رشد بلاک‌چین‌ در سال‌ جاری

روندی که همه باید درباره بلاک‌چین‌ها بدانند

اگرچه سال گذشته میلادی در واقع مسیری ناهموار برای بلاک‌چینی‌ها و ارزهای دیجیتال بود اما نباید فراموش کنیم که هنوز این فناوری‌ نوین پتانسیل‌های بسیار بزرگی برای کسب‌وکارها و زندگی روزمره ساکنان زمین به حساب می‌آید.

طی این دوره، فناوری بلاکچین به خصوص در زمینه ارزهای دیجیتال نزول بسیار زیادی را تجربه کرد؛ بیت‌کوین به عنوان اصلی‌ترین ارز دیجیتال آنقدر نزول قیمت به خود دید که بسیاری معتقد بودند اغلب طرح‌های پایلوت در این زمینه قابلیت اجرایی شدن ندارد.

در همین زمان، برخی از بازیگران اصلی این حوزه مانند IBM و Walmart همچنان برای اجرای پروژه‌های بزرگ‌تر برنامه‌ریزی می‌کردند، چون می‌دانستند برای انجام امور مالی با اطمینان‌ بالاتر نیازمند استفاده از فناوری‌های نوآورانه‌ای همچون بلاک‌چین‌ خواهند بود.

به همین دلیل بد نیست به ۵ پیش‌بینی درباره آینده بلاک‌چین‌ در سال جاری توجه داشته باشیم که این فناوری‌ها اگرچه آرام، اما درحال رشد و رونق هستند.

وقتی دو شرکت بزرگ و معتبر بین‌المللی وال‌مارت و آمازون درحال استفاده از فناوری بلاک‌چین ‌هستند طی سال جاری می‌توانیم ارزش واقعی آن را تجربه کنیم نه اینکه نگران آینده بلاک‌چین‌ باشیم.

اطمینان‌بیشتر؛ کلاهبرداری و جرم کمتر

به طور کلی نباید فراموش کنیم هرفناوری تازه‌ای که به بازار عرضه می‌شود جذابیت ‌بالایی برای کلاهبرداران داشته و بلاک‌چین‌ هم از این قاعده مستثنی نیست. به این معنا که در سال ۲۰۱۸ میلادی تنظیم‌کننده‌هایی در این بخش وارد شدند و راه‌حل‌های معجزه‌آسایی ارائه کرده و به سرعت پولدار شدند، آنها بر این باور بودند که طی ۱۲ ماه آینده مخاطبان فناوری بلاک‌چین‌ باید کمتر احساس خطر می‌کردند.

استفاده از بلاک چین در وال مارت

نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که تلاش‌های متمرکز و گسترده‌ای در عرصه بلاک‌چین‌ها صورت گرفت تا هرچه بیشتر و آسوده‌تر مردم از آن استفاده کنند. به عنوان مثال شرکت خرده‌فروشی «وال‌مارت» هنگامی که ویروس نگران‌کننده‌ای در اتحادیه اروپا شیوع پیدا کرد (تخم‌مرغ‌های آلوده)، راه‌حلی بر مبنای بلاکچین برای استانداردسازی ایمنی و سلامت مواد غذایی عرضه شده در فروشگاه‌های خود به کار برد.

برآورد شده حجم گردش مالی اینترنت اشیاء طی سال جاری میلادی به رقمی معادل ۲۶ میلیارد دلار افزایش یابد که رقم قابل توجهی برای رونق بالای بلاک‌چین‌ در این زمینه است که می‌تواند انفجاری در رشد بلاک‌چین‌ در سال‌ جاری ایجاد کند.

در این زمینه وال‌مارت به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که هر تولیدکننده مشخصه‌های غیرقابل تغییر و کپی‌برداری داشت که با استفاده از آنها، خریداران می‌توانند یک محصول را از مزرعه تا هنگام خرید و مصرف ردیابی کنند، به این ترتیب سلامت خوراکی‌ها و غذاهای عرضه شده در این خرده‌فروشی بین‌المللی کاملا تایید شده بود.

در همین حال شرکت آمازون هم پروژه ‌مشابهی با استفاده از بلاک‌چین‌ برای مشتریان سرویس اینترنتی خود به کار گرفت که هر فرد می‌توانست پروژه منحصر به فرد خود را در این درگاه فروش داشته باشد.

استفاده از بلاک چین در آمازون

به این ترتیب وقتی دو شرکت بزرگ و معتبر بین‌المللی درحال استفاده از فناوری بلاک‌چین ‌هستند طی سال جاری می‌توانیم ارزش واقعی آن را تجربه کنیم نه اینکه نگران آینده بلاک‌چین‌ باشیم.

