۵ باور اشتباه که رویای یک کارآفرین را نابود می‌کند

بل پسجه از تجربه در سیلیکون‌ولی می‌گوید

بل پسجه، دانش‌آموخته ‌ام‌آی‌تی، که دوره‌ای از کار موفقیت‌آمیز را در سیلیکون‌ولی (شهر رویایی و ایده‌آل کارآفرینان) پشت سر گذاشته است، به کشورش برزیل برگشته و هموطنانش را در تجربیاتش شریک می‌کند. او می‌گوید: «ما با داشتن پنج باور اشتباه، رویاهایمان را نابود می‌‌کنیم. من دو سال زمان، صرف فهم چگونگی دستیابی مردم به رویاهایشان در سیلیکون‌ولی کردم. ما هرگاه به رویاهایی که داریم فکر می‌کنیم، اغلب ناامید می‌شویم. وجه اشتراک بزرگی بین رویاهای ما و برنامه‌های هرگز به سرانجام نرسیده‌مان وجود دارد. سعی می‌کنم درباره پنج روشی که مانع تحقق رویاهایتان می‌شود، صحبت کنم و تجربیاتی که در سیلیکون‌ولی داشتم را به‌درستی منتقل کنم.»

نخست: باور  اینکه موفقیت یک‌شبه به‌دست می‌آید، اشتباه است. حتما نمونه این داستان را شنیده‌اید که یک برنامه‌نویس کامپیوتر، برنامه‌ای نوشت و به‌سرعت آن را با قیمت بالایی فروخت. شاید این داستان، واقعی به نظر بیاید، اما همه ماجرا این نیست. اگر کمی جست‌وجو کنید، درمی‌یابید که آن فرد قبل از آن، ده‌ها برنامه نوشته و در آن زمینه فوق‌لیسانس یا دکترا گرفته است. درواقع  این برنامه‌نویس بیست سال روی این موضوع  کار کرده است. داستان‌های از این دست که مردم فکر می‌کنند موفقیت آن‌ها یک‌شبه بوده است، زیاد است. من فرزند خانواده‌ای از طبقه متوسط هستم. دو هفته پیش از ورود به انستیتو فناوری ماساچوست، فرم‌ها را تکمیل کردم و پذیرفته شدم. شاید برخی فکر کنند که این موفقیت یک‌شبه است، اما دلیل موفقیت در این درخواست این است که ۱۷سال درس خواندن را جدی گرفته بودم. موفقیت یک‌شبه شما همواره نتیجه همه آن چیزی است که تا آن لحظه در زندگی انجام داده‌اید.

دوم: باور به اینکه دیگران برای زندگی شما پاسخ کاملی ندارند. افراد عموما تمایل به راهنمایی دارند. همه افراد خانواده، دوستان، همکاران، در مورد اینکه شما چه راهی را انتخاب کنید، نظراتی دارند. اما هر زمان که پا در راهی می‌گذارید، باز هم راه دیگری برای انتخاب وجود دارد. باید خودتان تصمیم بگیرید. دیگران برای زندگی شما پاسخ کاملی ندارند. مسیرهای انتخابی بی‌نهایت است و اینکه سرتان به دیوار بخورد نیز بخشی از این روند است.

سوم: نکته ظریف و بسیار مهم اینکه تصمیم بگیرید که مستقر شوید. زمانی که رشدتان تضمین شد، هنگامی که زندگی‌تان خوب پیش می‌رود، باید یک گروه خوب و همراه فراهم کنید و بازدهی آن‌ها را افزایش دهید. من پس از انتشار نخستین کتابم، زحمت زیادی کشیدم تا بتوانم آن را در برزیل توزیع کنم. در نتیجه بیش از سه میلیون نسخه دانلود شد و بیش از ۵۰۰ هزار نفر، نسخه چاپی آن را خریدند. هنگامی که جلد بعدی کتاب را نوشتم، به‌خاطر استقبال از کتاب قبلی  و شناخته‌شدن من،  فروش، خوب بود. اما خوب، هرگز خوب نیست. هنگامی که به سمت قله می‌روید لازم است که سخت‌تر از همیشه کار کنید و قله دیگری برای خودتان بیابید. شاید اگر من اندکی بیشتر تلاش کرده بودم، چند صد هزار نفر دیگر کتابم را می‌خواندند، این خوب بود. اما اگر سخت‌تر از همیشه کار می‌کردم، می‌توانستم این عدد را به میلیون‌ها برسانم. به همین دلیل تصمیم گرفتم، با کتاب جدیدم به همه استان‌های برزیل بروم. من حتی از  از الان می‌توانم قله بالاتری را ببینم. به‌هیچ‌وجه زمانِ استقرار نیست.

مطالب مرتبط:
موفقیت فقط یک راه ندارد
مشاور یا کارگزار؟ مسئله این است
ارتباط کارآفرینی با مهارت‌های فردی
توصیه‌هایی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار جمع‌وجور

چهارم: باور به اینکه اشتباه از طرف شخص دیگری است. همواره شاهد هستم که مردم می‌گویند: «بله، من این ایده خوب را داشتم، اما هیچ سرمایه‌گذاری  برای آن سرمایه‌گذاری نکرد»، «من این محصول عالی را ساختم، اما بازار بدی است و فروش چندان خوب نیست.» یا «نمی‌توانم استعدادهای خوب را پیدا کنم؛ گروه کاری من پایین‌تر از حد انتظار است.» اگر رویایی دارید، این وظیفه شماست که آن رویا به‌وقوع بپیوندد. بله، شاید یافتن استعدادها مشکل باشد، شاید وضعیت بازار بد باشد، اما اگر هیچ‌کس  روی طرح شما سرمایه‌گذاری نکرد، اگر کسی محصول شما را نخرید، مسلما اشتباه از شماست. لازم است که به رویاهایت برگردید، کسی تاکنون به‌تنهایی به اهدافش نرسیده است. اما مقصر ناتوانی در رسیدن به اهدافتان شما هستید و نه شخصی دیگر. «مسئول رویاهای خودت باش.»

پنجم: باور به اینکه تنها چیز مهم، خود رویاهاست. زندگی هرگز درباره اهداف نیست. زندگی درباره سفر برای رسیدن به اهداف است. درست است که شما باید از رسیدن به هدفتان لذت ببرید، اما مردم تصور می‌کنند هرگاه به یکی از رویاهایشان برسند، جایی جادویی وجود دارد که شادی در آنجاست. رسیدن به یک رویا، احساسی زودگذر است، ولی زندگی احساسی زودگذر  نیست. تنها راه رسیدن به همه رویاهایتان، شادی و لذتِ برداشتن هر قدم از این سفر است. سفر زندگی، ساده است و با گام‌های شما ساخته شده. ممکن است برخی از گام‌ها درست باشد، گاهی نیز دچار لغزش می‌شویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.