امپراطوری آریا هافینگتون چطور ساخته شد

سرانجام هافینگتن‌پست با رفتن هافینگتن از دنیای رسانه چه می‌شود؟

شاید بگویید پدرش مطبوعاتی بوده. بله، در جنگ جهانی دوم، در طول اشغال یونان به دست آلمان نازی، روزنامه‌ای زیرزمینی درمی‌آورد. دستگیرش کردند و بردند به اردوگاه کار اجباری. تا آخر جنگ هم آنجا بود. اما خود آریانا هافینگتن که حالا ۶۵ ساله است می‌گوید بیشتر مدیون مادرش بوده.

برای مثال آن روز که در یک مجله عکس دانشگاه کمبریج را دید و گفت می‌خواهد آنجا درس بخواند، همه خندیدند جز مادرش که پی‌اش را گرفت، پول قرض کرد تا به انگلیس بروند و به دخترش فهماند که حتی اگر موفق نشود مهم نیست. هرچند او موفق شد از گرتون کالج کمبریج در رشته اقتصاد فارغ‌التحصیل شود.

سقف بلند آرزوهایش انگار ریشه در طبیعت او دارد. اوایل کارش هم دوست داشت نویسنده قدری شود اما پول که در بساط نداشت هیچ، کوهی از نامه‌های مخالفت ناشران با چاپ کارهایش هم جمع کرده بود. قرض گرفت، کتاب اولش را چاپ کرد، خوب هم فروخت اما باز ۳۶ ناشر کتاب دومش را رد کردند. ولی از پا ننشست و حالا ۱۵ کتاب دارد که آخری انقلابی در خواب نام دارد.
شهرت آریانا هم حتی ربطی به نام فامیلی که از پدر به ارث برده ندارد؛ استاسینوپولوس.

یازده سال پیش که هافینگتن‌پست پا گرفت کسی فکر نمی‌کرد رسانه‌ای آنلاین چنین موفقیت‌هایی کسب کند. هنوز یک هفته از رونمایی هافینگتن‌پست نگذشته بود که بهترین وبلاگ‌نویسان دنبالش می‌آمدند. حالا تحریریه‌اش بیش از ۵۰ پرسنل ثابت دارد و ۴ هزار نفر بلاگر معروف و گمنام مجانی به این سایت مطلب می‌دهند فقط برای اینکه بهتر دیده شوند.

سال ۱۹۸۰ از لندن به نیویورک رفت. ۱۹۸۶ با مایکل هافینگتن ازدواج کرد و رفت به واشنگتن. این وسط دو کتاب نوشت؛ یکی زندگی‌نامه پیکاسو و دیگری درباره جستجوی غریزی معنا. سال ۲۰۰۳ باز هم بلندپروازی کرد و شکست خورد. نامزد مستقل فرمانداری کالیفرنیا بود، پستی که درنهایت به آرنولد شوارتزنگر رسید. چیزی که آریانا یاد گرفت اهمیت اینترنت بود. بخش اعظم پول تبلیغات کمپینش را آنلاین جمع‌آوری کرده بود؛ حدود یک میلیون دلار.

شاید برایتان جالب باشد
کارآفرینی کنار رودخانه

بعد از انتخابات ۲۰۰۴ آمریکا، که یک‌بار دیگر بوش را راهی کاخ سفید کرد، در جلسه‌ای شرکت کرد درباره نقش رسانه در انتخابات و همان‌جا با کن لرر آشنا شد، کسی که شریک او شد تا پُست را پایه‌گذاری کند.
یازده سال پیش که هافینگتن‌پست پا گرفت کسی فکر نمی‌کرد رسانه‌ای آنلاین چنین موفقیت‌هایی کسب کند. هنوز یک هفته از رونمایی هافینگتن‌پست نگذشته بود که بهترین وبلاگ‌نویسان دنبالش می‌آمدند. حالا تحریریه‌اش بیش از ۵۰ پرسنل ثابت دارد و ۴ هزار نفر بلاگر معروف و گمنام مجانی به این سایت مطلب می‌دهند فقط برای اینکه بهتر دیده شوند.

او سر پیری دنبال شروعی تازه است. پنج‌شنبه‌ای که گذشت در نامه‌ای خطاب به کارکنان هافینگتن‌پست نوشت از سمت سردبیری این سایت استعفا داده و می‌خواهد روی پروژه جدیدش، Thrive Global، که استارت‌آپی در زمینه بهداشت و سلامت است کار کند.

افتخار کم‌نظیر هافینگتن‌پست هم جایزه پولیتزری است که سال ۲۰۱۲ گرفت. سال قبلش AOL این نشریه اینترنتی را ۳۱۵ میلیون دلار خریده بود. وقتی وریزون با ۴/۴ میلیارد دلار AOL را خرید همه نگران بودند که آریانا از هافینگتن برود. همین شد که سال ۲۰۱۵ قراردادی چهارساله با او امضا کردند تا در سمت مدیرمسئول و سردبیر ابقا شود.

اما او سر پیری دنبال شروعی تازه است. پنج‌شنبه‌ای که گذشت در نامه‌ای خطاب به کارکنان هافینگتن‌پست نوشت از سمت سردبیری این سایت استعفا داده و می‌خواهد روی پروژه جدیدش، Thrive Global، که استارت‌آپی در زمینه بهداشت و سلامت است کار کند. «کاملا انتظار داشتم که بتوانم همزمان با توسعه Thrive Global همچنان به مدیریت هاف‌پست ادامه دهم اما معلوم شد که این تصور یک توهم است چون Thrive از ایده به واقعیتی با چندین سرمایه‌گذار، پرسنل و دفتر تبدیل شد.» گویا در قراردادش بندی بوده که به او اجازه می‌دهد در صورتی که استارت‌آپی راه بیندازد، استعفا کند. «یکی از اصول Thrive تشخیص زمان شروع یک فصل تازه است و آن زمان برای من فرا رسیده.»
خودش هافینگتن‌پست را روزنامه می‌داند و معتقد است شاید تعدادشان کم شود اما منقرض نمی‌شوند. هافینگتن‌پست با رفتن هافینگتن از دنیای رسانه کم می‌شود؟

ترجمه: فریبا عوض‌زاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.