امتیاز استفاده از بلاک‌چین‌ در اینترنت اشیاء در واقع رمزنگاری قدرتمند برای داشتن یک ارتباط ایمن است تا مهاجمان نتوانند به سادگی وارد شبکه ارتباطی شرکت‌ها بشوند.

بلاک‌چین‌ سر از اینترنت اشیاء در می‌آورند

براساس گزارش‌های منتشر شده در سال گذشته میلادی، استفاده از فناوری‌های بلاک‌چین برای محافظت از داده‌ها و دستگاه‌های متصل به اینترنت در موضوع اینترنت اشیاء دوبرابر شده و برآورد می‌شود سال جاری این روند بازهم دوبرابر شود.

کارشناسان در این باره می‌گویند: «سازمان‌هایی که علاقمندند اطلاعاتشان هرچه بیشتر در مقابل دست‌درازی‌ها محافظت شود، استفاده بیشتری از اینترنت اشیا‌ء خواهند داشت. امتیاز استفاده از بلاک‌چین‌ در اینترنت اشیاء در واقع رمزنگاری قدرتمند برای داشتن یک ارتباط ایمن است تا مهاجمان نتوانند به سادگی وارد شبکه ارتباطی شرکت‌ها بشوند.»

آنها معتقدند ثبت اطلاعات غیر متمرکز شرکت‌ها با استفاده از بلاک‌چین‌ باعث می‌شود نقطه شکستی در ارتباطات ایجاد نشده و سودجویان نتوانند به سادگی مسیر ارتباطی را مورد حمله قرار داده و آن را متوقف کنند.

این درحالی است که کارشناسان تاکید دارند حتی اگر از موضوع امنیت اینترنت اشیاء و کاربرد بلاک‌چین‌ بگذریم موضوع توسعه و گسترش استفاده از اینترنت اشیاء در سال جاری قطعا باعث خواهد شد که تقاضا برای استفاده از بلاک‌چین‌ نیز افزایش یابد.

از سوی دیگر نیز برآورد شده حجم گردش مالی اینترنت اشیاء طی سال جاری میلادی به رقمی معادل ۲۶ میلیارد دلار افزایش یابد که رقم قابل توجهی برای رونق بالای بلاک‌چین‌ در این زمینه است که می‌تواند انفجاری در رشد بلاک‌چین‌ در سال‌ جاری ایجاد کند.

با توجه به افزایش تقاضا برای استفاده از ارزهای دیجیتال  امسال ارزش آنها دوباره به فضا پرتاب خواهد شد و این بار خبری از حباب نیست.

پیشنهادهای جذاب‌تر در بخش خدمات مالی

در نگاه اول اگرچه ارزش ارز‌های دیجیتال طی سال گذشته کاهش یافته اما نکته قابل توجه در این زمینه انفجار حباب سوداگرانه در این ارزها بود که می‌تواند منجر به ثبات بیشتر این حوزه در سال جاری بشود.

به همین دلیل حتی اگر نزول ارزش ارز‌های دیجیتال طی سال گذشته را هم درنظر بگیریم لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که خدمات مالی در عصر حاضر نیازمند خدماتی نوین بوده و بسیاری از بلاک‌چین‌ها و ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین درحال ارائه خدمات نوینی در مراودات مالی میان مردم هستند که می‌تواند موج بعدی همه‌گیرشدن، رشد و رونق را برای بلاک‌چین‌ به ارمغان آورند. به عنوان مثال BAKKT یا پلتفرم معاملات آتی مبتنی بر بیت‌کوین است که توسط اپراتور بورس اوراق بهادار نیویورک به کار گرفته می‌شود.

امسال اگرچه رشد ناگهانی در قیمت‌ها مانند آنچه در سال ۲۰۱۷ داشتیم، تکرار نخواهد شد اما ارزش بازار بلاک‌چین‌ها یا ارزهای دیجیتال به رقمی معادل سه چهارم تریلیون دلار برآورد می‌شود

فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر

وقتی صحبت از فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌کنیم شاید در نگاه اول همان موارد سنتی موجود برای سرمایه‌گذاری مدنظرمان باشد درحالی که این نوع فناوری‌نوین می‌تواند بی‌نهایت فرصت سرمایه‌گذاری را برای صاحبان سرمایه ارائه کند که متناسب با دارایی افراد است نه اینکه فقط ثروتمندان بتوانند در آن سرمایه‌گذاری کنند.

