شهر هوشمند در دنیای اینترنت اشیا؛ از ساختمان گرفته تا پارک و خیابان

اینترنت اشیا بدون آنکه منتظر آمادگی ما برای ورود خود باشد مانند موجی سهمگین، زندگی روزمره، فردی و حیات حرفه‌ای ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. از میان تمامی جنبه‌ها، آنچه بیش از هرچیز مصداق بارز این اثرگذاری است پیدایش شهرهای هوشمند است.در چنین شهرهایی نیز مانند شهرهای معمولی هم ساختمان وجود دارد، هم پارک و هم خیابان. راهکار‌های متعددی در زیر چتر اینترنت اشیا برای تقویت شهرهای هوشمند وجود دارد. این راه حل‌ها برای تسهیل دسترسی به شهر، افزایش ایمنی شهروندان، کاهش هزینه‌ها، حل مسائل مربوط به محیط زیست و بهبود استانداردهای زندگی طراحی شده‌اند. آنچه در ادامه می‌خوانید، اجزای یک شهر هوشمند را تشکیل می‌دهند که در زیر سایه فناوری‌های مرتبط با اینترنت اشیا فرایند هوشمندسازی جهان را سرعت‌ می‌بخشند:

ساختمان‌های هوشمند

اگر می‌خواهید شهرهای خود را هوشمند سازید، باید ساختمان‌های هوشمند داشته باشید. اینترنت اشیا با معرفی ساختمان‌های هوشمند زندگی روزمره ما را دستخوش تغییر می‌کند. این ساختمان‌ها با شیوه زندگی افرادی که در آنجا کار یا زندگی می‌کنند، سازگاری بهتری دارند. ساختمان‌های هوشمند امکان کنترل متمرکز بر جنبه‌های متفاوت محیط را شامل مدیریت امنیت، سرمایش و گرمایش، روشنایی، مصرف انرژی و موارد مشابه فراهم می‌کنند.

پارک هوشمند

مشکلات ناشی از پیدا کردن یک جای پارک در یک شهر شلوغ می‌تواند به اضطراب و تشویش فراوان بیانجامد، به ویژه هنگامی که عجله هم داشته باشیم. اما، اینترنت اشیا یک راه هوشمندانه برای حل این مشکلات ارائه می‌دهد؛ پارکینگ هوشمند. پارکینگ هوشمند شاید محبوب‌ترین راهکار و مزیت اینترنت اشیا برای یک شهر هوشمند به حساب آید. شهرهای زیادی در سراسر جهان از تراشه‌ها و سنسورها برای شناسایی تعداد اتومبیل‌‌ها در پارکینگ‌ها و تخمین تعداد جاهای خالی استفاده می‌کنند‌. اگر شما برای خرید در یک مکان خاص یا یک ناهار خانوادگی بیرون بروید، وجود اپ‌های هوشمند که بر اساس همین چارچوب کار می‌کنند می‌توانند مکان‌های پارکینگ مناسب را به شما پیشنهاد کنند.

شهر هوشمندمدیریت پسماند

بی‌تردید، مدیریت پسماند یک معضل بزرگ جهانی است. بسیاری از شهرها در سراسر دنیا به دنبال روش‌های نوآورانه برای مقابله با زباله و ضایعاتی هستند که روزانه تولید می‌گردند.

با توجه به افزایش جمعیت، مقدار تولید زباله روز به روز در حال افزایش است. در نتیجه، شهرها مجبور به ادغام راه‌حل‌های اتوماتیک برای مدیریت زباله‌های رو به افزایش می‌شوند. راه‌حل‌های هوشمند مانند بهینه‌سازی کامیون‌های جمع‌آوری، کاستن هوشمند از زباله‌های تولیدی، مسیرهای زیرزمینی برای دفع زباله خانگی و سیستم‌های مدیریت زهکشی پیشرفته در حال حاضر درشهرهای زیادی محبوب هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مدیریت آب در شهر هوشمند

مدیریت آب هوشمند، شرایط را برای رصد آلودگی، کنترل کیفیت، تشخیص نشت، تعمیر و نگهداری و موارد مشابه امکان‌پذیر می‌سازد و شهروندان می‌توانند اطمینان حاصل کنند که آب کافی برای مصرف در دسترس دارند. همچنین به تأمین کنندگان کمک می‌کند تا حجم آب مصرف شده توسط ساکنان را تعیین کنند.

این چالش در مقیاس جهانی ترسناک به نظر می‌رسد. بسیاری از جوامع در سرتاسر جهان نه تنها با مشکل زیرساخت‌های سنتی آب، بلکه با خدمات تیمار وتصفیه آب هم دست و پنجه نرم می‌کنند. از این رو، اجرای راهکارهای هوشمند تأمین آب اهمیتی دوچندان یافته است.

پایش هوشمند

نظارت هوشمند مانند دوربین‌های IP، حفاظت از مناطق مختلف شهری، هشدارهای جاسوسی و نظارت هوشمند می‌تواند درجه امنیت خیابان‌ها را با اطمینان بالایی حفظ کند، آن هم بدون نیاز به حضور مستقیم نیروهای پلیس و به صورت غیر محسوس.

با توجه به وجود مشکلاتی مانند افزایش نرخ بزهکاری در جوامع رو به پیشرفت، پایش هوشمند مسأله‌ای بسیار مهم تلقی می‌شود. وجود چنین تجهیزاتی می‌توانند به کاهش مشکلات این‌چنینی و کاهش آمار جرم کمک کنند و از تصادفات رانندگی تا میزان زیادی بکاهند.

مترجم: بابک جمالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.