آینده ارزرمزها چه خواهد شد؟

گمانه‌زنی‌های خوش‌بینانه‌ای درباره یک میلیون دلاری شدن بیت‌کوین

جان مک‌آفی چندی پیش با جسارتی غیرقابل تصور اعلام کرد: «به دلیل محاسبات غیرعادی ریاضی ارزش هر واحد از بیت‌کوین تا سال آینده به یک میلیون دلار می‌رسد.»

این کارشناس امنیت سایبری ابتدای سال۲۰۱۷ میلادی نیز اعلام کرده بود تا سال ۲۰۲۰ میلادی ارزش هر واحد ارز رمزگذاری شده بیت‌کوین به رقمی معادل ۵۰۰ هزار دلار خواهد رسید و درصورتی که چنین اتفاقی نیافتد کاری خواهد کرد که هیچ کس انتظار آن را نداشته باشد.

این اظهار نظرهای جنجالی مک‌آفی درحالی مطرح شده‌اند که ظاهرا بازار هیچ نشانه‌ای برای رسیدن به این ارزش بیت‌کوین نداشته و به نوعی باعث شده تا وی برای مطرح کردن چنین سخنانی تفسیر دقیقی نداشته باشد.

از سوی دیگر چندی پیش مک‌آفی در یک پیام توییتری اعلام کرد از نظر ریاضی هیچ دلیلی نیست که تا پایان سال ۲۰۲۰ به رقمی معادل یک میلیون دلار نرسیده باشد.

اظهار نظر دوباره مک‌آفی درباره آینده قیمت بیت‌کوین طی ماه‌های گذشته باعث شد که نوسان‌های مثبتی در نرخ هر واحد از این ارز رمگذاری شده ایجاد شود و روند صعودی به خود گرفته باشد. حال اگر از این اظهار نظر جنجالی مک‌آفی بگذریم بد نیست بررسی کنیم واقعا چنین احتمالی وجود دارد؟

بیت‌کوین یک میلیون خواهد شد؟

با توجه به روند ثبت شده از ارزش بیت‌کوین طی سال گذشته میلادی که تقریبا ۸۰ درصد از ارزش خود را به عنوان یک ارز رمگذاری شده از دست داده بوده شاید به نظر خنده‌دار باشد که بگوییم این واحد ارز دیجیتال به یک میلیون دلار خواهد رسید؟

شاید بد نیست به روند صعودی قیمت هر یک واحد بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ میلادی نیم نگاهی داشته باشیم که از ابتدای سال که قیمت هر واحد کمتر از ۱۰۰۰ بود یکباره به رقمی بالاتر از ۲۰ هزار دلار رسید و ثابت کرد برخی از محاسبات ریاضی درباره این ارز دیجیتال صادق نخواهد بود.

این روند در واقع مبنایی بود برای مک آفی که در آن دوره پیش‌بینی که هر واحد بیت‌کوین به رقمی بالاتر از ۵۰۰۰ هزار دلار خواهد رسید و به این دلیل ریاضی احمق است و بعضا می‌تواند اتفاقاتی غیرقابل تصور را دامن بزند.

برهمین اساس با درنظر گرفتن پیش‌بینی جنجالی مک آفی بد نیست توجه داشته باشیم که امروز ارزش هر واحد از ارز دیجیتالی بیت‌کوین تقریبا ۵۲۰۰ دلار است و اگر بخواهیم باور کنیم که قرار است تا کمتر از یک سال آینده این ارز را یک میلیون دلار محاسبه کنیم لازم است هر بیت‌کوین رشدی معادل ۲۰ هزار درصد داشته باشد که بازهم غیر قابل تصور است.

نشانه‌هایی وجود دارد

ونسه کاسارز، مدیرعامل شرکت Xapo و مدیر اجرایی PayPal در این زمینه می‌گوید: «شواهدی وجود دارد که پیش‌بینی مک آفی به واقعیت بپیوندد اما نه در تاریخی که وی پیش‌بینی کرده و براساس برآوردهایی که انجام شده است این اتفاق ممکن است طی ۷ تا ده سال آینده محقق شود.»

کاسارز تاکید می‌کند: «البته این پیش بینی هم تا حدود ۵۰ درصد قابلیت تحقق خواهد داشت و نمی‌توان همه موارد را به صورت قطعی پیش‌بینی کرد به این دلیل که موانع بسیار زیادی در راه استفاده از چنین ارزهایی وجود دارد که می‌تواند معادلات را تغییر دهد.»

او معتقد است به دلیل فقدان خدمات مالی کارآمد و مقرون به صرفه در برخی از مناطق دهکده جهانی احتمالا در آینده نزدیک تقاضا برای استفاده از بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی بالا خواهد رفت که همین روند اثرگذاری قابل توجهی در آینده قیمتی بیت‌کوین و اینگونه ارزها خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت Xapo می‌گوید: «درشرایط فعلی می‌توان قیمت بیت‌کوین را با تعداد دارندگان این ارز دیجیتالی تعدیل کرد که همان ۷ هزار دلار خواهد بود، حالا اگر بخواهیم پیش‌بینی مک‌آفی را بررسی کنیم باید میزان ارز موجود را ثابت نگهداشته ولی تعداد کاربران را چیزی حدود سه میلیارد نفر درنظر گرفت.»

او تاکید کرد: «البته هنوز راه زیادی وجود دارد تا به این مبادله دست یابیم چون فعلا تنها حدود ۷ میلیون نفر کاربر فعال برای این ارز دیجیتالی وجود دارد، اما نباید فراموش کنیم که قبلا اشاره شد فقدان خدمات مناسب بانکی و برخی مشکلات می‌تواند یکباره تعداد کاربران را رشدی تصاعدی بخشد.»

کاسارز در پایان می‌گوید: «رشد قیمت بیت‌کوین در آینده قطعی است اما اگرچه نشانه‌هایی از افزایش تقاضا و صعودی شدن تعداد کاربران وجود دارد اما آنطور که مک‌آفی پیش‌بینی کرده تا سال آینده احتمالا رقم پیش‌بینی شده غیرممکن است مگر اینکه معجزه‌ای رخ دهد.»

منبع: CNN

1 نظر
  1. سعید می گوید

    ممنون از مطالب مفیدتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.