به عنوان مثال تقسیم‌بندی ورود سرمایه‌ برای دستیابی به سود این امکان را به علاقمندان می‌دهد که ریسک کمتری‌ را  برای خود متصور باشند و به قول معروف همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار نداده باشند. در این موارد با ورود هر بخش از سرمایه میزان سود مشخصی حاصل شده و در نهایت زیانی هم اگر ایجاد شود در ابعاد همان بخش سرمایه‌گذاری شده است به این ترتیب سود و زیان کاملا قابل مدیریت خواهد بود که این روند برای صاحبان سرمایه‌های خرد بسیار جذاب است.این دقیقا همان اتفاقی است که سال گذشته در بخش بلاک‌چین‌ تجربه شد.

هنر، سرگرمی و املاک نمونه‌هایی از دارایی‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران هستند که به طور سنتی فعالان عرصه بلاک‌چین‌ بدون اینکه عجله‌ای برای پرداخت داشته باشند در این بخش ورود کرده و با ارائه ارزهای دیجیتال خود متناسب با دارایی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا از محل معاملات آتی آن کسب درآمد داشته ‌باشند و در نهایت هر زمان که نیاز به فروش داشتند می‌توانند از معامله خارج شده و سودشان را متناسب با دوره فعالیت خود در آن بخش به دست آورند.

این درحالی است که امتیاز دیگر بلاک‌چین‌ مربوط به قراردادهای هوشمند است که می‌تواند حضور واسطه‌ها در این روند را به حداقل تعداد خود کاهش دهد؛ سرمایه‌گذاران با استفاده از این امکان،‌ می‌توانند برای دوره‌ای مشخص سرمایه‌گذاری کنند و در نهایت در تاریخ یا نرخ مورد نظر، سیستم برای آنها به طور خودکار معامله خواهد کرد و دیگر نیازی به کارگزار یا واسطه نخواهد بود.

اهمیت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در دنیای امروزی رفته رفته برای همگان درحال روشن شدن است و بسیاری علاقمند هستند با اطمینان کامل سرمایه‌گذاری یا هزینه کنند.

بین‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال همچنان کسب‌وکاری بزرگ هستند

اجازه دهید صادقانه اعتراف کنیم که قصد نداریم مانند افراد ساده لوح یا بدون مسئولیت در این زمینه سخن بگوییم ولی شکی وجود ندارد که با توجه به افزایش تقاضا برای استفاده از ارزهای دیجیتال امسال ارزش آنها دوباره به فضا پرتاب خواهد شد و این بار خبری از حباب نیست. شاید با خودتان بگویید اصولا کسی نمی‌تواند اتفاقات آینده را دقیق پیش‌بینی کند و اینگونه سخن گفتن تنها عاملی برای زیان‌های اقتصادی سرمایه‌گذاران است اما فراموش نکنید نشانه‌ها را هرگز نباید نادیده گرفت چون همگی خبر از نوسان‌های گسترده در آینده نزدیک می‌دهند.

در همین حال، علاقمندی برای استفاده از ارزهای رمزگذاری شده از دوران مرگ فاصله بسیاری گرفته و نسبت به دوسال پیش، تقاضا برای استفاده آنها در مبادلات تجاری (به خصوص بورس‌های معتبر) روند صعودی به خود گرفته است.

به هرحال حتی قبل از اینکه بخواهبم درباره آینده بلاک‌چین‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری یا ارزش آنها سخن بگوییم نشانه‌هایی از آینده روشن برای ارزهای دیجیتال موازی یا هم ردیف بیت‌کوین مثل Ethereum، Ripple و Tether وجود دارد که رشد و رونق آنها در واقع رونق بیت‌کوین خواهد بود.

باید در نظر داشته باشیم که امسال اگرچه رشد ناگهانی در قیمت‌ها مانند آنچه در سال ۲۰۱۷ داشتیم، تکرار نخواهد شد اما ارزش بازار بلاک‌چین‌ها یا ارزهای دیجیتال به رقمی معادل سه چهارم تریلیون دلار برآورد می‌شود که رقم کمی نیست و بدون تردید مخاطبان خاص خود را خواهد داشت و فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در اختیار گروهی قرار می‌دهد.

البته فراموش نکنید که اهمیت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در دنیای امروزی رفته رفته برای همگان درحال روشن شدن است و بسیاری علاقمند هستند با اطمینان کامل سرمایه‌گذاری یا هزینه کنند.

ترجمه: شیدا رمزی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.