ارز دیجیتال یا رمز ارز – راهنمای جامع آشنایی با کریپتو کارنسی

عصر حاضر، عصر دیجیتال است و همه کارهایی که در آن صورت می‌گیرد، به صورت دیجیتالی است. در حال حاضر بازاریابی، نوع پرداخت، روش کار و بسیاری از مسائل به صورت دیجیتالی درآمده است. یکی از مواردی که دارد مسیر خود را به سمت دیجیتالی شدن طی می‌کند، ارز دیجیتال یا همان رمز ارز است. ارز رمزنگاری ‌شده یا همان ارز دیجیتال بسیار ارزشمند و بنیادی است و بسیاری از متخصصان و تحلیلگران مالی بر این باور هستند که رمز ارز مبنا، پایه و اساس تجارت و معاملات در آینده خواهد بود.

ارزش و اهمیت مبحث ارز دیجیتال یا رمزارز ما را بر آن داشت که یک مقاله جامع در این زمینه تهیه کنیم و آن را در اختیار شما قرار دهیم. در این مقاله مباحث زیر را مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد:

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا هر کدام از مباحث بالا را یکی پس از دیگری بررسی کنیم.

رمزارز یا ارز دیجیتال چیست؟

رمزارز یا ارز دیجیتال که ترجمه کلمه Cryptocurrency است، در حقیقت نوعی ارز یا پول اینترنتی هستند که با استفاده از فناوری رمزنگاری یا Cryptography رمزگذاری می‌شوند. درست است که این پول‌ها اینترنتی هستند و به هیچ عنوان ماهیت فیزیکی ندارند ولی از هر نظر به پول‌های رایج شباهت دارند. با استفاده از این پول‌ یا رمزارز می‌توانید به سفر بروید، کالا و خدمات خریداری کنید و کارهای مورد علاقه خودتان را انجام دهید.

گفتنی است که روند کار با رمزارز مانند کارت بانکی و پول‌های رایج نیست بلکه روند خاص خودش را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این ارزهای دیجیتال دارند در سراسر دنیا محبوبیت و اعتباری که شایسته آن هستند را کسب می‌کنند و شرکت‌های مختلفی از جمله برخی از شرکت‌های ایرانی دارند تلاش می‌کنند که بسترهای لازم برای استفاده از رمزارز برای مبادلات و خرید کالا را فراهم کنند.

ارزهای دیجیتال با استفاده از یک بستر یا فناوری به نام بلاک‌چین کار می‌کنند. بلاک‌چین در واقع یک فناوری غیرمتمرکز است که در کامپیوترهای مختلفی قرار دارد و معاملات و تراکنش‌ها را مدیریت، ثبت و ضبط می‌کند. بخشی از مزیت این فناوری مربوط به امنیت بالایی است که دارد.

آمار و ارقام مربوط به کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال نشان می‌دهد که بیش از ۲۲۰۰ ارز دیجیتال مختلف به صورت عمومی مبادله می‌شود. اگر به روند فعالیت‌های جامعه نگاهی بیندازید خواهید دید که ارزهای دیجیتال در حال گسترش و توسعه هستند و ارزش آن‌ها هر روز بیشتر می‌شود.

در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که ارزش کلیه رمزارزهای موجود در جهان، ۲۴۶ میلیارد دلار بوده و ارزش کلیه بیت‌کوین‌ها که مهم‌ترین و متداول‌ترین رمزارز در جهان محسوب می‌شود در آن زمان ۱۳۶ میلیارد دلار برآورده شده است.

چند نکته مهم

 • یکی از نکات مهم در مورد ارزش رمزارز یا ارز دیجیتال این است که هیچ تفاوتی با ارزش دلار آمریکا ندارد. به این معنا که شاید خبری از اسکناس یا سکه نباشد ولی ارزش ارز دیجیتال به هیچ عنوان زیر سوال نمی‌رود.
 • ارزهای دیجیتال تحت حمایت هیچ دولتی نیستند و توسط هیچ بانک دولتی صادر نمی‌شوند. البته ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین و در کیف پول مخصوص که توسط یک شرکت ایجاد می‌شود، ذخیره می‌شوند و اگر تحت هر شرایطی آن شرکت هک شد یا به مشکلی برخورد دولت‌ها پاسخ‌گویی کافی را نخواهند داشت.
 • ارزش رمزارز به صورت مداوم تغییر می‌کند و ارزش این ارزها لحظه‌ای است. ممکن است یک رمزارز الآن ۱۰۰۰ دلار و فردا ۵۰۰۰ دلار و برعکس ارزش داشته باشد. اگر ارزش آن کاهشی شد، هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره برگردد.

