شبکه استارتاپی آسیا و اقیانوسیه

همزمان با نشست اسکاپ در تهران رونمایی شد

میلاد صدرخانلو، رئیس شبکه فن بازار ملی ایران با اشاره به رونمایی سامانه اپک‌استارتاپ APAC» (Asia-PACific Start-up Network» به نشانی (www.Apacstartup.net) در نشست اسکاپ بیان کرد: «این سایت، شبکه استارتاپی آسیا و اقیانوسیه است. این شبکه تلاش دارد استارتاپ‌هایی که در کشورهای عضو مجمع آسیا و اقیانوسیه قرار دارند را در این پایگاه اینترنتی گردهم آورد تا با هم ارتباط برقرار کنند.»

او در ادامه گفت: «پارک فناوری پردیس این شبکه را به عنوان یک نمونه از فعالیت‌ها و دستاوردهای خود ارائه و معرفی نمود. در بیانیه اسکاپ نیز عنوان شد که این شبکه استارتاپی برای همکاری و تعامل میان کشورهای عضو این اجلاس راه‌اندازی شده است. در ادامه، در صورتی که مورد تائید اسکاپ قرار گیرد و بتواند موارد مورد نظر اسکاپ را تامین کند، در همه کشورها از آن استفاده می‌شود.»

اهداف ایجاد شبکه استارتاپی آسیا و اقیانوسیه

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران، سه هدف مهم را برای ایجاد چنین شبکه‌ای برشمرد و توضیح داد:‌ «کشورها با عضویت در این شبکه، با ارتباطی که با هم برقرار می‌کنند، می‌توانند همکاری و هم‌افزایی مشترک داشته باشند. همچنین با استفاده از این شبکه می‌توان خدمات مشاوره و منتورینگ به استارتاپ‌ها ارائه داد. در همین زمینه نیز، این امکان وجود دارد که تعدادی از این استارتاپ‌ها از خارج یا داخل سایت به عنوان منتور به دیگر استارتاپ‌‌ها آموزش دهند.»

صدرخانلو ایجاد پل ارتباطی برای سرمایه‌گذاری را از دیگر اهداف ا‌پک استارتاپ دانست و ادامه داد: «یکی از ویژگی‌های این شبکه، این است که تمام افراد، استارتاپ‌ها یا منتورهایی که عضو آن هستند، می‌توانند اطلاعات اعضای دیگر را مشاهده کنند و براساس این اطلاعات و نیاز خود، سرمایه‌گذاری نمایند. به طور مثال اگر یک مجموعه‌ی سرمایه‌گذاریِ ژاپنی بخواهد در بازار استارتاپ استرالیایی کار کند، با استفاده از این شبکه، درخواستش به کلیه استارتاپ‌های استرالیایی که در حوزه مربوطه هستند، ارسال می‌شود.»

انواع عملکرد اعضای شبکه استارتاپی آسیا و اقیانوسیه

سرپرست مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس با اشاره به نقش اعضای این شبکه گفت: «افرادی که اطلاعات خود را در این شبکه ثبت می‌کنند می‌توانند سه عملکرد متفاوت داشته باشند. آنها می‌توانند یا به عنوان استارتاپ یا منتور یا مجموعه سرمایه‌گذار وارد این سایت شوند. عضویت در این شبکه فقط تکمیل یک پرسشنامه ساده است و از پَسِ آن، اعضا می‌توانند از خدمات شبکه استفاده کند.»

او در رابطه با علت طراحی و اجرای چنین شبکه‌ای در اسکاپ گفت: «ما در ایران شبکه‌های زیادی طراحی و راه‌اندازی کرده‌ایم و تجربه‌ ایجاد شبکه فن بازار ملی ایران و شبکه نوآوری تهران را در داخل کشور داریم. در بعد بین‌المللی هم در زمینه راه‌اندازی شبکه تبادل فناوری دی ۸، تجربیاتی به دست آورده‌ایم. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در شرایط تحریمِ کشور، هم‌افزاییِ درستی در سطح بین‌الملل داشته باشیم و خودمان را به‌روز نگه داریم، باید فراتر از شبکه ملی حرکت کنیم. بنابراین به سراغ ظرفیتی بین‌المللی همچون اسکاپ رفتیم که ۶۲ کشور در آن عضو هستند. در اسکاپ هم عملیات شبکه‌سازی انجام دادیم تا بتوانیم تعاملات خودمان را با کشورهای پیشرفته و در حال توسعه حفظ کنیم.»

صدرخانلو اضافه کرد: «در این زمینه هم می‌توانیم دانش خودمان را به‌روز نگه داریم و هم در حوزه‌های فناوری، محصولاتمان را صادر کنیم. از این رو بهترین اقدام را شبکه‌سازی دیدیم و شبکه استارتاپی اسکاپ هم چنین ظرفیتی دارد و به ما کمک می‌کند تا درحوزه فناوری، اقدامات بهتری انجام دهیم.»

به گفته سرپرست مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس، کشورهای دیگر از این شبکه‌سازی استقبال کردند و اسکاپ هم برای استفاده رسمی از این شبکه اعلام کرده است که باید بیشتر با نحوه عملکرد و کارکرد آن آشنا شود و به زمان بیشتری در این زمینه نیاز دارد.

رونمایی از شبکه استارتاپی آسیا و اقیانوسیه

گفتنی است، همزمان با برگزاری هشتمین نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۹، نشست اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) به میزبانی کشورمان و با حضور کشورهای عضو، ۲۱ و ۲۲ خردادماه در تهران برگزار شد و مهدی صفاری‌نیا رئیس پارک فناوری پردیس در آخرین روز این نشست، از شبکه استار‌تاپی اپک رونمایی کرد.

منبع: پارک فناوری پردیس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.