تشدید موانع دولتی بر سر راه استخراج بیت‌کوین

همه آنچه باید از پیش‌نویس مصوبه هیئت‌وزیران درباره استخراج رمزارزها بدانید

هم باید از وزارت صمت مجوز استخراج بگیرید، هم وزارت نیرو و اداره استاندارد دستگاه‌های ماینینگ شما را تایید کند، هم برق تجدیدپذیر استفاده کنید و هم اطلاعات‌تان در سامانه وزارت ارتباطات ثبت شود تا بتوانید بیتکوین یا هر رمزارز دیگری استخراج کنید. این خلاصه پیش‌نویس مصوبه هیئت وزیران درباره این صنعت است!

از این رو می‌توان گفت با رویکردی که دولت جدید در مواجهه با رمزارزها اتخاذ کرده استخراج رمزارزها توسط بخش خصوصی عملاً غیرممکن یا بسیار سخت خواهد شد. این موضوع را می‌شود در پیش‌نویس مصوبه هیئت‌وزیران که چند روز پیش در رابطه با استخراج رمزارزها در کشور به جریان افتاده است به‌وضوح دید. پیش‌نویسی که احتمالا اگر نهایی و اجرا شود فرصت‌های درآمدزایی صنعت ماینینگ را از بخش خصوصی بگیرید و راه را برای شبه‌دولتی‌ها و خصولتی‌ها برای عرض اندام بیشتر در این حوزه بیشتر باز کند.

چه نهادهایی متولی استخراج رمزارز می‌شوند؟

در ماده نخست این پیش‌نویس آمده است: «هرگونه فعالیت مربوط به فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده (رمزارزها) اعم از واردات، تولید، فروش، نصب تجهیزات و سایر خدمات مربوطه و همچنین استخراج رمزارز ممنوع است مگر با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت).» بر این اساس فعالیت در حوزه رمزارز باید با مجوز وزارت صمت انجام شود و هرگونه مجوز فعالیت که توسط وزارت صمت صادر شود باید به تائید وزارت نیرو نیز برسد. در تبصره دوم این ماده همچنین تصریح‌شده که واردات، تولید، فروش تجهیزات استخراج رمزارز توسط دارندگان مجوز قانونی با رعایت مفاد ماده نخست و صرفاً از طریق ثبت در سامانه جامع تجارت مجاز است و در صورت تخلف مجوز باطل می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.