ارز دیجیتال چگونه کار می کند

ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

رمزارز برای نقل و انتقال از یک فناوری غیرمتمرکز یا غیرمرکزی استفاده می‌کند. این پول‌های دیجیتال در یک دفتر ثبت عمومی که بلاک‌چین نام دارد ذخیره می‌شود. این دفتر ثبت عمومی سوابق کلیه تراکنش‌ها را در خود دارد. این ارزها با استفاده از قدرت کامپیوتر و حل مسائل پیچیده ریاضی تولید می‌شود و توسط صرافی‌های مخصوص خرید و فروش می‌شوند.

تاریخچه بیت کوین

پیشینه رمز ارز یا ارز دیجیتال به چه زمانی برمی‌گردد؟

در دهه ۱۹۹۰ میلادی تلاش‌های زیادی برای طراحی و ساخت ارز دیجیتال یا رمزارز صورت گرفت. این تلاش‌ها با سیستم‌هایی مانند فلوز و بینز انجام می‌شد ولی متأسفانه این کوشش‌ها به دلایل مختلفی مانند کلاهبرداری، مشکلات مالی و حتی اصطکاک بین  کارمندان شرکت‌ها و رئیس‌ها شکست می‌خورد.

جالب است که تمام این سیستم‌ها از روش شخص ثالث مورد اعتماد استفاده می‌کردند؛ به این معنا که  شرکت‌هایی که پشت این سیستم‎ها بودند، معاملات و تراکنش‌ها را تأیید و تسهیل می‌کردند. وقتی این شرکت‌ها شکست خوردند، سیستم پول دیجیتال مدتی رها شد؛ زیرا همه تصور می‌کردند که نمی‌تواند متداول شود و مردم آن را نخواهند پذیرفت.

اوایل سال ۲۰۰۹ بود که یک برنامه‌نویس ناشناس یا گروهی از برنامه‌نویسان تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو رمزارز بیت‌کوین را معرفی کردند. ساتوشی این ارز دیجیتال را به عنوان یک سیستم پول الکترونیک همتا به همتا معرفی کرد و اعلام کرد که این ارز دیجیتال کاملاً غیرمتمرکز است؛ به این معنا که هیچ سرور یا نرجع کنترل‌کننده مرکزی در کار نیست. این مفهوم شباهت زیادی به شبکه‌های اشتراک‌گذاری همتا به همتا دارد.

در حال حاضر ۵۰ درصد از بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت‌کوین است و به همین خاطر این ارز را پادشاه کریپتوکارنسی‌ها معرفی می‌کنند. اخیراً شاهد معرفی ارزهای دیجیتال مختلف به بازار هستیم که چون همه این رمزارزها بعد از بیت‌کوین به بازار آمد به آن‌ها آلت‌کوین گفته می‌شود.

چرا ارزهای دیجیتال در دنیای امروز اهمیت دارند؟

قصد داریم در این بخش به دلیل اهمیت این ارزهای دیجیتال اشاره کنیم و بگوییم که چرا رمزارز در دنیای امروز این قدر معروف و متداول شده است:

 • مدافعان ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین بر این باور هستند که تمام تراکنش‌ها و معاملات در آینده با استفاده از رمزارز صورت می‌گیرد و به همین خاطر اکنون برای خرید آن‌ها تلاش می‌کنند. آن‌ها می‌گویند ارزش این ارزهای در آینده خیلی بیشتر از الآن می‌شود. پس باید هر چه سریع‌تر اقدام به خرید این ارزها کرد.
 • مدافعان و علاقمندان به این نوع ارزها بر این باور هستند که رمزارزها در آینده نه‌چندان دور بانک‌های مرکزی را از مدیریت منابع مالی کنار خواهند زد. از طرفی ارزش پول‌های رایج جهان به خاطر تورم و مشکلات اقتصادی روز به روز کمتر می‌شود.
 • برخی از مدافعان رمزارز طرفدار و حامی بلاک‌چین، فناوری پشت ارزهای دیجیتال هستند؛ زیرا این فناوری کار پردازش غیرمتمرکز و سیستم ثبت و ضبط را انجام می‌دهد و نسبت به سیستم‌های پرداخت سنتی امن‌تر است.
 • برخی از معامله‌گران علاقه عجیبی به رمزارز دارند؛ زیرا می‌دانند که ارزش این ارزها در آینده بیشتر می‌شود و ارزهای موجود در بلندمدت ارزش خودشان را از دست خواهند داد.

