفند ماه ۹۸ شکل گرفت، هدف از ایجاد این مجموعه برگزاری دوره‌های آموزشی محتلف به صورت آنلاین برای همه افرادی بود که علاقه‌مند به حوزه آموزش هستند.

مشکل همیشگی خود من رفت‌وآمد در ترافیک همیشگی تهران بود، این ایده از سال‌ها قبل در ذهنم وجود داشت ولی با توجه به مشکلات کاری هیچگاه برایم محقق نشده بود. علاقه همیشگی به حوزه آموزش این ایده را در من ایجاد کرد، برای آموزش آنلاین نیاز به زیرساخت‌های مناسبی داشتیم و با بررسی‌های انجام شده در دنیا و البته ایران پلتفرم‌های موردنیاز را شناسایی و شروع به راه‌اندازی کردیم.

با شیوع و همه‌گیری کرونا، نیاز خیلی از مجموعه‌های آموزشی به زیرساخت‌های آموزش آنلاین بیش از همیشه احساس می‌شد و چون ما تیم فنی خوبی داشتیم شروع به فراهم‌سازی این زیرساخت‌ها برای مدارس و کلیه موسسات آموزشی کردیم و چون برای اینکار نیاز به زیرساخت‌های فنی مناسبی بودیم، در این راه شرکت‌ هاست ایران را به عنوان همکار و شریک تجاری در این حوزه انتخاب کردیم.

از آنجایی که بحث آموزش آنلاین از اهداف اصلی ما بود در کنار فروش پلتفرم، اقدام به راه‌اندازی سامانه‌هایی برای برگزار وبینار و همچنین آموزش آنلاین کردیم که به عنوان یک پکیچ خیلی کامل بتوانیم وارد محیط بازار رقابتی بشویم.

خدمات کارینوتک چیست و مشتریان هدف آن را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

خدمات کارینوتک در سه حوزه است:

 • فروش پلتفرم‌های برگزاری آموزش و جلسات آنلاین
 • برگزاری وبینار و یا همان سمینارهای آنلاین
 • زیرساخت برگزاری دوره‌های آموزشی آنلاین و آفلاین برای همه علاقه‌مندان به حوزه آموزش و تدریس

چون ما در سه حوزه مختلف کار می‌کنیم، پس بازار و مشتریان هدف ما هم متفاوت هستند.

 • در حوزه فروش پلتفرم، بازار هدف ما مدارس، موسسات آموزشی، دانشگاه‌ها و هر شرکت و سازمانی که نیاز به برگزاری آموزش آنلاین دارد.
 • در حوزه برگزاری وبینار، بازار هدف ما افراد و یا شرکت‌های‌هایی هستند که می‌خواهند توانمندی، خدمات و یا محصولات خود را برای دیگر افراد معرفی کنند و ما به نحوی برای آنها بازاریابی می‌کنیم.
 • در حوزه زیرساخت برگزاری دورهای آموزش آنلاین، بازار و مشتریان هدف ما مدرسان و یا مراکز آموزشی هستند که در جذب مخاطب و شاگرد، توانمندی کمی ‌دارند و برای برگزاری دوره‌های آنلاین و فروش دوره‌های آفلاین (فیلم‌های از پیش ضبط شده) خود علاوه بر موارد گفته‌شده نیاز به زیرساخت‌ دارند.

بستر ارائه خدمات کارینوتک به چه صورت تعریف شده و سازمان‌ها و نهادها چطور می‌توانند از این خدمات استفاده کنند؟

بستر ارائه‌شده در کارینوتک بسیار ساده و کاربردی طراحی و پیاده‌سازی شده برای اینکه هر شخصی به راحتی بتواند از این امکانات استفاده کند.

برای خرید تنها کافی است متقاضیان به سایت کارینوتک مراجعه و در صفحه اصلی بر روی قسمت تعرفه‌ها کلیک و پلتفرم مورد نیاز خود را خرید کنند. پلتفرم‌های ما به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 • سرویس اشتراکی: این سرویس بسیار مناسب و مقرون به صرفه است و برای افرادی که می‌خواهند به صورت خصوصی آموزش بدهند و یا مجموعه‌ها و آموزشگاه‌هایی که تعداد کاربر کمی ‌دارند مناسب است.

البته این نوع سرویس برای مجموعه‌های تا ۱۰۰۰ کاربر هم مناسب است.

