حجم‌ بازار بلاکچین کشاورزی به ۴۳۰ میلیون دلار می‌رسد

نگاهی به دو استارتاپ بلاکچینی که در هند به کمک کشاورزان آمده‌اند

براساس گزارش سایت تحلیلی MarketsandMarkets، انتظار می‌رود که حجم بازار بلاکچین در بازار زنجیره تأمین مواد غذایی و کشاورزی با نرخ رشد مرکب سالانه ۴۷.۸٪ در سال ۲۰۲۳ به ۴۲۹.۷ میلیون دلار برسد. بیشترین حجم بازار بلاکچینی کشاورزی هم در آمریکای شمالی، اروپا و آمریکای جنوبی تاکنون محقق شده است.

این صنعت، هنوز در مرحله نوپایی است، اما با افزایش چالشی به نام تقلب غذایی در بسیاری از کشورها، استفاده از بلاکچین در کشاورزی به یک راهکار اجتناب‌ناپذیر بدل شده است.

از طرفی تقاضای فزاینده صنعت کشاورزی برای سیستم عامل‌ها و راه‌حل‌های دستیابی به قابلیت ردیابی محصولات غذایی در سراسر زنجیره تامین این صنعت، باعث شده تا فعالان و شرکت‌های بزرگ کشاورزی بیش از هر زمان دیگری روی توسعه پلتفرم‌ها و استارتاپ‌های کشاورزی مبتنی بر بلاکچین تمرکز و سرمایه‌گذاری کنند.

از جمله این استارتاپ‌ها که به تازگی و به‌خصوص با تمرکز بر بازار دادوستد کشاورزی میان هند و امارات راه افتاده‌اند می‌توان به دو کسب‌وکار بلاکچینی آگریوتا و کوئیل‌هش اشاره کرد.

بلاکچین و کشاورزی
از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ بازار بلاکچین کشاورزی رشدی تقریبا ۷ برابری را تجربه خواهد کرد.


همکاری دبی و هند برای راه‌اندازی استارتاپ آگریوتا

در تلاش برای اتصال مستقیم کشاورزان روستایی هند به شرکت‌های فرآوری مواد غذایی، بازرگانان و عمده فروشان در امارات متحده عربی، مرکز تامین کالای دبی (DMCC) و شرکت فناوری کورپ‌دیتا که در بمبئی هند مستقر است اخیراً یک پلتفرم زنجیره تأمین محصولات کشاورزی مبتنی بر بلاکچین به نام Agriota راه‌اندازی کرده‌اند.

با این کار، کشاورزان هند می‌توانند مستقیماً با سهامداران صنعت مواد غذایی در امارات متحده عربی ارتباط برقرار کنند، جایی که آنها قادر خواهند بود غلات، دانه‌های روغنی، سبزیجات، ادویه‌، میوه‌ و چاشنی‌های خود را به متقاضیان اماراتی ارائه دهند.

پلتفرم آگریوتا به نوعی، نقش واسطه‌ها را در این صنعت کاهش می‌دهد و در نتیجه زنجیره تامین محصولات کشاورزی را کارآمدتر می‌کند.

امروزه بسیاری از استارتاپ‌‌های بلاکچین در حال رشد چشم‌گیری در حوزه کشاورزی هستند. سال گذشته، استارت‌آپ Agrit 10x مستقر در پونای هند با دولت هند همکاری کرده بود تا به کشاورزان از راه دور کمک کند محصولات خود را به طور مستقیم در بازارهای هدف بفروشند. کمکی با استفاده از سیستم‌های بلاکچین و هوش مصنوعی انجام می‌شود.

بستر بلاکچین به کشاورزان محلی قیمت مناسب و شفافیت در ارتباط با خریداران را ارائه می‌دهد و آنها را در جمع‌آوری داده‌های مبتنی بر مفهوم «زمان واقعی» یاری می‌دهد؛ یعنی کشاورزان آخرین تغییرات در زنجیره تامین کشاورزی را با کمک بلاکچین به صورت زنده و بدون تاخیر دنبال می‌کنند.

موضوعی که به آن‌ها کمک می کند تا برای مدیریت موثر برداشت محصولات خود برنامه‌ریزی دقیق تری بکنند.

کوئیل‌هش و تجارت میگو با کمک بلاکچین

به همین ترتیب، با تمرکز بر روی زنجیره تأمین میگو، استارتاپ QuillHash مستقر در گروگرام هند روی یک طرح پایلوت ردیابی میگو کار می‌کند. کوئیل‌هش در واقع استارتاپی است که می‌خواهد اعلان‌های مربوط به گواهینامه‌های کشاورزان، آمار حمل‌ونقل خروجی و میزان میگوی تولید و صادرشده، عدم تطابق محصولات تولیدشده و محصولات موجود در انبارهای مقصد و… را با شفافیت ردیابی و حفاظت کند.

همچنین کوئیل‌هش کمک می کند مقامات مسئول حوزه آبزیان و همین‌طور گمرک‌های مقاصد با استفاده از این پلتفرم در طول زنجیره تأمین میگو برای اجرای نظارت بر استانداردهای ایمنی دید کاملی داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیگر استارتاپ‌های آینده‌دار بلاکچینی کشاورزی

علاوه بر کوئیل‌هش، آگریاتو و کورپ‌دیتا، در سطح جهانی بازیگران دیگری نیز در بازار استارتاپ‌های بلاکچینی کشاورزی در حال تعریف جدیدی از زنجیره تامین کشاورزی هستند.

استارتاپ‌هایی مانند آگری‌چین (AgriChain)، کوانتیس (Covantis)، آگری‌دیجیتال (AgriDigital)، رایپ (Ripe)، آگری‌لجر (AgriLedger)، تی‌ای‌فود (TE-Food)  و آی‌بی‌ام فودتراست (IBM Food Trust) مهم‌ترین استارتاپ‌هایی هستند که انتظار می‌رود در سال‌های آینده بخش مهمی از بازار بلاکچین در کشاورزی را از آن خود کنند و تحولات بزرگی را در این صنعت رقم بزنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.