قیمت بیت کوین

کاربردهای رمز ارز برای بشریت

ارزهای دیجیتال کاربردهای مختلفی دارند و با این کاربردهای خود، خدمات زیادی به بشریت ارائه می‌دهند. در ادامه این بخش از مقاله می‌خواهیم به کاربردهای مختلف کریپو کارنسی ‌ها اشاره کنیم:

 • خرید کالاهای مختلف: در گذشته خیلی سخت می‌توانستیم از ارزهای دیجیتال برای خرید کالاهای مختلف استفاده کنیم ولی امروز اوضاع فرق کرده است و همه فروشگاه‌ها تلاش می‌کنند که این ارزها را بپذیرند.
 • سرمایه‌گذاری: بسیاری از سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بر این باور هستند که ارزهای دیجیتال بهترین فرصت سرمایه‌گذاری هستند. این ارزها در آینده رشد چشمگیری را تجربه می‌کند و به همین خاطر ذخیره آن‌ها می‌تواند سود بالایی به همراه داشته باشد. بیت‌کوین که معروف‌ترین ارز دیجیتال به حساب می‌آید که به صورت سالانه رشد بسیار بالایی دارد.
 • استخراج: در حال حاضر ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال درآمد خوبی برای ماینر ها دارد. افرادی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند، بیشترین نقش را در شبکه کریپتوکارنسی ایفا می‌کنند. ماینینگ به تنهایی نوعی سرمایه‌گذاری است. ماینرها از تجهیزات کامپیوتری استفاده می‌کنند و این تجهیزات با حل مسائل پیچیده ریاضیاتی به ارزهای دیجیتال دست پیدا می‌کنند.

ارزهای دیجیتال معروف

معروف‌ترین و متداول‌ترین ارزهای دیجیتال بازار

 • بیت‌کوین: این رمزارز اولین ارز دیجیتالی است که به بازار عرضه کرد.
 • اتریوم: یک ارز قابل برنامه‌ریزی مبتنی بر تورینگ است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که فناوری‌ها و برنامه‌های توزیع‌شده مختلفی بسازند که با بیت‌کوین کار نمی‌کند.
 • ریپل: ارز دیجیتال آن با نماد XRP شناخته می‌شود. این ارزتوسط شرکت ریپل ساخته شده است. این ارز استخراج نمی‌شود. از مزایای این ارز می‌توان به سرعت تراکنش بالا و کارمزدهای پایین آن اشاره کرد. در صورتی که این ارز را در اختیار داشته باشید می‌توانید چند میلیارد پول را در چند ثانیه و با چند دلار کارمزد جابجا کرد.
 • بیت‌کوین کش: بیت‌کوین کش هم مانند بیت‌کوین روی بستر بلاک‌چین کار می‌کند و در واقع یک شاخه از بیت‌کوین محسوب می‌شود. این ارز دیجیتال خودش را یک پول نقد الکترونیکی همتا به همتا معرفی می‌کند که در سال ۲۰۱۷ متولد شد. مشکل کند بودن تراکنش‌های بیت‌کوین و بالا بودن کارمزد باعث شکل‌گیری بیت‌کوین کش شد.
 • NEM: ارز دیجیتال نم از یک سیستم اجماع جدید به نام اثبات اهمیت بهره می‌گیرد. الگوریتم اثبات اهمیت باعث کاهش کارمزدها، افزایش سرعت تراکنش‌ها، عدم هدررفت انرژی و شفافیت کامل می‌شود. NEM مخفف جنبش اقتصادی نوین است.
 • لایت‌کوین: لایت‌کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که هدف آن بالا بردن سرعت تراکنش و کاهش کارمزد است. لایت‌کوین بر پایه بلاک‌چین فعالیت می‌کند. تراکنش‌های لایت‌کوین چهار برابر سریع‌تر از بیت‌کوین است. خالق این رمزارز یک جوان چینی‌الاصل به نام چارلی لی است.