 • سرویس اختصاصی: این سرویس برای مجموعه‌هایی با حداقل ۵۰ کاربر همزمان و یا بزرگ مانند دانشگاه‌ها، مدارس و مراکز آموزشی بزرگ مناسب است.
  این سرویس با نام دامنه اینترنتی و لوگو آن مجموعه ارائه می‌شود و Karinotech تنها از این سرویس پشتیبانی و نگهداری می‌کند و در صورت داشتن نرم‌افزارهای مدیریت آموزش مانند LMS می‌توانند از طریف API سیستم خود را به این پلتفرم‌ها متصل کنند.

و در صورت برگزاری وبینار می‌توانند به آدرس وبینارکده کارینوتک  مراجعه کنند و از قسمت بالای صفحه ثبت‌نام برگزار کننده را انتخاب کرده و پس از ثبت نام وارد پنل کاربری خود شوند و وبینار مورد نظر را تعریف کنند.

پس از پرداخت و پس از تایید محتوای وبینار توسط کارشناسان ما به صورت اتوماتیک اتاق برگزاری وبینار ایجاد می‌شود و تبلیغ وبینار در سایت و فضای مجازی قرار می‌گیرد.

از مزایای خوب برگزاری وبینار در کارینوتک این است که محتوا هیچ وقت پاک نمی‌شود، صفحه معرفی وبینار همیشه در سایت باقی می‌ماند و یک بار به صورت زنده برگزار شده و در صورت درخواست ضبط برگزارکننده، فیلم ضبط می‌شود  و تا مدتی که برگزارکننده علاقه داشته باشد در سرورهای ما نگهداری می‌شود و می‌توان فیلم برگزاری وبینار را به فروش رساند.

ادوب کانکت توسط ما برای اولین بار در ایران نسخه تحت وب آن کاملا فارسی شده و کارینومیت هم نرم افزار بومی‌ خود ما بر پایه بیگ بلوباتن است که توسط همکاران فنی ما بومی‌سازی و فارسی شده است.

در صورت برگزاری دوره آموزشی و جذب شاگرد از طریق آدرس آموزشکده کارینوتک  مدرسان می‌توانند دوره آموزشی خود را ثبت کنند و ما کلیه مراحل تبلیغ دوره و جذب شاگرد و ارائه زیرساخت پلتفرم و حتی فروش فیلم‌های از قبل ضبط شده را انجام می‌دهیم.

محصولات یا سرویس‌های مختلف کارینوتک در حال حاضر و در آینده چه هستند و چه خواهند بود؟

همان‌طور که گفته شد ما در حال حاضر در سه حوزه فروش پلتفرم، برگزای وبینار و پلتفرم برگزاری دوره‌های آنلاین و آفلاین فعالیت و از دو نرم‌افزار و یا پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین و جلسات آنلاین به‌نام‌های ادوبی کانکنت و کارینومیت استفاده می‌کنیم.

ادوب کانکت توسط ما برای اولین بار در ایران نسخه تحت وب آن کاملا فارسی شده و کارینومیت هم نرم افزار بومی‌ خود ما بر پایه بیگ بلوباتن است که توسط همکاران فنی ما بومی‌سازی و فارسی شده است.

سرویس جدیدی که به زودی ارائه می‌شود، نرم‌افزاری شبیه به زوم (zoom) است که برای برگزاری جلسات آنلاین با تعداد دوربین همزمان زیاد، بسیار مناسب است و پس از آن شروع به گسترش زیرساخت‌های لازم برای ارائه خدمات آموزش آنلاین خواهیم کرد.

کارینومیت

بازاری که کارینوتک در آن فعالیت می‌کند چه حجمی‌ دارد؟ رقبا و بازیگران مهم آن چه کسانی هستند و چه آینده‌ای خواهد داشت؟

بازاری که ما در آن فعالیت می‌کنیم بسیار بزرگ و کاربردی است چون بحث آموزش و معرفی خدمات و محصولات از مواردی هستند که در دنیای امروز بسیار مهم و کاردر جهت پیشبرد اهداف یک شخص و یا سازمان می‌باشد.