ارزهای دیجیتال دیگری هم مانند IOTA، NEO، Dash، Qtum، Monero و Ethereum Classic وجود دارد و هر روز ارزهای دیجیتال جدیدی وارد بازار می‌شود. هدف این ارزهای دیجیتال آن است که بتواند به عنوان پول رایج مورد استفاده قرار گیرد.

خرید بیت کوین

شیوه خرید و ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال یا رمزارز برخلاف اکثر ارزهای سنتی، دیجیتالی هستند و رشو خرید و ذخیره‌سازی آن‌ها با ارزهای سنتی به صورت کامل فرق می‌کند. از نگاه تکنیکال و فنی، امکان ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال وجود ندارد. یک کلید اختصاصی وجود دارد که با استفاده از آن تراکنش‌هایی لازم است امن باشد را انجام می‌دهید.

در واقع یک کیف پول مجازی برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید رمزارز را ذخیره کنید. برخی از افراد اطمینانی به فضای آنلاین ندارند و ترجیح می‌دهند ارزهای دیجیتال خودشان را در یک کیف پول دیجیتال فیزیکی یا سخت افزاری جای دهند. برای این دسته از کاربران هم یک راهکار وجود دارد.  آن‌ها می‌توانند از کیف پول‌های سرد یا آفلاین استفاده کنند تا هیچ ارتباطی با فضای مجازی و آنلاین نداشته باشند.

وقتی صحبت از خرید رمزارز یا ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین به میان می‌آید راه‌های گوناگونی برای این کار وجود دارد. این کار را می‌توان از راه‌های مختلفی از جمله صرافی ارز دیجیتال، خودپرداز بیت‌کوین، گیفت کارت، صندوق‌های سرمایه‌‎گذاری و غیره انجام داد.

بیت کوین ممنوع

چه کشورهایی از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند؟

در این بخش از مقاله قصد داریم لیستی از کشورهایی ارائه دهیم که استفاده از بیت‌کوین در آن‌ها قانونی یا غیرقانونی است. همان‌طور که می‌دانید بانک‌های مرکزی و دولت‌ها هیچ نقشی در استخراج و عرضه بیت‌کوین ندارند و به همین خاطر امنیت آن را هم از هیج لحاظ ضمانت نمی‌کنند.

۱- کشورهای جهان نسبت به استفاده رمزارز بیت‌کوین سه موضع و سیاست مختلف اتخاذ کردند:

۲- یک دسته از کشورها بیت‌کوین را به سختی یا آسانی رسمی و قانونی اعلام کردند

۳- یک دسته دیگر از کشورها اعلام کردند که استفاده و استخراج بیت‌کوین از هر جهت غیرقانونی استیک دسته از کشورها هم تصمیم گرفتند سکوت اختیار کنند تا هم مسئولیت عوارض این ارزها را به عهده نگیرند و هم دست افراد را برای استفاده از این فناوری نوین باز بگذارند.

کشورهایی که بیت‌کوین را قانونی اعلام کردند کشورهایی که بیت‌کوین را غیرقانونی اعلام کردند
ایالات متحده آمریکا چین
کانادا عربستان سعودی
استرالیا ویتنام
اتحادیه اروپا بولیوی
ژاپن کلمبیا
روسیه اکوادور
هند افغانستان
سنگاپور بنگلادش
تایلند قطر

 

آینده رمزارز

آینده رمز ارز یا ارزهای دیجیتال چندان مبهم و غیر قابل پیش‌بینی نیست. رشد و پیشرفت ارزهای دیجیتال خیلی خوب نشان می‌دهد که این ارزها در آینده چه تغییر خواهد کرد. ما برای صحبت در مورد آینده رمزارز قصد داریم از جملات و گفته‌های بزرگان اقتصاد، کسب و کار، فناوری و کارآفرینی استفاده کنیم:

ارز دیجیتال از نگاه بیل گیتس

 

رمز ارز از نگاه بیل گیتس، هم‌بنیانگذار مایکروسافت

« بیت‌کوین واقعاً هیجان انگیز است؛ زیرا نشان می‌دهد که تا چه حد می‌تواند ارزان باشد. بیت‌کوین بهتر از پول است چون مجبور نیستید که به صورت فیزیکی آن را به خود حمل کنید. همچنین برای تراکنش‌های بزرگ، پول چندان جالب و خوشایند نیست. »

 

ریچارد-برنسون

 

رمز ارز از نگاه ریچارد برنسون، بنیانگذار شرکت ویرجین و بیش از ۴۰۰ کسب و کار دیگر

« فکر می‌کنم که مفید واقع شود. ممکن است ارزهای دیگری مانند ارز دیجیتال بیت‌کوین وجود داشته باشد که بهتر از این باشد. در هر حال صنعت بزرگی حول بیت‌کوین وجود دارد. برخی از افراد با بیت‌کوین ثروتمند شده و برخی دیگر ثروت خود را با آن از دست داده‌اند. این ارز خیلی بی‌ثبات است ولی مردم می‌توانند از نوسانات هم پول دربیاورند. »

 

اَل-گور

 

رمز ارز از نگاه اَل گور، معاون اسبق رئیس جمهور آمریکا در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون

« اگر ارز بیت‌کوین از یک ارز به پول رایج و نقد تبدیل شود، قطعاً باید قوانین و مقررات لازم برای آن وضع شود. من فکر می‌کنم که این واقعیت در دنیای بیت‌کوین به چشم می‌خورد و در آن یک الگوریتم جایگزین عملکرد دولت می‌شود، واقعاً جالب و جذاب است. »

 

 

رمز ارز از نگاه اریک اشمت، رئیس اجرایی گوگل

« بیت‌کوین یک دستاورد رمزنگاری قابل توجه است. توانایی ایجاد چیزی که در دنیای دیجیتال قابل کپی نباشد، ارزش زیادی دارد. بسیاری از کارآفرینان پایه و اساس کسب و کار خودشان را روی ارزهای دیجیتال بنا می‌کنند. »

 

 

رپیتر تیل

 

رمز ارز از نگاه رپیتر تیل، هم‌بنیانگذار پی‌پال

« پی‌پال این هدف را داشت که یک ارز جدید خلق کند ولی برای این کار موفق نشدیم و تنها توانستیم یک سیستم پرداخت جدید به وجود بیاوریم. من بر این باور هستم که بیت‌کوین در نوع خودش به عنوان ارز جدید موفق بوده است ولی لازم است یک سیستم پرداخت هم برای آن ساخته شود؛ زیرا استفاده از این ارز خیلی مشکل است و این بزرگ‌ترین چالشی است که بیت‌کوین با آن روبرو است. »

در این بخش تلاش کردیم به سخنان چند تن از بزرگان اشاره کنیم. همان طور که مشاهده می‌کنیم تمامی این افراد که همگی بزرگان عرصه کسب و کار و صنعت خودشان هستند، نسبت به ارز دیجیتال نظر مثبت و مساعد دارند. این نظرات نشان می‌دهد که سازندگان و طراحان ارزهای دیجیتال به زودی اشکالات را بیش از پیش برطرف می‌کنند تا این ارزها خیلی زود وارد چرخه زندگی عادی انسان‌ها شود و نقشی مهم و موثر را برای بشریت ایفا کند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعاتی کامل جهت آشنایی شما با رمزارز یا ارزهای دیجیتال ارائه دهیم. رمز ارزها نقشی مهم و اساسی در آینده تجارت و اقتصاد جهانی دارند و می‌تواند شکل و نوع مبادلات را به صورت کامل متحول کنند. با مطالعه این مقاله می‌‎توانید تشخیص دهید که چه آینده‌ای در انتظار این پول‌های دیجیتال خواهد بود و با سرمایه‌گذاری روی این نوع ارز به احتمال زیاد یک سرمایه‌گذاری موفق را تجربه خواهید کرد. فرصت‌های زیادی پیش روی کسانی که تمایل دارند در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت کنند وجود دارد. کافی است که نگاهی به دور و بر خودشان بیندازند و این فرصت‌های ناب را ببینند.

۳ نظرات
 1. […] این پادشاه رمزارزها چطور برای قدرتمندترین پول جهان یعنی دلار شاخ و شانه […]

 2. غلامپور می گوید

  جالب بود و اطلاعات خوبی گرفتم.اگر با خودمان فکر کنیم که۲۰۰ ، ۳۰۰ سال پیش مردم چگونه معامله می کردند و طی چه مراحلی همه جوامع به پول فلزی و اسکناس رسیدیم درک اینکه ارز دیجیتال هم این مراحل را در آینده طی خواهد کرد قابل فهم می شود.ایا باید خودمان آماده کنیم برای حذف اسکناس در آینده؟

 3. Behyad Karimi Naseri می گوید

  سپاس ، فراوون یاد گرفتم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.