در موضوع فروش پلتفرم، رقیب ما اسکای روم است و در برگزاری وبینار، ایسمینار و ایوند. اما می‌توانم بگویم در برگزاری آموزش آنلاین با سبکی که داریم عملا رقیبی نداریم. بازار یک بازار چندصد میلیاردتومانی است که تجربه برندهایی چون زوم نشان می‌دهد می‌تواند چندهزار میلیاردتومانی هم بشود.

مهم‌ترین خلاها و کمبودهایی که باعث ورود به این بازار توسط شما شده چه بوده‌اند؟

با توجه به اینکه چند سال تجربه در حوزه آموزش داشتم، همیشه علاقه‌مند بودم همه شهروندان ایرانی از دورترین نقاط هم امکان استفاده از دوره‌های آموزشی را داشته باشند. مثلا یک مدرس توانمندی در شمال کشور بتواند شاگردانی از جنوب و یا هر جای از کشور داشته باشد و یا یک شرکت در یک شهر کوچک بتواند محصولات و یا خدمات خود را برای همه مردم ایران معرفی کند. کارینوتک می‌خواهد چنین امکان‌هایی را در اختیار افراد قرار دهد.

در بحث زیرساخت‌های فنی چقدر می‌توان امیدوار بود سرویس‌هایی چون شما به توسعه آموزش آنلاین کمک کنند و ضعف‌های سیستم‌هایی چون شاد را پوشش دهند؟

واقعیتش زیرساخت‌هایی مثل ما می‌توانند سهم بسیار بسزایی در دوران کرونا و پساکرونا داشته باشند و با برداشتن بسیاری از موانع در حوزه آموزش کمک زیادی به توسعه دانش کشور داشته باشند.

در موضوع فروش پلتفرم، رقیب ما اسکای روم است و در برگزاری وبینار، ایسمینار و ایوند. اما می‌توانم بگویم در برگزاری آموزش آنلاین با سبکی که داریم عملا رقیبی نداریم. بازار یک بازار چندصد میلیاردتومانی است که تجربه برندهایی چون زوم نشان می‌دهد می‌تواند چندهزار میلیاردتومانی هم بشود.

شاد تنها یک نرم افزار مسنجر یا پیام‌رسان است و هیچ یک از امکانات پلتفرم‌های آموزش آنلاین را ندارد و تنها معلم و خانواده‌ها می‌تواند باهم چت و صدای خود را ذخیره و در کانال‌های درسی خود ارسال کنند.

شاد امکاناتی مانند تخته سفید و اشتراک‌گذاری فایل‌های آموزشی و ضبط کلاس را به هیچ عنوان ندارد.

حجم سرمایه‌گذاری‌ها و به طور کلی توجه سرمایه‌گذاران به حوزه آموزش آنلاین را چطور ارزیابی می‌کنید؟

با به شیوع ویروس کرونا تعدادی از مجموعه‌های بزرگ مانند ایرانسل، همراه اول و… در این زمینه شروع به فعالیت کردند ولی آنها همان سرویس‌هایی را ارائه می‌دهند که ما ارائه می‌دهیم. اما ما با هزینه تمام‌شده کمتر می‌توانیم به مجموعه‌های مختلف سرویس‌دهی کنیم.

مهم‌ترین و نزدیک‌ترین برنامه‌های پیش روی کارینوتک چیست؟

مهم‌ترین و نزدیک‌ترین برنامه کارینوتک افزایش پلتفرم‌ها است که بتوانیم بر حسب نوع نیاز به افراد و سازمان‌ها سرویس‌های بسیار متنوعی ارائه دهیم. در این خصوص به‌زودی یک پلتفرم جدید شبیه به نرم‌افزار زوم رونمایی خواهیم کرد و در دو ماه آینده پلتفرم دیگری معرفی می‌کنیم که قابلیت‌های جالب دیگری را ارائه می‌دهد.

1 نظر
 1. مهندس بابک بیگی پور می گوید

  با سلام و عرض احترام وادب خدمت جناب آقای مهندس رضا بهمنی
  مهندس پویایی که علیرغم جوانی با تجربه نیز میباشد .
  با توجه به شناخت بنده از حضرتعالی موفقیتها دور از دسترس نخواهد بود .
  امیدوارم دعای خیر بنده بدرقه راه شما گردد و همچنین ایده های خلاقانه جنابعالی روشنگر راه آینده باشد و بار دیگر شاهد به رخ کشیدن تواناییهای یک جوان مستعد ایران زمین یاشیم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.